A luxusiparral szembejött a valóság, miután eltűnt 50 millió luxuscikk-fogyasztó

Kisebb válságban a luxusipar: elégedetlen vásárlók, elkényelmesedett márkák, éhbérért dolgoztatott gyári munkások. Hogyan lehet újra kapcsolódási pontot találni az elvesztett vásárlókkal és a fiatalabb generációkkal? The post A luxusiparral szembejött a valóság, miután eltűnt 50 millió luxuscikk-fogyasztó first appeared on 24.hu.

A luxusiparral szembejött a valóság, miután eltűnt 50 millió luxuscikk-fogyasztó
  • A luxusipar az utóbbi évek harmadik legrosszabb eredményét produkálta tavaly a covid által sújtott 2020-as év és a 2009-es gazdasági válság után
  • A lapunk által megkérdezett szakértő szerint ez az áremelkedés és az ipar elkényelmesedése mellett annak köszönhető, hogy a márkák nem nagyon találják meg a hangot a Z-generációval
  • Visszaesés volt tapasztalható a luxusautók, az órák és a művészet területén, de a konyakok, a privát jachtok és repülők vagy a luxushajó-utak szegmense nőni tudott
  • A luxusipar közben továbbra is küzd a hamisítás vagy a kényszermunka okozta nehézségekkel
  • A márkák elkezdtek közeledni az emberekhez, a fiatalokat már celebekkel is próbálják megfogni, miközben a piac egyik fajsúlyos szereplője, Kína újra meglökheti a piacot.

Szokatlan helyzet állt elő a luxusiparban: hirtelen szembejött a valóság, és úgy tűnik, hosszú idő után először elkerülhetetlen a harc.

Az ipar szereplői eddig viszonylag kényelmes pozícióból és távolságból figyelhették a piaci folyamatokat, változásokat, mivel legtöbbször nem álltak egymás útjába. A kivételes helyzetnek azonban vége – vagy legalábbis szünetel –, mivel a gazdasági nehézségek és a megváltozott vásárlói magatartások már az élet legfelsőbb szintjein is éreztetik hatásukat. De azok is hamar kijózanodhattak, akik temetni akarták a luxusipart.

Luxusmárkák vs valóság

A luxuscikkek piaca a koronavírus-járvány legkeményebb évében (2020) húsz százalékos visszaesést produkált, utána viszont robbanásszerűen növekedni kezdett, 2019 és 2023 között harminc százalékos növekedésről beszélhettünk. 2024-re azonban már két százalékos csökkenést jeleznek előre, ami az utóbbi évek harmadik legrosszabb mutatója a 2020-as és a 2009-es gazdasági válság idején tapasztalt nyolc százalékos visszaesés után – egyebek közt ez is kiderül a Bain and Company pénzügyi tanácsadó cég és az olasz luxusmárkákat képviselő Altagamma alapítvány nemrég kiadott jelentéséből.

A két százalékos visszaesés és az erre adott reakciók alaposan átalakíthatják a piacot, mivel meglehet, a szereplőknek olyan változtatásokat kell bevállalniuk, amelyeket eddig a márkák magas státusza miatt nem kellett vagy nem volt szabad meglépni.

Az iparág növekedése végtelennek tűnt az elmúlt három évtizedben

nyilatkozta François Rosset, a többi között a Wojooh-t, a Ghawalit, a Level Shoest vagy a Tryanót is magába foglaló Chaloub Group ügyvezető igazgatója, megjegyezve, hogy a luxuscikkek piaca 1996 óta csaknem megötszöröződött. A kiváltságos helyzet miatt a luxusipar kissé elkényelmesedett, most viszont fel kell ráznia magát, és szembe kell néznie a valósággal, hogy újra megtalálja az utat a vásárlókhoz.

Az örökkévalóság mítosza véget ért. Tudjuk, hogy világunk véges: a luxusházaknak most újra fel kell találniuk magukat, mert jelenlegi pályájuk nem fenntartható, sőt, irreális

– tette hozzá Rosset.

A megtorpanás egyik oka, hogy Kína – mint a növekedés egyik motorja – jobban lelassított, mint a komplett ipar.

NOEL CELIS / AFP

Mert ha Kína leáll, leáll a világ is

The post A luxusiparral szembejött a valóság, miután eltűnt 50 millió luxuscikk-fogyasztó first appeared on 24.hu.