A sajóbábonyiakat kínzó vegyszerbűzről beszélt Bodnár Zsuzsa a Klubrádióban

Az adás itt újra meghallgatható.

A sajóbábonyiakat kínzó vegyszerbűzről beszélt Bodnár Zsuzsa a Klubrádióban

Évtizedes probléma Sajóbábonyban az ipari parkból érkező zavaró vegyszerszag, idén nyáron és ősszel azonban a szokatlanul erős bűzt még a településtől 13 kilométerre levő Miskolcon is érezték. Gyakoriak a gázszivárgással járó ipari balesetek is, melyek szintén aggodalommal töltik el a helyieket. A részletekről munkatársunk, Bodnár Zsuzsa beszélt a Klubrádió Reggeli gyors című műsorában.

Az elmúlt hónapokban rengeteg panasz érkezett a hatóságokhoz a sajóbábonyi ipari parkból származó, rendkívül kellemetlen vegyszerszag miatt. S bár a bűz azóta némileg csökkent, egy november 16-i klórgáz-szivárgás miatt újra a katasztrófavédelmi hatóság ellenőrei érkeztek az ipari parkba, ahonnan két sérültet szállítottak kórházba.

A város polgármestere, Dr. Szilva István rendkívüli testületi ülést is összehívott, hogy a környező települések polgármestereivel összefogva közösen próbáljanak megoldást találni a rendszeresen visszatérő problémára. Az ipari parkból származó vegyszerszag ugyanis még Miskolcon is heteken át érezhető volt.

Mint kiderült, a bűzhatást okozó anyag a növényvédőszerek és vegyszer-alapanyagok gyártásával foglalkozó SPL Europe Kft. üzeméből származott. A cég szerint egy műszaki hiba miatt „etil-merkaptán csepegés történt”, ennek azonban – legalábbis állításuk szerint – egészségkárosító hatása nem volt.

 

Kollégánk a Klubrádió Reggeli gyors című műsorának december 13-i adásában elmondta: a rendkívül kellemetlen szagú etántiol (etil-merkaptán) nevű anyagot a szagtalan földgázhoz és a propán-bután gázhoz adagolják, hogy a tűz- és robbanásveszélyt megelőzzék. Maga az etántiol viszont rendkívül tűzveszélyes, gőzei a levegővel keveredve robbanóelegyet képeznek, belélegezve pedig szédülést, fejfájást, hányingert okoz. 

 

Bodnár Zsuzsa a rádióműsorban beszélt arról is, hogy az ipari park területén jelenleg 26 vállalkozás működik, köztük több vegyi üzem, valamint veszélyeshulladék-égető, szennyvíztisztító és bioüzemanyag gyár. Ezek közül az egyik legnagyobb az indiai tulajdonú SPL Europe Kft. vegyi üzeme, ahol a korábbi években két halálos munkahelyi balesetet okozó foszgén-szivárgás is történt. A cég már több bírságot kapott, ennek ellenére eddig nem sikerült sem a rendszeres bűzhatást, sem a gyakori balesetek problémáját megoldani. 

Az adásban elhangzott az is, hogy az üzem idén márciusban új egységes környezethasználati engedélyt kapott. Az erről szóló határozat szerint több veszélyes légszennyező anyag esetében mértek magas koncentrációt, s az üzem területén talajvízszennyezés is fennáll, emiatt a kármentesítő beavatkozások folytatását írták elő.  

Source