A svéd neonáci webshop magyar vevőiről beszélt Fülöp Orsolya a Klubrádióban

Az adás itt újra meghallgatható.

A svéd neonáci webshop magyar vevőiről beszélt Fülöp Orsolya a Klubrádióban

Egy svéd kisváros melletti erdei kunyhóból látják el az európai szélsőségeseket a náci faji ideológiát és fehér felsőbbrendűséget hirdető hanglemezekkel, könyvekkel, ruhákkal. A webshopnak magyarországi vásárlói is vannak, köztük a kormányközeli médiabirodalom egyik munkatársa is. A svéd Expressen, a nemzetközi VSquare, a cseh Investigacze, a szlovák ICJK, a lengyel Frontsory és az Átlátszó közös cikkéről kollégánk beszélt a Klubrádió Reggeli Gyors című műsorában.

Európa egyik legnagyobb náci propagandatárgyakat árusító online áruházának, a Midgård-nak tavaly decemberben eddig ismeretlen úton-módon kiszivárgott a vásárlói adatbázisa, amely körülbelül 20 000 vásárlás adatait tartalmazza 2017 és 2022 között, 62 különböző országból. A listát a svéd Antifascistisk Aktion, a szélsőjobboldali szerveződések ellen fellépő aktivisták kollektívája tette közzé.

A legtöbb vásárlás Svédországban és Németországban történt: Svédországban mintegy 2500 vásárló összesen több mint 7000 megrendelést adott le a webshopban, németországi címekre pedig nagyjából 3400 alkalommal küldtek csomagot. Szerepel a listán 20 magyar vásárló is, akik zömmel zenei albumokat vettek a Midgård-on.

Köztük volt a kormányközeli médiabirodalom egyik munkatársa is, aki nem szeretett volna névvel szerepelni cikkünkben. Az újságíró nevére rákeresve találtunk egy általa jegyzett könyvet a radikális jobboldalról, valamint néhány, a szélsőjobb irányába hajló cikket is. Például interjút készített Tyirityán Zsolttal, a Betyársereg vezetőjével, de írt egy svéd városkáról is, ahol a magyar bevándorlók békés és szorgalmas közösséget alkotnak, szemben a muszlim migránsok zavargásokig fajuló beilleszkedési nehézségeivel.

A cikket jegyző nemzetközi újságírócsapat magyar résztvevője az Átlátszó volt, az adatok feldolgozásában Fülöp Orsolya kollégánk működött közre. Munkatársunk a Klubrádió Reggeli Gyors című műsorának szeptember 10-i adásában beszélt a a részletekről.

A beszélgetés elején a műsorvezető közölte, hogy évekkel ezelőtt ő is rendelt szélsőjobboldali portálokról újságokat és könyveket, mert kíváncsi volt a tartalmukra – ezzel arra célzott, hogy nem feltétlenül minden vásárló megátalkodott náci. Fülöp Orsolya elmondta, hogy ez abszolút így van, nem is állítottunk ilyet a cikkben. A nemzetközi újságírók együttműködésében készült anyagban azt szerettük volna bemutatni, hogy mit lehetni tudni erről a svéd webshopról és milyen típusú emberek vásároltak onnan.

 

Kollégánk elmondta, hogy mivel nem tudni, hogy a vásárlók listája miként került ki az internetre és mennyi a valóságtartalma, ezért csak olyan esetről írtunk, amelynél biztosnak tűnt, hogy valódi volt az adatbázisban szereplő vásárlás. A beszélgetésben szó volt arról is, hogy mennyire legálisak a webshopról rendelhető termékek – hazánkban például nem tilos neonáci zenét hallgatni, de Németországban a hazainál sokkal szigorúbb a szabályozás: ott birtokolni sem lehet ilyesmit.

Source