Álnéven kínálhatott pénzt szexfotókért, vizsgálat indult a sztárműsorvezető ellen

Bizarr szexbotrány hozhatja el a brit bulvárújságíró bukását: Dan Wootton útja a celebeket lehallgató News of the Worldtől vezetett a szélsőjobbos médiáig. Ő boszorkányüldözésről beszél és múltbeli hibás döntésekről, de a konkrét vádakat nem tagadta. The post Álnéven kínálhatott pénzt szexfotókért, vizsgálat indult a sztárműsorvezető ellen first appeared on 24.hu.

Álnéven kínálhatott pénzt szexfotókért, vizsgálat indult a sztárműsorvezető ellen

A brit bulvármédia régóta nem szívbajos, ha át kell hágni határokat. A Diana hercegnét halálba hajszoló paparazzók csak a jéghegy csúcsát jelentették: az előfizetőkért, illetve manapság inkább kattintásokért folytatott harcban minden lehetséges eszközt bevetnek, a magánszféra megsértése sem akadály, és gátlástalanul kihasználják ezek a lapok azt is, hogy Nagy-Britanniában rendkívül erős hagyományai vannak a sajtószabadságnak, ami lehetővé teszi a határok feszegetését is. Éppen ezért ritkán van komolyabb következménye a tabloidok (a brit bulvárlapok összefoglaló neve) ámokfutásának, ám a hírességek telefonjainak meghackelése ilyen volt: ebbe bukott bele a News of the World című lap 2011-ben.

Ez a botrány nagyban hozzájárult az egész iparág negatív megítéléséhez, és azóta különösen rossz szemmel nézi a szigetországi közvélemény a magánszféra ilyen fokú megsértését. Dan Wootton pont ennél az újságnál kezdte angliai pályafutását, és annak idején őt is meghallgatták a vizsgálat során, ahol tagadta, hogy a News of the World szerkesztőjeként publikált volna telefonhackeléssel gyűjtött történeteket. Most viszont olyan hírek láttak napvilágot, amelyek szerint komoly összegeket ajánlott fel a munkatársainak kompromittáló anyagokért cserébe, amikor saját magukról készült szexfotókat és -videókat próbált szerezni tőlük.

A Byline Times nevű független híroldal által nyilvánosságra hozott vádak szerint 2008 júniusa és 2018 júniusa között Wootton – aki egyébként meleg – Martin Branning álnéven fiktív showbusiness-ügynöknek adta ki magát, hogy esetenként akár 30 000 fontot (forintban ez nyolcjegyű összeg) ajánljon fel férfi célpontjainak. Erre válaszul a Guardian is közzétette, hogy az elmúlt három évben több, a médiában dolgozó személy is azt állította nekik, hogy „Martin Branning” megkereste őket online. Az általában a Sun bulvárlap szerkesztőségéhez köthető férfiak elmondták, hogy Branning több tízezer fontot ajánlott fel nekik, általában szexuális aktusok kamerán való bemutatásáért cserébe. Az üzenetek személyre szabottnak tűntek, és általában heteroszexuális férfiakat céloztak meg.

Peter Macdiarmid / Getty Images Dan Wootton

Hibás döntések a múltban

Bár élete első két évtizedében Új-Zélandon élt, a most 40 éves Dan Wootton mára jól ismert médiaszemélyiség Nagy-Britanniában, ahol tanulságos karrierutat járt be: a már említett News of the World megszűnése után a másik leghírhedtebb tabloidhoz, a hírességek zaklatását szintén felsőfokon űző The Sunhoz igazolt, ahol többek között ő robbantotta a bombát Harry herceg és Meghan hercegné távozásáról a királyi családból, ám miután a Covid idején ő is csatlakozott az oltásellenes és egyéb összeesküvés-elméleteket népszerűsítő kollégáihoz, már nem volt meglepő, hogy innen hová vezet az útja.

Wootton (aki rendszeres vendég volt reggeli tévéműsorokban is) ugyanis jelenleg annál a GB News nevű tévécsatornánál indított műsort, mely az amerikai Fox Newshoz hasonlóan magát ugyan konzervatívnak titulálja, de egyértelműen szélsőjobboldali, populista hangnemet üt meg. Mellette még a Daily Mailben is van egy állandó rovata, és mára amolyan woke-ellenes jobboldali médiaszemélyiségként találta ki magát újra. Nem meglepő ezért, hogy válaszában politikai támadást és boszorkányüldözést emlegetett, magát pedig „aljas szereplők rágalomhadjárata célpontjának” nevezte, és azt is mondta, nem követett el semmi törvénybe ütközőt. A konkrét vádakat viszont nem tagadta, csak annyit mondott, hogy „hibás döntéseket hozott a múltban”.

Lehet, hogy nem mindenki számára egyértelmű, mi a büntetőjogi vonzata annak, ha Wootton tényleg álnéven kínált pénzt szexuális tartalmakért cserébe, de az, ahogy a beszámolók szerint „Martin Branning” (a név az Eastenders című szappanopera két karakteréből tevődik össze) targetáltan kereste meg célpontjait, akik személyre szabott üzeneteket kaptak, fenyegetésként is értelmezhetően, nem véletlenül volt, aki feljelentést tett a kéretlen ajánlatok miatt. Nem mellesleg, ezek a tartalmak zsarolási potenciált is jelenthetnek. (Az angolul catfishingnek nevezett módszer egyébként eredményezett már nemrég bírósági eljárást Nagy-Britanniában.)

Az érintett cég nagyon komolyan veszi az ügyet: a Sun anyavállalata, a News UK külsős ügyvédeket fogadott fel, hogy segítsenek kivizsgálni a „nagyon súlyos” állításokat. Az alkalmazottaknak azt mondták: „A jelentett ügyek egyértelműen nagyon súlyosak, és azt sugallják, hogy Wootton úr bizonyos tettei hatással lehetnek a Sun egyes alkalmazottaira.”

A vádakat közzétevő Byline Times nem fedte fel valamennyi forrását, de az egyikük Wootton volt élettársa, Alex Truby, aki tíz évvel ezelőtt vette észre Wootton levelezésében, hogy Martin Branning néven küld üzeneteket, illetve a lap Wootton egy meg nem nevezett, „megbízható egykori kollégájára” is hivatkozik, aki tanúsította, hogy Wootton használta a Branning nevet. A cikkben még meredekebb vádak is előkerülnek egyébként, például az, hogy Wootton egy fiktív női Facebook-profillal csalt ki szexképeket egy férfi kollégájától. Sőt, azóta még nemierőszak-vád is felmerült Woottonnal szemben, melyben azonban egyelőre nincs jele annak, hogy nyomozás is indult volna.

A fagyi visszanyal?

A most szervezett hazugságkampányt és cancel culture-t emlegető Wootton viszont korábban maga is számos médiahadjáratot indított hírességekkel szemben. Éveken keresztül ő volt a végül gyakorlatilag Kanadába menekülő Harry herceg és Meghan Markle legnagyobb ellensége, aki hazugságoktól sem visszariadva támadta folyamatosan a hercegi párt a médiában, míg dicstelen szerepet vállalt az utóbbi évek egyik legnagyobb botrányában, Caroline Flack műsorvezető nyilvános meghurcolásában, mely végül Flack öngyilkosságával végződött (erről cikkünk itt olvasható). Akkor Flack rendőrségi ügye után folyamatosan a címlapon hozták az ügy újabb szaftos fordulatait, miközben Flacket erőszaktevőként állították be, szóviccekkel és karikatúrákkal, míg végül a depresszióval is küzdő műsorvezető nem bírta tovább a nyomást. Wootton akkor cinikus módon Flack munkaadóját, az ITV csatornát hibáztatta a tragédiáért, de a közvélemény jókora része inkább a tabloidok hadjáratát okolta. Sőt, Flack korábbi vőlegényét még el is ítélte a bíróság zaklatásért, amiért ennek a nézetének számos, Woottonnak címzett üzenetben hangot is adott.

Hollie Adams / Getty Images Caroline Flack 2019. december 23-án a bíróságon.

Így tett az énekesnőként befutott, de mostanában inkább színésznőként aktív Lily Allen is, aki most, a vádak nyilvánosságra kerülésekor a Twitteren azt állította, hogy Wootton gyakorlatilag zaklatta és folyamatos megfigyelés alatt tartotta, és ehhez bizonyítékként csatolta, amikor a Sun címlapon hozta, hogy Lily Allen „szétcsapta magát” a Glastonbury fesztiválon, és ezt Wootton akkor az alábbi megjegyzés kíséretében osztotta meg Twitteren: „Lily Allen: teljes szétesés. De végre lelepleződött.”

Allen most nem is titkolta a kárörömét:

Miközben képes vagyok felelősséget vállalni a saját tetteimért, szívből mondhatom, hogy nagyrészt azért kerültem ilyen állapotba, mert ez az ember könyörtelenül zaklatott, állandóan figyelt és ellenőrzött. OK NÉLKÜL!

– írta a korábban jól dokumentáltan alkohol- és drogproblémákkal is küzdő énekesnő, aki később annyiban pontosította a posztját, hogy nem akart úgy tűnni, mintha Woottont hibáztatná a függőségeiért, ehelyett azt akarta elmagyarázni, hogy a média zaklatása hogyan hatott rá és sok másra.

Utalt aztán olyanokra, akik rosszabbul jártak nála, így a fiatalon meghalt Peaches Geldofra, Amy Winehouse-ra és Caroline Flackre is, akiket „zaklattak és bántalmaztak, ugyanolyan zaklatásnak voltak kitéve, mint én és sokan mások” az akkori médiakultúra miatt. Végül ironikusnak nevezte, hogy pont Wootton panaszkodik médiahadjáratra, és reméli, hogy végre ő is megérti, milyen érzés a másik oldalon lenni.

A GB News mindenesetre nem függesztette fel műsorvezetőjét, aki mellett többen is kiálltak a brit politikai paletta jobbszéléről. Miközben a Guardian forrásai szerint „kényelmetlen” légkör uralkodott Wootton kedd este 9 órás műsora körül, melyben a műsorvezető reagált a vádakra, a lap azt is megírta, Wootton a GB News nézőitől és néhány konzervatív képviselőtől is támogató visszajelzéseket is kapott, miután azt sugallta, hogy a vádak egy baloldali politikai kampány részei.

Csakhogy még a GB News új igazolása, John Cleese is Woottonnal szemben foglalt állást, amikor azt írta a Twitteren, hogy amennyiben a mainstream média nem megy utána ennek az ügynek, akkor csak a saját korruptságáról ad tanúbizonyságot.

Konyhakés a megbeszélésen

Csütörtökön aztán a Byline Times közzétette a cikksorozata következő részét, mely már inkább a Rupert Murdoch tulajdonában lévő News UK lapkiadó napilapja, a Sun belső viszonyairól szólt. Eszerint nyolc év alatt legalább hatszor tettek panaszt Wootton ellen kollégái zaklatásért, az újság viszont ennek ellenére előléptette, mivel a panaszosokat nagy összegű kifizetésekkel és titoktartási megállapodásokkal hallgattatta el, mindez összesen több mint egymillió fontjába került a cégnek.

A cikk szerint Wootton egykori beosztottjai és munkatársai közül többeknek is egészségügyi problémákat okozott a stressz és feszültség, amivel a Woottonnal közös munka járt. A legmorbidabb eset az volt, hogy egyikük egy konyhakést vitt magával az újság egykori szerkesztőjével való találkozóra azzal a szándékkal, hogy a vezető előtt felvágja saját ereit, miután az Wootton mellé állt egy vitában, amelyet végül egy (fontban) százezres nagyságrendű összeggel rendeztek.

A konkrét vádak között szerepelt szexuális zaklatás (Wootton rendszeresen megkérdőjelezte a heteroszexuális férfi beosztottjai szexuális irányultságát), gyakorlatilag rabszolgaként kezelte szinte valamennyi beosztottját, sőt, nem egyszer az újságírókat megfosztotta legfontosabb értékeiktől: a forrásaiktól, akikkel az újságírók megkerülésével már ő maga tartotta a kapcsolatot. A Woottonnal szembeni panaszok eredménytelenek maradtak, mivel baráti viszonyt ápolt a HR-osztály szintén új-zélandi származású vezetőjével.

A News UK és a Sun vezetése egyaránt azt ígérte, kivizsgálják ezeket a vádakat is, tehát az ügynek korántsincs még vége, főleg, hogy a Byline Times is további leleplezéseket ígér Woottonnal kapcsolatban. Többen emlékeztetnek rá, hogy az időzítés nem lehet véletlen, hiszen két héttel ezelőtt a Sun címlapon vádolta a BBC műsorvezetőjét, Huw Edwardsot azzal, hogy 35 ezer fontot fizetett egy tizenhét éves fiatalnak (a nemét nem hozták nyilvánosságra) szexuális tartalmú fotókért. A vádak azonban alaptalannak bizonyultak, a rendőrség nem talált bűncselekményre utaló jeleket (a BBC indított belső vizsgálatot szexuális zaklatás miatt), a Sun pedig magyarázkodni kényszerült, utólag már azt állítva, hogy soha nem is vádolták bűncselekménnyel a műsorvezetőt. Természetesen Wootton is megnyilvánult a témában, ám pár nappal később törölte az összes, Edwardsra vonatkozó posztját a közösségi médiából, mielőtt napvilágra kerültek volna a vádak.

Sőt, ugyancsak Wootton vezető szerepet vállalt annak idején az igen válságos időket élő brit média egy másik hírhedt szexbotrányában: az ITV műsorvezetője, Philip Schofield nemrég belebukott abba, hogy házasságon kívüli viszonyt folytatott egy nála több mint harminc évvel fiatalabb férfi kollégájával. Wootton nemcsak, hogy gyakorlatilag erőszakosan comingoutolásra késztette Schofieldet, de éveken át megszállottan támadta a műsorvezetőt, és követelte, hogy tüntessék el a képernyőről az afférja miatt. Ő viszont az ellene felhozott, jóval komolyabb vádak ellenére továbbra is vezeti a műsorát a GB News-on, de ha ilyen ütemben érkeznek tovább a róla szóló cikkek, lehet, hogy újra váltani kényszerül.

The post Álnéven kínálhatott pénzt szexfotókért, vizsgálat indult a sztárműsorvezető ellen first appeared on 24.hu.