Az indiai befektetővel csődbe ment, most megint vevőt keresnek a Dunaferr-vagyonra
Másodszor is nekifutnak az egykori dunaújvárosi vasmű feltámasztásának. The post Az indiai befektetővel csődbe ment, most megint vevőt keresnek a Dunaferr-vagyonra first appeared on 24.hu.

Bő két éve dőlt be az ISD Dunaferr Zrt., a vagyonával megalapított két társaságot – a Duna Furnace és a Dunarolling Dunai Vasmű Kft-t. – a brit-indiai hátterű Liberty Steel vette meg, de nem sokáig bírta, a két cég tavaly novemberben lehúzta a rolót. A vasműben megmaradt 3000 dolgozó azóta figyeli lélegzetvisszafojtva, lesz-e még acélgyártás és így munka számukra Dunaújvárosban.
Szakszervezeti forrásból úgy tudjuk, jelenleg mintegy 2600 ember dolgozik még a Dunaferr romjain. A hétfőn közzé tett nyilvános értékesítési felhívásból annyi biztosnak látszik, hogy ennyi embernek nem lesz munka,
A felszámolók kiírása alapján a Duna Furnace Kft. és a Dunarolling Kft. vagyonelemeit – a felhíváshoz mellékelt apportlista szerint – egy-egy később megalapítandó „céltársaságba” viszik, majd ezek 100 százalékos üzletrészére lehet ajánlatot tenni. Lényegében úgy, ahogy korábban a felszámolásba dőlt ISD Dunaferr Zrt. esetében történt.
A felszámoló megítélése szerint Duna Furnace vagyonával alapítandó társaság működéséhez minimum 800 dolgozó szükséges. Kötelezettséget nem vállal a dolgozói állomány biztosítására, az embereket a majdani vevőnek kell biztosítania, munkáltatói jogutódlásra nem kerül sor – áll a felhívásban.
A potenciális vevőknek komoly terhekkel kell számolniuk, a felhívás alapján 24,6 milliárd forint a környezeti teher, összesen ekkora összegre van szükség a hatósági előírások teljesítéséhez. Levegővédelmi határértékek betartásához porleválasztók és a porkibocsátás folyamatos ellenőrzési rendszerének kiépítéséről van szó.
Ennél egy nagyságrenddel nagyobb költséget jelenthet az, hogy a Duna Furnace 2023 decemberében szerződést kötött a Fejér Vármegyei Kormányhivatallal, és ebben vállalta a környezetvédelmi követelmények teljesítéséhez egy új elektromos ívkemence telepítését 2026. október 31-éig. Az időpontot követően a Duna Furnace technológiái csak a környezetvédelmi engedélyekben előírtak teljesítése esetén működhetnek tovább.
A Dunarolling esetében a felszámoló 1000 főre becsüli a szükséges dolgozói létszámot, a környezet- és természetvédelmi, valamint hulladékgazdálkodási jogszabályok, illetve hatósági előírások teljesítéséhez pedig összesen mintegy 1,5 milliárd forint környezeti teherrel kell számolnia a reménybeli befektetőknek.
Az ajánlattételi határidőt elég szűkre szabták, mindkét cég esetében 2025. április 23.
The post Az indiai befektetővel csődbe ment, most megint vevőt keresnek a Dunaferr-vagyonra first appeared on 24.hu.