Az Orion legendás, védett logója tűnt fel egy amerikai gördeszkás bolt kínálatában
Nem, a cég nem kezdett el deszkákat és pólókat gyártani. The post Az Orion legendás, védett logója tűnt fel egy amerikai gördeszkás bolt kínálatában first appeared on 24.hu.
Magyarországon a XX. században rengeteg sikeres, a világ nagy részén jól ismert márkanév született: a legtöbbeknek ma az épp ötvenéves Rubik-kocka juthat először eszébe, mint magyar termék, a szocializmus évtizedeiben azonban az Ikarus, a Rába, illetve az Orion volt az a gyártó, aminek a nevével a szocialista blokkban, illetve azon kívül is találkozhattak az emberek.
Az 1913-ban, Magyar Wolframlámpagyár néven alapított cég már a két világháború között nemzetközi hírű rádiókat készített – 1942-ben a világ rádióexportjának több mint negyedét adta –, később pedig fekete-fehér, majd színes tévékészülékeinek köszönhetően jutott el otthonok tízmillióiba.
A gyár a rendszerváltás után sem tűnt el, sőt, Orion Elektronikai Kft. néven számos, hosszú évtizedeken át a vállalathoz szervesen kapcsolódó védjegyet is kézben tart.
Ezek közé tartozik a Bottlik József (1897-1984) által egy híján száz éve, 1925-ben életre hívott, art deco hatást mutató logó is, amit egy indián maszk ihletett, három irányba néző három feje pedig a hang minden irányba való terjedésére utal. A jelkép megszületése óta a cég számtalan plakátján kapott központi szerepet – így volt ez „A magyar világmárka” feliratot is magán viselő, szigorú gyárépületek fölé nyújtózó kezet mutató 1943-as darabnál is, amit szintén Bottlik jegyzett.
A Kádár-korban született fenti munkáknak, illetve az eredeti verziónak nyilvánvalóan minden grafikai eleme védett, használatukhoz tehát a jogtulajdonos engedélyére van szükség, ezt azonban sokszor nem szerzik meg a különböző adaptációkhoz.
Épp ezért történhetett meg például, hogy 2014-ben egy perui webtévé lopta el a logót, most, tíz évvel később pedig egy másik eset került napvilágra – vette észre a Plakátfiúként ismertté vált Badits Marcell, aki saját Facebook-oldalán írt az esetről.
A poszt szerint egy amerikai grafikus, Jarrod Bryan a San Franciscóhoz közeli San Mateo egy gördeszkás boltjának, az Atlas Skateboardingnak tervezett, az Instagramon is közzétett sorozatában
Bryan 2023 májusi posztja alapján valószínű, hogy az egy gördeszkalapból, egy kazettából, kétféle pólóból, illetve egy kapuncis pulóverből álló sorozat legalább egy, de inkább másfél éve a bolt kínálatának része, ahol péntek délután még eléggé változó áron lehetett lecsapni rájuk: a tizenkét számos válogatást rejtő szalag 4400, a pólók 11700, a deszka 18300, míg a pulóver 21900 forintnyi dollárért volt megvásárolható.
Péntek késő délutánra a grafikus előbb megszüntette az Instagram-posztja alatti kommentelés lehetőségét, majd estére a posztja, illetve az Atlas webshopjának vitatott termékei is nyom nélkül eltűntek.
Kevés esély látszik arra, hogy a jogvédett tartalmat a cég, illetve a grafikus engedéllyel használta, így levélben kerestük meg az ORION Elektronikai Kft-t, aminek válaszával cikkünket természetesen frissítjük majd, vagy új írásban számolunk be a fejleményekről.
The post Az Orion legendás, védett logója tűnt fel egy amerikai gördeszkás bolt kínálatában first appeared on 24.hu.