Az örökös és a tartalék: Milyen élet vár Vilmos fiaira?

Lajos királynak született, György második számú tartaléknak. A két királyi herceg jövőjében azonban van közös pont is: országukat fogják szolgálni lehetőleg egy-egy hercegnével az oldalukon. The post Az örökös és a tartalék: Milyen élet vár Vilmos fiaira? first appeared on Story.

Az örökös és a tartalék: Milyen élet vár Vilmos fiaira?

A királyi élet egyik legnehezebb része, hogy a szülőknek fel kell készíteni gyermekeiket a protokoll-, illetve a hagyományalapú királyi életre és szolgálatra, de arra is, hogy normális – már ha az ő esetükben van ilyen – gyermekkoruk, illetve magánéletük legyen. Elnézve a hercegi gyermekek nyugodt viselkedését a nyilvánosság előtt, elmondható, hogy Katalin és Vilmos eddig jól végzik a dolgukat, persze hogy valójában így van-e, sokára fog kiderülni.

Csak a gyerekkoruk hasonló

György, Sarolta és Lajos közül a két fiú sorsa abban hasonlít, hogy az ő házastársuk is egykor majd hercegi rangot kap, de Sarolta férje csak akkor mondhatja magát hercegnek, ha születésétől fogva az, vagyis valamelyik európai hercegi vagy uralkodóházába született. Sarolta gyermekei sem lesznek királyi sarjak, nem lesz hercegi titulusuk, ellentétben fiútestvérei gyermekeivel. Ők mint a majdani Vilmos király fiúági leszármazottai örökölhetik a rangot. De ebben tulajdonképpen ki is merül a két királyfi felnőtt sorsa közötti hasonlóság.

Egy nem mindennapi szülinapi ajándék

Robert Lacey, a neves királyi történész, a Battle of Brothers­ (magyarul a Testvérek csatája) című könyvé­ben írja, hogy Györgynek csak a hetedik születésnapja körül árulták el, király lesz, és hogy milyen jelentőséggel bír ez a szolgálat. Innentől kezdve el is indult a legidősebb fiú tréningje, amit a szülők azzal kezdtek, hogy felhívták a figyelmét a segítő szándék és az önkéntesség fontosságára.

Pedig azt leszámítva, hogy egyik királynak született, a másik második számú tartaléknak, ugyanonnan indultak. Még az is hasonló bennük, hogy édesanyjuk, Katalin hercegné a terhesség korai szakaszában mindkét alkalommal kórházba került rosszullét és a kiszáradás veszélye miatt. Ugyanabban a londoni kórházban születtek majd’ öt év különbséggel, 2013-ban, illetve 2018-ban is tömegek vártak rájuk a kórház előtt, amikor pár órás korukban megmutatták őket a világnak. Bár más óvodába jártak, de végül Lajos Artúr Károly herceg követte bátyját, György Sándor Lajos herceget a Thomas’s Battersea magánelőkészítő iskolába. Ma mindannyian a Windsor melletti Lambrook magániskolába járnak. Az 52 hektáron elterülő intézményben 3 és fél millió forintnyi font a tandíj, és az evezőpályától a tévéstúdióig mindennel felszerelt.

Mindössze egyikük választhat

Innen György és Lajos útja várhatón az ugyancsak Windsortól egy kőhajításnyira lévő Eton fiúiskolába vezet, ahol számos miniszterelnök és a királyi család oly sok tagja tanult, majd valamelyik egyetem. Ettől kezdve válik el egymástól majd a két fiú sorsa. György mint jövendő uralkodó egyszer a hadsereg főparancsnoka lesz, ezért a katonai akadémiát is el kell végeznie, és egy ideig képeznie kell magát a három fegyvernem, a gyalogság, a légierő és a haditengerészet kötelékében. Jelenleg európai kolléganői, Ingrid norvég, Erzsébet belga és Eleonóra spanyol trónörökös is ilyen katonai kiképzésen vesznek részt. De tanulnia kell alkotmányismeretet, jogot, értenie kell a gazdasághoz is, jártasnak kell lennie a földrajzban és persze a történelemben is, elvégre trónörökösként, majd királyként rengetegféle és tudású emberrel fog majd találkozni, akikkel szót kell értenie. Öccsének mindez nem kötelező, ha szeretne, lehet katona, de választhat magának valamilyen civil foglalkozást is. Így tettek egykor Károly király öccsei is: András herceg a hadseregben csinált karriert, Eduárd pedig televíziós dokumentumfilmeket készítő vállalkozást alapított. Ő ezt a munkát adta fel aztán, hogy a királyi család dolgozó tagja legyen.

Akárcsak Harry és Vilmos esetében, György és Lajos sem fognak ugyanúgy élni, de a kötelességek adottak (Fotó: Getty Images)

Csökken a figyelem

Eduárd ezután egy vidéki kastélyban alapított családot, a hely nem az övé, hanem a Koronától bérli. Így lesz majd Lajos esetében is, és neki is járni fog a testőrség, a személyzet és a jelentős apanázs, de cserébe elvárják, hogy főállású királyi családtag legyen, azaz hogy az uralkodó nevében királyi feladatokat lásson el odahaza és külföldön. Természetesen választhatja azt az utat is, amit nagybátyja, Harry herceg, és otthagyhatja kötelességeit, hogy valahol új életet kezdjen. Azért a britek nem egy újabb testvérháborúnak szurkolnak… Az is biztos, hogy bár most még Lajos herceg a grimaszokat vágó kisfiú, akit az egész világ imád, előbb-utóbb csökken majd az érdeklődés iránta. Amint György herceg randevúzni kezd, esetleg családot alapít, és gyermekei lesznek, a fókusz rá mint jövendő uralkodóra terelődik majd, ahogyan az történt Károly, illetve öccsei esetében is. Valószínűleg Lajos jár jobban, hiszen a nyilvánosságtól távolabb élhet, és kevesebb közfeladat vár rá, mint a bátyjára.

Rajonganak a sportokért

Lajos és György herceg imádja a sportokat, a rögbit és a teniszt kifejezetten kedvelik. Mindketten szeretnek tábortüzet gyújtani, amellett ücsörögni és kolbászt sütni. A zenei ízlésük azonban különböző: Vilmos herceg elárulta, hogy György a rockot­ szereti, öccse pedig inkább a dallamos popzenét.

Kiemelt kép: Getty Images

The post Az örökös és a tartalék: Milyen élet vár Vilmos fiaira? first appeared on Story.