Drónfelvétel: elakadt a pilisvörösvári tanuszoda építése, fedetlenül áll a faszerkezet
A kormány uszodaépítési programjának pilisvörösvári állomását a gazdasági helyzetben megemelkedett költségek akasztották meg. The post Drónfelvétel: elakadt a pilisvörösvári tanuszoda építése, fedetlenül áll a faszerkezet first appeared on atlatszo.hu.
Megállt a pilisvörösvári tanuszoda építése, így nagyon úgy tűnik, hogy a beruházás korábban már módosított befejezési határidejét sem fogják tudni tartani. A kormány uszodaépítési programját a veszélyhelyzet alatt drasztikusan megemelkedett építési költségek akasztották meg. A kivitelező cég telefonszámán azt az információt kaptuk decemberben, hogy leálltak a munkálatok. Szerintük az sem baj, hogy a faszerkezet fedetlenül áll, mert „le van kezelve”. A kormány bruttó 176 millió forint plusztámogatást biztosít, hogy ne maradjon csontváz a tanuszoda épülete. Azonban kérdéses, hogy elég lesz-e a befejezéshez a pénz, és hogy mikor tudják végre átadni a létesítményt.
Közel tíz éve, 2014-ben indult el a Nemzeti Köznevelési Infrastruktúra Fejlesztési Program, amelynek része a tanuszodák kialakítása. A kormányt cseppet sem zavarta, hogy az első ütemben tervezett uszodák nem készültek el időben. 2017-ben bejelentette a második ütemet, ami szerint újabb 26 településen lesz uszoda. A pilisvörösvári sportlétesítmény a második turnusba tartozik, azonban azt még nem tudni, hogy a gyerekek mikor tudnak végre csobbanni a „hazai” medencékben.
2004 óta húzódik az uszodaépítés
Ha valaki meg szeretné taníttatni úszni a gyerekét Pest megyei településen, akkor azt jelenleg a fővárosban tudja megoldani. Pilisvörösváron már régóta várnak a sportlétesítményre. Még 2004-ben döntött úgy a település akkori vezetése, hogy legyen városi uszoda és sportcentrum. Tervpályázatot is kiírtak, melyet a Széll&Urbanek kft. nyert meg 2006-ban. Az alapkőletétel még megtörtént, ám a várt építkezés elmaradt.
2017-ben derült ki, hogy Pilisvörösvár bekerült az uszodaépítési program második szakaszába. Az uszoda így nem önkormányzati beruházás lett, hanem állami. A polgármester 2018-ban azt mondta, hogy a létesítménynek 2019 júniusára kell elkészülnie. De mint utólag kiderült, ez túlzottan optimista várakozás volt, a valóságban addigra még a közbeszerzést sem írták ki.
A közbeszerzést 2019 szeptemberében írta ki a BMSK (Beruházási, Műszaki Fejlesztési, Sportüzemeltetési és Közbeszerzési Zrt.). 2020 májusában tették közzé az összegzést az ajánlatok elbírálásáról, ami alapján már lehetett tudni, hogy a versenyt a Kova-Line Kft. nyerte meg, és ők építhetik fel az 1 300 négyzetméteres létesítményt. Ez két medencét takar, egy 10×6 és egy 25×15 méterest. Az uszoda nettó 806 millió forintért készülhet el. (A közbeszerzési értesítőben csak 2021 februárjában tették közzé az eredményről a tájékoztatót.)
A kormány kedvenc stadionépítői húzhatják fel a pilisvörösvári uszodát is közel egymilliárd forintért | atlatszo.hu
Úgy tűnik, végre megvalósul Gazdagréten a tanuszoda, amit elsősorban a közeli általános iskolák diákjai használhatnak majd. Csak a harmadik próbálkozásra sikerült eljutni egy érvényes közbeszerzés lezárásáig, amit a Laterex Építő Zrt. nyert meg nettó 870 millió forintért.
A kis cég alvállalkozók bevonásával kezdett bele az építkezésbe. Nem kisebb nevekkel társult mint West Hungária Bau Kft. és a Pharos ’95 Kft. A WHB igazi nagyágyú, tulajdonosa az a Paár Attila, aki korábban az Eliosban megvásárolta Tiborcz István tulajdonrészét.
2021 márciusában el is indult a munka, ami előreláthatólag 2022 júniusáig tartott volna.
Decemberben állt az építkezés
A területen hónapok óta nem folyik érdemi munka a helyiek elmondása szerint.
Megkerestük a kivitelező céget decemberben a honlapon található telefonszámon. Kovács Józsefet értük utol, aki megerősítette az információt, hogy leálltak a munkálatokkal.
„Az, hogy idáig eljutottunk, az nekünk plusz 140 millió forintba került. Azt gondoljuk, hogy lesz állami korrekció, de egyelőre semmi nincs, ehhez kormánydöntés kell, ami még nincs”
– mondta el a kivitelező cég képviselője az Átlátszónak, és hozzátette, hogy bár folynak a tárgyalások a beruházóval, érdemi eredmény még nincs. Kovács József több leállt uszoda- és iskolaépítésről is tud, de helyszíneket nem akart megjelölni. (A cég tulajdonosa ifj. Kovács József, mi valószínűleg az édesapjával beszéltünk.)
Az építkezésre rálátó forrásunk szerint az, hogy a fa gerendázat nincs letakarva, nem tesz jót a szerkezetnek, de Kovács szerint nem lesz baj, mert „a fa le van kezelve”. A következő lépés egyébként a tető alá hozás lenne, de ez csak akkor valósulhat meg, ha kapnak pénzt. Kovács abban bízik, hogy ez bekövetkezik. A csúszás oka részben az lehet, hogy a BMSK megszűnt, feladatait a Lázár Jánoshoz tartozó Építési és Beruházási Minisztérium veszi át. Levélben kerestük a minisztériumot, azonban nem reagáltak.
A kivitelező telefonszámán legutóbb decemberben kívántak utoljára nyilatkozni. Időközben megtaláltuk, hogy a kormány októberben (tehát az interjú előtt) közzétett egy listát arról, hol kapnak plusz pénzt a beruházások. Eszerint a pilisvörösvári tanuszoda építésére 1,1 milliárd forint helyett 1,3 milliárd forint jut. Kérdés, hogy a bruttó 176 millió forint plusztámogatás mire lesz elég – amennyiben megállja a helyét Kovács József elmondása, miszerint az, hogy idáig eljutottak, nekik plusz 140 millió forintba került.
Bár többször is ígért válaszokat az érintett pilisvörösvári önkormányzat kérdéseinkre, azok cikkünk megírásáig nem érkeztek meg. A város oldala szerint az uszoda befejezése érdekében az önkormányzat kezdeményezte az egyeztetést.
A veszélyhelyzetben kezdtek csúszni
A közbeszerzési értesítő szerint legutóbb 2022 augusztusában módosították a vállalkozóval kötött szerződést. Az indoklás szerint a koronavírus miatt kihirdetett veszélyhelyzet hátráltatta a munkát. A pandémia jelentősen lassította az ügyintézést a különböző szolgáltatóknál. 2021. április végétől indulhatott el az érdemi munkavégzés a munkaterületen. Emellett emelkedtek az építőipari anyagárak, és a beszerzés is megnehezedett.
A szöveg szerint már 2021 novemberében nyilvánvalóvá vált, hogy az eredeti befejezési határidő tarthatatlan, az plusz 218 nappal kitolódik. (A teljesítés határideje így a munkaterület átadásától, 2021 februárjától számított 698 nap, ami közel két év.) A kicsivel több mint hét hónap csúszás azt jelenti, hogy a határidő mostanában jár/járt le.
Tanuszodák: az Orbán-kormány lassan haladó ígéretei
A program része volt Orbán Viktor választási ígéreteinek, a miniszterelnök azt mondta az első uszoda megnyitóján, hogy „a legfontosabb dolog a családok életében is, így az ország életében is, az a gyerek”, ezért örül az új beruházások megvalósulásának.
Az első ütemben 25 településen terveztek uszodát a gyerekeknek, annyira bizakodóak voltak, hogy még interaktív térképet is fejlesztettek, ahol nyomon lehet követni az uszodák építésének az állomásait. Jelenleg ebből a turnusból két uszoda még mindig kivitelezés alatt áll, egy pedig előkészítés alatt van.
Legutóbb az Átlátszó az Octopus-botrány kapcsán számolt be el nem készült, második körös uszodákról. De a fent említett, októberben megemelt támogatások mögött is több olyan uszodaépítés van, ami csak kitolt határidővel fog elkészülni.
„Elnyomnak, mint egy csikket” – a miniszterelnök rokonságát emlegetik állami beruházásokon kisemmizett alvállalkozók | atlatszo.hu
Pár hete megírtuk, hogy Tatabányán feljelentették az alvállalkozói, Pécsett pedig szerződést bontott a megrendelője a tendernyertes építőcéggel, az Octopus Invest Kft.-vel. Cikkünk megjelenését követően özönleni kezdtek az alvállalkozók panaszai: kiderült, hogy még számos más állami beruházás és alvállalkozó építőipari cég érintett.
2021 decemberében Orbán Viktor az uszodaépítésekről mint sikerekről számolt be. A kormányfő elmondása szerint 2010 óta országszerte 35 uszoda készült el, 43 kivitelezés alatt áll, tíz pedig felújításra került – mindez összesen 180 milliárd forint értékben.
Zimre Zsuzsa
Címlapkép: A pilisvörösvári uszoda torzója (fotó: Olvasói felvétel)
The post Drónfelvétel: elakadt a pilisvörösvári tanuszoda építése, fedetlenül áll a faszerkezet first appeared on atlatszo.hu.