Egy éven belül szeretné visszakapni akkreditációját a Corvinus doktori iskolája
A 2021-es vizsgálat több hiányosságot tapasztalt, ezért 2022-ben csak feltételes akkreditációt kapott a Doktori Iskola.
Zömében adminisztrációs hiányosságok miatt vonták meg a Corvinus Egyetem Nemzetközi Kapcsolatok és Politikatudományi Doktori Iskolájának akkreditációját, véli az egyetem és a doktori iskola vezetése. A MAB 2021-ben vizsgálta a Budapesti Corvinus Egyetem doktori iskoláit és több hiányosságot is tapasztalt, ezért 2022-ben csak feltételes akkreditációt adott, ún. monitoreljárás lefolytatása mellett.
2024 szeptember elején jelent meg a Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottság (MAB) honlapján a Látogató Bizottság jelentése. Ebben azt írják, hogy bár a Corvinus Nemzetközi Kapcsolatok és Politikatudományi Doktori Iskola határidőre megküldte a monitor eljáráshoz szükséges beszámolót, a Látogató Bizottság nem találta azt kellően informatívnak.
„A megfelelőséghez kapcsolódó monitorfeltételek javítása nem minden esetben történt meg. A tizennyolc megfogalmazott monitorfeltételből a Doktori Iskola hét esetben megfelelt szinten, négy esetben részlegesen megfelelt szinten, hét esetben nem megfelelt szinten hajtott végre fejlesztéseket. Összefoglalva, az intézmény és a Doktori Iskola elmúlt két évben megtett intézkedései nem támasztják alá a Budapesti Corvinus Egyetem doktori iskolái minőségbiztosítási rendszerének és folyamatainak megfelelő működtetését és fejlesztését. A Bizottság ennek okán monitorbeszámolót nem fogadja el és javasolja az akkreditáció megvonását” – olvasható a jelentésben.
A MAB szerint tehát az intézmény hét feltétel esetén nem felelt meg az elvárásoknak. Ezek egyike a Doktori Iskolában alkalmazott mentorprogram; a Bizottság kifogásolta, hogy nem tisztázottak a mentor kiválasztására, feladatkörére vonatkozó előírások. Kifogásolta azt is, hogy a minőségbiztosítási eljárások, szempontrendszerek továbbra sem kerültek be a szabályzatokba. Nem találta elfogadhatónak a Doktori Iskola információkezelését sem, például azt, hogy a programigazgatók, törzstagok, témavezetők kiválasztási és értékelési szempontjainak kidolgozása mellett a rendszeres értékelési és visszacsatolási mechanizmusok kidolgozására nem került sor a Doktori Iskolában. Nem aktualizálta továbbá a Doktori Iskola az együttműködési megállapodásaira vonatkozó információkat sem, így a nyilvános információk tekintetében a Bizottság szerint a Doktori Iskola
nem teljesítette a megszabott feltételt.
Mivel az eljárás folyamán megfogalmazott tizennyolc feltételből négy csak részlegesen, hét viszont egyáltalán nem teljesült, a MAB megvonta a Corvinus Nemzetközi Kapcsolatok és Politikatudományi Doktori Iskolájának akkreditációját.
Feltételes akkreditációt kaptak korábban
A Corvinus Egyetem Nemzetközi Kapcsolatok és Politikatudományi Doktori Iskolája esetén a MAB 2022-es határozata alapján a feltételes akkreditáció mellett döntött monitor eljárás lefolytatása mellett. Ennek értelmében a Doktori Iskolának két éven belül be kellett nyújtania egy írásos beszámolót a MAB felé, melyben feltünteti a jelentésben felsorolt hiányosságok pótlására tett intézkedéseket. A határozatban a MAB többek között az alábbiak teljesítésére kérte a Doktori Iskolát:
- a Doktori Iskola dolgozza ki a Minőségbiztosítási Szabályzatát;
- vezesse be az új minőségbiztosítási rendszert, és ismertesse azt az érintettekkel
- tegye közzé a doktori szabályzatát angol nyelven
- határozza meg a mentorprogram célját, illetve azt, kik lehetnek mentorok, és milyen hatáskörrel rendelkeznek
- az intézmény rögzítse a disszertáció és a tézisfüzet terjedelmére, benyújtandó példányszámára és formai követelményeire vonatkozó előírást
- évfolyamonként legyen egyértelmű a szabályozás
- jelölje ki a komplex vizsga elméleti része alatt számon kérhető tantárgyakat, témaköröket
- pontosítsa a programigazgatók, törzstagok, témavezetők kiválasztásának szempontjait
- készítse el a minőségbiztosítási szabályzatban foglalt beszámolókat
A MAB ezeken túl ajánlásokat is megfogalmazott a Doktori Iskola részére. Például azt, hogy a komplex vizsga után is biztosítson olyan fórumokat a hallgatóknak, ahol visszajelzést kaphatnak a munkájukról, tegye világossá a külföldi hallgatók számára a témaválasztással kapcsolatos szakmai kritériumokat, töltse fel a honlapon található üres menüpontokat tartalommal stb.
Hogyan látja az egyetem?
Az akkreditáció megvonása nincs hatással a Doktori Iskola működésére, valamint igyekeznek néhány hónapon belül beadni az új akkreditációs kérelmet a MAB felé – mondta az Átlátszónak Kónya István, a doktori iskolákért felelős dékán (a monitor eljárás során még nem volt dékán, tehát az eredeti folyamatban nem vett részt). A dékán azt mondta, egy
új munkacsoporttal javítanák ki a problémákat.
Abban reménykednek, hogy ez a helyzet egy éven belül megszűnik, jelenleg ugyanis, ha valaki kéri a MAB-ot, hogy igazolja, ez egy akkreditált intézmény, akkor ezt nem tudja megtenni. Ez a fajta akkreditációs eljárás új, a MAB akkor vezette be, amikor az intézményben a 2021-es akkreditációs eljárás folyamatban volt. Szerintük a Bizottság adminisztrációs hiányosságokra hívta fel a figyelmet, tehát nem a működést vagy a Doktori Iskola hallgatóinak, oktatóinak minőségét kifogásolta, hanem a működés dokumentáltságában talált hiányosságokat.
Az egyetemen még 2021-ben készült minőségbiztosítási szabályzat, ám ezen értesüléseink szerint maga az intézmény is változtatna, mert túl bürokratikusnak találja azt.
„Amit csinálunk, abba nem kötött bele a MAB”
Benczes István kevés ideje, mindössze fél éve vezeti a doktori iskolát, nem vett részt sem az akkreditációs, sem a monitoreljárásban. Azon vannak, hogy minden előírt feltételt teljesítsenek – mondta. A doktori iskola vezetője szerint a MAB jelentés nem vonta kétségbe sem a képzés minőségét, sem a tudományos kutatómunka minőségét, nem tettek kifogást a képzési struktúra, a tanrend, a témavezetők, az oktatók alkalmassága stb. tekintetében sem.
„Azt lehet mondani, hogy ami a tartalmi, szakmai részét illeti, abban nincs érdemi kifogás. Az elmúlt években a MAB hitelminősítési eljárásában, azaz az akkreditációban volt egy elmozdulás a teljesítmények minőségének vizsgálatáról a minőségbiztosítási folyamatok áttekintésére, amelyek különféle adminisztratív kihívásokat támasztanak az egyetemek felé. Ilyen területeken marasztalta el az egyetemet a MAB” – mondta Benczes.
A doktori iskola vezetője a mentorprogramról azt mondta: félreértésről van szó, a doktori iskolának nem sikerült a MAB felé megfelelően kommunikálnia, hogy a mentor tulajdonképpen a hallgató témavezetője. Amíg a hallgató és a témavezető között kialakul a megfelelő szakmai kapcsolat, mentornak hívják a témavezetőt. Azért vezették be korábban, hogy ha a hallgató és a témavezető nem tudna együttműködni, könnyebb legyen másik témavezetőt választani. A további félreértések elkerülése érdekében az első doktori tanácsi ülésen úgy döntött az egyetem, hogy kivezetik ezt a rendszert.
A Corvinus több doktori iskoláját érte MAB kritika a komplex vizsga miatt. A Bizottság kritikaként fogalmazta meg, hogy az intézmény nem határozta meg a komplex vizsga elméleti része alatt számon kérhető tantárgyakat, témaköröket, amelyeket a képzési tervében előre rögzít. Benczes István szerint nem a doktori, hanem a mesterképzésre jellemző, hogy konkrét témaköröket kell meghatározni a vizsga teljesítéséhez. A doktorandusz felé az az elvárás, hogy disszertációt írjon, magas szintű kutatást végezzen, ezért a Corvinuson a komplex vizsga a disszertációra fókuszál. Ez nem rendelhető tantárgyakhoz, hiszen a disszertációt a hallgatók egyéni témában írják.
A MAB jelentésében azt is írja, hogy a törzstagok esetében két személynek nem egyezik meg a fő kutatási területe a doktori iskola kompetenciájával. „Valóban, két ember esetében történt kifogás, az egyikük, amint megismerte ezt a kifogást, jelezte, hogy lemond, és nem lesz akadálya a következő akkreditációs eljárásnak. Nagyon lelkiismeretes kollégáról van szó, veszteség ez a doktori iskolának. Ugyanakkor a Corvinuson bőven van kolléga, aki be tud állni törzstagnak” – mondta Benczes István.
Bármikor kezdeményezhetnek új akkreditációt
Megkérdeztük a MAB-tól, van-e esély egy újbóli akkreditációra, ha az intézmény teljesíti a későbbiekben a feltételeket. Illetve, hogy mikor és milyen eljárás nyomán kerülhet erre sor. A MAB arról tájékoztatott, hogy a magyarországi felsőoktatási intézmények, így a Corvinus is bármikor kezdeményezhetnek új akkreditációs eljárást, amennyiben az akkreditáció megvonásához vezető körülményeket orvosolták.
A Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottság (MAB) a felsőoktatási intézmények kérésére rendszeres időközönként minőséghitelesítési (akkreditációs) eljárást folytat le a működő doktori iskoláknál. Az eljárás célja a doktori iskolák minőségbiztosítási rendszerének és folyamatainak vizsgálata, hitelesítése az Európai Felsőoktatási Térség 2015-ös minőségbiztosítási irányelvei és sztenderdjei alapján. Az eljárás alapját a doktori iskola saját önértékelése képezi, melyben az intézmény arról ad számot, hogy miként felel meg az elvárt sztenderdeknek. A MAB a vizsgálat során Látogató Bizottságot bíz meg, amely helyszíni látogatás és/vagy online interjúk során folytatja le az eljárást. Az eljárás az aktuális és az azt megelőző eljárás közti időtartamot vizsgálja, és nagy hangsúlyt fektet arra, hogy a legutóbbi vizsgálat során megfogalmazott kritikákat, észrevételeket az intézmény mennyire építette be a saját gyakorlatába. Ezt követően a Látogató Bizottság értékelő jelentést készít melynek nyomán vagy támogatja a doktori iskola öt évre szóló akkreditációját, vagy feltételesen támogatja monitor eljárás mellett, vagy elutasítja az akkreditációt.
Az egyetem az akkreditáció megszerzéséig is folytathatja, folytatni tudja doktori képzéseit. A testületi döntés után többször egyeztettek a Corvinus Doktori Iskolájával.
Más doktori iskolák esetében is volt kifogás
Nem ez volt az egyetlen doktori iskola a Corvinuson, mely minőségbiztosítási ellenőrzésen esett át. A másik három doktori iskola egyébként megkapta az akkreditációt 2027-ig, bár a jelentésekben néhány hiányosságot esetükben is feltüntetett a MAB.
A Gazdálkodástani Doktori Iskola esetében például azt kifogásolta a Bizottság, hogy a komplex vizsga esetében a jelenlegi szabályozás nem követi a szabályzatalkotó szándékát.
A Szociológia és Kommunikációtudomány Doktori Iskola esetében a Bizottság azt kérte, a Doktori Iskola jelölje ki a komplex vizsga elméleti része alatt számon kérhető tantárgyakat, témaköröket, ennek azonban a Doktori Iskola nem tett eleget, így a Tanács e tekintetben elmarasztalta az iskolát. A MAB azt is kérte, hogy a honlapon elérhető felvételi felhívásban is nyújtson tájékoztatást a minimálisan elérendő pontszámokról, mert a felvételizni kívánó hallgatók legtöbbször a honlapról, illetve az Országos Doktori Tanács honlapjáról tájékozódnak. A Bizottság azt is kérte a Doktori Iskolától, egységesítse az angol és magyar nyelvű tájékoztatóit, valamint idézze a szabályzatot teljes terjedelmében. Ennek a feltételnek azonban az iskola nem tett eleget.
A Közgazdasági és Gazdaságinformatikai Doktori Iskola esetében egy feltétel nem teljesült, mert a Doktori Iskola az együttműködési megállapodásainak aktualizálását nem végezte el.
Szabó-Gödri Rita
Fotó: Budapesti Corvinus Egyetem