Feledy Péter: Képtelen volt feldolgozni a felesége elvesztését

Intelligens, különleges tehetségű ember volt a 81 évesen elhunyt tévés legenda. De nem a karrierére volt a legbüszkébb, hanem két fiára és hét unokájára. The post Feledy Péter: Képtelen volt feldolgozni a felesége elvesztését first appeared on Story.

Feledy Péter: Képtelen volt feldolgozni a felesége elvesztését

Az egyedüllét fájdalmas volt Feledy Péter számára: bezárkózva, magányosan élte élete utolsó éveit, és miután a demencia elhatalmasodott rajta, rohamosan romló állapotában már nem volt visszaút. 2025. január 26-án örökre lehunyta a szemét. Ismerősei, barátai, egykori kollégái, akik jól ismerték, úgy nyilatkoztak, megváltás volt a tévés legenda számára a halál, amely a pomázi mentálhigiénés otthonban érte. Sosem dolgozta fel imádott felesége, a világbajnok tájfutó Monspart Sarolta halálát, akit még 2021-ben ragadott el tőle a gyilkos kór.

Akikre pedig egész életében büszke volt, az két fia és hét unokája. „Érzem magamon a demenciát, például ha otthon leteszem valahova a szemüvegemet, öt perc után elkezdtem keresni. De azt is háromszor felírtam, hogy melyik utca hány számba és kihez jövök interjút adni, nehogy elfelejtsem” – vallott már 2022 novemberében a Klubrádióban akkor még csak kezdődő betegségéről az egykori televíziós.

Pizsamás interjú

Feledy 1971-ben nyerte meg a Magyar Televízió Riporter kerestetik című vetélkedőjét. Több mint negyven évig dolgozott a televízióban szerkesztőként, riporterként, műsorvezetőként, a rendszerváltozáskor ő volt az MTV egyik legtöbbet foglalkoztatott belpolitikai arca.

A taxisblokád emlékezetes pizsamás interjúját is neki adta Antall József miniszterelnök. „Erről még nem nagyon beszéltem a nyilvánosság előtt, de… Most már olyan mindegy! Szóval az én édesanyám ott volt Antall József keresztelőjén 1932-ben. Édesanyám családja is Pestújhelyen élt, ahogy az Antall família is. Antall Józseffel pedig úgy ismerkedtem meg, hogy 1961-ben a felesége révén volt a balatonszabadi fürdőtelepen egy kis nyaralójuk, nekünk meg ott állt az ősi családi fészkünk, amit apám épített az ötvenes évek végén. Szóval mentem a partra, és amikor találkoztunk, egyből kibújt belőle a tanár. Ugyanis én akkoriban megbuktam, most már nem is tudom, milyen tárgyakból, a jogi egyetemen. És elkezdett nekem ott lent, a parton magyarázni ötven fok melegben, miközben az összes haverom bent fejelt meg úszkált a vízben. Engem amúgy érdekelt a történelem, de ő olyan szuggesztíven kezdett mesélni a koalíciós időkről meg sok mindenről, hogy el is felejtettem rögtön a Balatont, inkább tátott szájjal hallgattam” – olvasható Radnai Péter Első influenszerek című könyvében.

A kötetben Feledy Péter felidézte, amikor édesanyjával a parlamentben találkoztak Antall Józseffel. „Sosem felejtem el a jelenetet: Antal épp jött valahonnan, amikor meglátott engem anyámmal, aki még nem volt soha az Országházban. ’Zsuzsi néni!’ – kiáltott oda neki, és akkor már csókolgatták egymást: ’Szervusz, Jóska!’ Innen ered a kapcsolat.”

Ítélet a tévéműsorokról

1956-ról és a forradalom eseményeiről négy dokumentumfilmet is készített, de a legtöbben mégis az Ablak című műsorból ismerték. Ő maga azonban, amióta nem tévézett, ritkán ült a készülék elé. „Nagyon megváltozott a világ televíziózása. A hatvanas-hetvenes években a Magyar Televízió a politikai funkciója betöltése mellett értéket is közvetített, és állított elő. Még ma is visszatérnek azokhoz a tévéjátékokhoz, amelyeket kiváló rendezők készítettek kiváló színészekkel magyar klasszikusok műveiből. Azonkívül jobban lehetett tájékozódni az ország helyzetéről. Készültek riport- és dokumentumfilmek. Mert – és ez egy régi becsípődésem, kisebb-nagyobb főnöki időmben mindig mondogattam – a közszolgálati televíziónak az az egyik kötelessége, hogy dokumentálja a kort, amelyben tevékenykedik. Ha húsz év múlva lesz még Magyar Televízió, és valaki bemegy az archívumba, mert meg akarja nézni, hogy a kétezres évek környékén mi is történt ebben az országban, akkor majd megtudhatja, hogy melyik celebünk főzte legjobban a paprikás krumplit, és melyik celebünk ugrott leginkább ügyesen valamelyik valóságshow-ban. De hogy a magyar társadalomban milyen folyamatok zajlottak, mi foglalkoztatta valójában az embereket, milyen hullámhegyek és -völgyek jöttek-mentek a gazdasági életben, arról semmit nem fog megtudni. Ez pedig kimondottan szégyene a mai úgynevezett közszolgálati televíziózásnak. Pótolhatatlan hiány” – vélekedett Feledy Péter.

Ő fedezte fel Dióssy Klárit

„Ma munka után felnéztem a szürke felhős égre. Az eső is eleredt, és azon gondolkodtam, vajon kit siratnak az égiek. Rá két percre ott volt a hír a telefonomon, elment Feledy Péter. Az eső elállt, és átvette helyét a guruló könnycsepp az arcomon… Emlékeimben elevenen ott van, amikor a 2000-es évek elején meglátott a mezőhegyesi ménesbirtokon egy élő adás műsorvezetőjeként. A szegedi tv-s lányt, aki lehetőséget kapott tőle, és ezután évekig maga után húzva bőröndjét ingázott Szeged–Budapest között. Akkor látott bennem valamit, amikor életem legmélyebb szakaszában voltam. Ezt olvastam Hankiss János egyik könyvében… ’Ahogy a vonuló vadak hagynak nyomot maguk után, úgy hagyj te is!’ Te hagytál, Péter, és február 4-én, a közös születésnapunkon, ugyanúgy meggyújtok egy mécsest, mint ma is” – írta a szívhez szóló sorokat Dióssy Klári a példaképéről a közösségi oldalán.

Kiemelt kép és fotók: Trenka Attila/fotocentral.hu; Archív

The post Feledy Péter: Képtelen volt feldolgozni a felesége elvesztését first appeared on Story.