Feloldott Brüsszel 10,2 milliárd eurónyi magyar uniós támogatást, de 21 milliárdot továbbra is zárolnak

A magyar kormány teljesítette az igazságügyi reformmal kapcsolatos összes brüsszeli követelést, de a Bizottság számos más kifogása továbbra is fennáll. Ezzel együtt sajátos hangulata van annak, hogy épp a szuverenitásvédelminek hívott törvény elfogadásának napján indulnak meg az uniós pénzek Magyarországra.

Feloldott Brüsszel 10,2 milliárd eurónyi magyar uniós támogatást, de 21 milliárdot továbbra is zárolnak

Cikkünk frissül.

Azok után, hogy szerdán kora délután megjelent a Magyar Közlönyben az igazságügyi reformmal kapcsolatos utolsó európai uniós elvárásoknak is eleget tevő törvénymódosítás, nem meglepő módon az Európai Bizottság bejelentette: a jogállamisági problémák miatt befagyasztott támogatások jelentős részét megnyitják Magyarország számára.

„Az Európai Bizottság ma két határozatot fogad el Magyarországgal és az ország jogállamisági helyzetével kapcsolatban. Az egyik a magyarországi igazságügyi reformot érintő horizontális feltételekhez kapcsolódik, a másik pedig a költségvetési feltételrendszerre vonatkozik” – olvasható a testület közleményében. A Bizottság azt írja:

„Alapos vizsgálatot és a magyar kormánnyal folytatott többszöri eszmecserét követően a Bizottság úgy véli, hogy Magyarország megtette azokat az intézkedéseket, amelyek meghozatalára kötelezettséget vállalt annak érdekében, hogy a Bizottság úgy ítélje meg, hogy az EU Alapjogi Chartájára vonatkozó horizontális felhatalmazó feltétel teljesül az igazságszolgáltatás függetlenségét illetően.

Ez azt jelenti, hogy a kohéziós politikai finanszírozás egy része nem lenne többé zárolva, és így Magyarország megkezdheti a mintegy 10,2 milliárd EUR összegű visszatérítés igénylését.”

Vagyis az eddig befagyasztott támogatásokból több mint tízmilliárd eurónyi része válik hozzáférhetővé a következő években, a 2021-2027-es költségvetési időszakban. A kohéziós alapokban eddig összesen mintegy 30 milliárd, Magyarországnak szánt forrás volt befagyasztva, ennek csaknem a harmadát szabadította fel most a Bizottság. A brüsszeli testület a közleményében leszögezte:

Összességében a Magyarország számára továbbra is zárolt finanszírozás mintegy 21 milliárd eurót tesz ki.

Annak, hogy ekkora összeg továbbra is zárolva marad, a Bizottság közleménye szerint az alábbi okai vannak:

1. Magyarországi jogállamisági problémák

Még 2022. december 15-én a költségvetési feltételrendszer keretében intézkedéseket fogadtak el „az uniós költségvetésnek a jogállamiság elveinek magyarországi megsértésével szembeni védelmére”. Ezek az intézkedések a magyarországi jogállamiság elveire vonatkoznak

  • a közbeszerzés,
  • az ügyészségi fellépés,
  • az összeférhetetlenség,
  • a korrupció elleni küzdelem
  • és a közérdekű vagyonkezelői alapítványok területén.

A Magyarországgal folytatott rendszeres eszmecserék ellenére a Bizottság úgy véli, hogy Magyarország nem foglalkozott a jogállamiság elveinek azon megsértéseivel, amelyek miatt a Tanács 2022 decemberében intézkedéseket fogadott el. Ezért a Bizottság nem tudja javasolni a Magyarországgal szembeni intézkedések kiigazítását vagy megszüntetését. Ez azt jelenti, hogy három kohéziós politikai program, 6,3 milliárd eurós költségvetéssel, továbbra is felfüggesztésre kerül, és Magyarország egyelőre nem fér hozzá ezekhez a forrásokhoz.

Ezek az intézkedések a magyarországi jogállamiság elveire vonatkoznak a közbeszerzés, az ügyészségi fellépés, az összeférhetetlenség, a korrupció elleni küzdelem és a közérdekű vagyonkezelői alapítványok területén. A Magyarországgal folytatott rendszeres eszmecserék ellenére a Bizottság úgy véli, hogy Magyarország nem foglalkozott a jogállamiság elveinek azon megsértéseivel, amelyek miatt a Tanács 2022 decemberében intézkedéseket fogadott el. Ezért a Bizottság nem tudja javasolni a Magyarországgal szembeni intézkedések kiigazítását vagy megszüntetését.

Az Európai Bizottság eddig arra várt, hogy Magyarország orvosolja az igazságszolgáltatás függetlenségének hiányosságait. Ez a folyamat zárult le a szerdán megjelent törvénnyel.

Az eddig befagyasztott uniós források egy részének felszabadítására egy ideje már lehetett számítani, a szerdai fejlemények fényében pedig szinte biztosra lehetett venni (bár a Guardian néhány órája még arról írt, hogy az Európai Parlament nagy képviselő-csoportjainak vezetői levelet írtak Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság elnökének a Magyarországnak szánt uniós források feloldásával kapcsolatos kifogásaikról).

Ezzel együtt sajátos mellékízt ad az ügynek, hogy a forrásokat épp aznap szabadították fel, amikor a magyar parlament elfogadta a szuverenitásvédelminek nevezett törvényt, és azzal létrehozták a minden adatot begyűjtő, bárkit kikérdező, akárki ellen bevethető Szuverenitásvédelmi Hivatalt. A jogszabályról a magyarországi független szerkesztőségek közös álláspontját itt, a TASZ reakcióját itt olvashatja.