Gyakran eszem tormát, de erről a negatív hatásáról még soha senki nem beszélt
Nem árt, ha te is elolvasod, mielőtt fogyasztanád. Régen gyógyító tulajdonságai miatt ismerték, ma már inkább fűszerként használjuk, de a torma még mindig praktikus és olcsó “orvosság”. Gyökeréből tinktúrákat, szirupot, bort, ecetet, lisztet vagy macerált oldatot is készítenek. A torma évelő, jellegzetes csípős ízű gyógy- és fűszernövény, amelyet ételek fűszerezéséhez, és a savanyúságok tartósításához […] The post Gyakran eszem tormát, de erről a negatív hatásáról még soha senki nem beszélt appeared first on Tudasfaja.com.
Nem árt, ha te is elolvasod, mielőtt fogyasztanád.
Régen gyógyító tulajdonságai miatt ismerték, ma már inkább fűszerként használjuk, de a torma még mindig praktikus és olcsó “orvosság”. Gyökeréből tinktúrákat, szirupot, bort, ecetet, lisztet vagy macerált oldatot is készítenek.
A torma évelő, jellegzetes csípős ízű gyógy- és fűszernövény, amelyet ételek fűszerezéséhez, és a savanyúságok tartósításához használunk. A torma erős, maróan csípős ízű növény, ami fogyasztáskor égető érzést vált ki a torokban, az orrban és az orrmelléküregekben, ezért gyakran használják megfázás és légúti panaszok enyhítésére.
Kiváló gyulladáscsökkentőként a csípős illatú és ízű torma igazi orvosság a szervezet számára. Ideális vérszegénység, orrmelléküreg-gyulladás és hörghurut esetén. Az orvosok szerint azonban a szívbetegségben vagy az emésztőrendszeri rendellenességekben szenvedőknek kerülniük kell.
A torma gyökerei és levelei egyaránt jótékony hatással vannak a szervezetre. Mivel csípős, segít a felső légutak tisztításában, és hatékony gyógymód a reuma ellen is.
A torma a kötőhártya-gyulladás, és más szembetegségek ellen is hatásos, mondják a szakértők. A kezelés rendkívül egyszerű: a tormát le kell reszelni, majd 5-10 percen át mélyen be kell lélegezni az aromáját. A szemek könnyezése természetesen elkerülhetetlen, de ez rendkívül jótékony hatással bír.
Erős antibiotikum
A torma krónikus hörghurut és légzőszervi betegségek, például tüdőbetegségek, kezelésében ajánlott, mivel erős antibiotikum-, köptető- és hörgőtágító hatása van.
Csillapítja a köhögést
A fejfájás, a fogfájás, de a megfázás is könnyebben gyógyítható a torma segítségével. A tormalé mézzel hatékonyan csillapítja a köhögést, fejfájás ellen pedig reszelt tormából készíthetünk borogatást a homlokunkra.
Enyhíti a reuma tüneteit
A reumás fájdalmakat is enyhíthetjük torma alapú készítményekkel. Erre a célra használhatsz tormaecetet: ennek elkészítéséhez áztass be egy marék reszelt romát egy liter borecetbe. A készítményt naponta rázd fel, és hét nap elteltével szűrd le. Szükség szerint dörzsöld be a fájó helyeket.
Szabályozza a vérnyomást
A torma javítja a vérkeringést, és segít normalizálni a vérnyomást. Ehhez például készíthetsz egy salátát is reszelt tormából.
Hogy fogyasszuk?
A tormát mind a gasztronómiában, mind a természetes orvoslásban használják különféle betegségek kezelésére.
A torma gyökere nyersen, reszelve is fogyasztható, salátákban vagy különféle ételekben, tinktúra vagy tormaecet formájában.
Minden előnyös tulajdonsága ellenére azonban a tormát mértékkel kell fogyasztani, mert káros mellékhatásai is vannak
„A túlzott tormafogyasztás veseirritációt, hasmenést, gyomor- és bélvérzést és hirtelen vérnyomáscsökkenést okozhat. Ugyanakkor menstruáció alatt is ajánlott kerülni a torma fogyasztását. A torma hatóanyagai negatívan befolyásolhatják a szintetikus gyulladáscsökkentők, valamint a szintetikus kortikoszteroidok hatását. Ugyanakkor a torma fogyasztása nem javasolt a szoptató nők és azok számára, akik már átestek egy szívrohamon.” – mondja Marina Grigore , a fitoterápia szakértője. „Még a legsúlyosabb orrmelléküreg-gyulladás is teljesen elmúlik, ha tormás inhalációval kezeljük. Kis mennyiségben serkenti az étvágyat, és megszabadít a náthától, vagy az influenzától.” – magyarázza az orvos.
A túl sok torma fogyasztásának mellékhatásairól kevés információ áll a rendelkezésünkre. Mivel azonban a torma nagyon csípős, a legjobb, ha kis mennyiségben fogyasztjuk. Ha túl sokat fogyasztunk ebből a fűszeres gyökérből, az irritálhatja a szájat, az orrot, vagy a gyomrot.
„A torma fogyasztása minden formában tilos az emésztőrendszeri megbetegedések, szívbetegségek, belső vérzés esetén, de terhesség és szoptatás alatt is. Ugyanakkor 5 év alatti gyermekek sem fogyaszthatják.” – magyarázza Dr. Daniela Stan, háziorvos.
Különösen azoknak okozhat problémát, akik gyomorfekélyben szenvednek, emésztési problémákkal vagy gyulladásos bélbetegséggel küzdenek.
(Forrás: Adevarul.ro/Filantropikum)
The post Gyakran eszem tormát, de erről a negatív hatásáról még soha senki nem beszélt appeared first on Tudasfaja.com.