Így lesz az általad befizetett adóból jachtja és repülője az oligarcháknak

Egyperces videóban mutatjuk be a közpénz útját az adófizetőktől az államkasszán és a közbeszerzéseken át a kormányközeli vállalkozásokig.

Így lesz az általad befizetett adóból jachtja és repülője az oligarcháknak

Az Átlátszó több mint tíz éve követi a közpénz nyomát, hiszen tudjuk: közpénz nem vész el, csak átalakul. Hogy mivé? Jobb esetben megfelelő egészségügyi ellátássá, minőségi oktatássá, tükörsima utakká. Rosszabb esetben pedig különböző oligarchák, kormányközeli cégek, átláthatatlan alapítványok, rokonok vagyonává. Most egy egyszerű videóval mutatjuk be a folyamatot.

Az adófizetők (lakosok, cégek) által befizetett adó az államkasszába kerül – ez a közpénz. Ebből működteti a kormány a közintézményeket, így az állami iskolákat, kórházakat és hivatalokat, de ebből építik például az utakat is. Nem mindegy tehát, hogy a rendelkezésre álló vagyonból mennyi jut valójában közfeledatokra, és mennyi „téveszt célt”.

A beruházásokra, szolgáltatásokra és egyéb kiadásokra szánt közpénzt az állami szervezetek gyakran közbeszerzéseken keresztül költik el.

Ez éves szinten több ezer milliárd forintot jelent.

Ezekre a tenderekre többnyire bárki jelentkezhet, de az is előfordul, hogy olyan speciális feltételeket határoznak meg a kiírók, amelyek miatt csak bizonyos jelentkezők kaphatják meg a munkát. És az sem ritka, hogy már előre megvan, ki fogja nyerni az adott megbízást.

Ezt többek között irányított kiírásokkal, versenykorlátozó feltételekkel, szubjektív vagy aránytalan értékelési szempontokkal lehet elérni úgy, hogy a törvényesség látszata megmaradjon. Főként ez az oka annak, hogy viszonylag kevés eljárás indul közbeszerzési visszaélések miatt.

 

Az irányított, manipulált tenderekkel egyrészt elveszik a lehetőséget a nem bennfentes cégek – főként a kkv-k elől –, amelyek így nem jutnak megbízásokhoz. Másrészt a csókos vállalkozásokat olyan előnyös helyzetbe hozzák, hogy már akkor sincs értelme indulni ellenük, ha a verseny nyitott.

Vannak olyan kormányközeli vállalkozások, amelyek szinte mindig győznek az állami tendereken. Ezek a cégek az elmúlt években többmilliárdos profitot értek el, amit aztán a tulajdonosaik látványosan el is költöttek. Jachtoztak, magánrepülőztek, drága autókat, hatalmas ingatlanokat és luxusruhákat vettek belőle.

A cikk és a videó a Szabad Média pályázat keretében, az Ökotárs Alapítvány és a Mérték Médiaelemző Műhely támogatásával készült. Az itt megjelenő vélemények nem tükrözik a támogatók álláspontját. Címlapkép: Átlátszó/Rick Zsófi

Source