„Itt, a rántott csirkemell feliratnál fog megállni a víz”
A Római-parton jártunk, ahol van, aki már vízzel tölti fel a garázsát, más azt nézi, ahogy az üzletét lassan elönti a víz. Egy dolgot viszont nagyon sokan szeretnének: mobilgátat. The post „Itt, a rántott csirkemell feliratnál fog megállni a víz” first appeared on 24.hu.
„Nagyon begyorsult a Duna emelkedése, fél órája a köves sétányon még nem volt víz” – mondja Gábor, aki római-parti lakásából jött le strandpapucsban megnézni a változást. Az ő ingatlanát közvetlenül nem fenyegeti az ár, feljebb lakik. Mutatja, meddig ér majd a víz, a számítása szerint még a földszinti lakásokat sem éri el, de azért, ha a lenti lakásban lakna, aggódna. Nem nézelődni jött, hanem azért, hogy besegítsen a lakóparki zsákpakolásba.
Hamar rátérünk a gátkérdésre.
Ezt mi már elengedtük, Karácsonyék nem akarják, hogy itt legyen. Mobilgátat terveztek még ide Tarlósék, de ahhoz ki kellene vágni a fák egy részét. Ezt pedig sokan nem akarják.
Mobilgát egyébként már épült a Duna mellé, nem is messze, Szentendrén.
Gábor favédőnek mondja magát, de szerinte akkor is kellene valami megoldást találni. A beljebb, a Nánási útra tervezett gátnak viszont nem örülne, mert akkor meg náluk állna meg a víz. „Akkor inkább ne csináljanak semmit. De nyilván én könnyebben beszélek, vannak páran, akik rendesen víz alá kerülnek ilyenkor.”
A vízparti üzletek ablakait már kiszedték, inkább folyjon át rajtuk a víz.
Gumicsizmát húz egy önkéntes a parton, szorosan a kerítés mellett – már csak itt lehet utcai cipőben közlekedni. Tegnap éjjel egyre ért haza a zsákpakolásból.
Elképesztő, kedden este még itt sétáltunk, most meg már csizmát kell húzni
– állapítja meg. Kutyapártos passzivista egyébként, „de mindegy, ki milyen párti. Ez árvíz” – teszi hozzá gyorsan, és már indul is a gát felé.
Vele tartunk, több tucat önkéntes lapátol, hord, pakol. A Római part 19. előtt van egy négyemeletes ház, amit két oldalt is körbe kell rakni zsákokkal, mert a mellette lévő telekről is ide folyik a víz – magyarázza. Feltűnően sok a tiszás, ők pártlogós pólóban, kitűzőben dolgoznak, nem messze meglátjuk az elhíresült platós kocsit is. Valamikor a délelőtti órákban aztán Magyar Péter, a párt elnöke is befutott, innen élőzött csizmában, térdig a vízben állva. Pár utcával odébb Varga Mihály tölti a zsákot, középen áll, balján Bús Balázs lapátol, jobbján Dombi Rudolf. A pénzügyminiszter volt a térség korábbi parlamenti képviselője, Bús, az egykori polgármester Óbudán indult újra a júniusi önkormányzati választáson a Fidesz színeiben, a kajakozó olimpiai bajnok pedig a II. kerületben próbálkozott, de egyikük sem győzött (igaz, Bús ellenfelét, Kiss László DK-s polgármestert azóta letartóztatták, és decemberig biztosan börtönben is marad.)
A politikusok helyett inkább a helyieket kérdezzük. „Jól állunk, de mindez elmaradhatna, ha megépítenék a parton a gátat. Ez az egész küzdelem nem kellene. Azért nem építik meg, mert akkor az erdei pintyőke nem találna fészkelő helyet” – mondja érezhető cinizmussal Géza a háza kerítése előtt.
Ez a harmadik árvize, ujjával mutatja, hol volt a vízszint 2013-ban, majd a kertjébe invitál. Tölti fel a garázst vízzel.
Ezek a nagy melók. Kipakolni a garázst, aztán feltölteni vízzel. Azért van rá szükség, mert a benne lévő víz kiszorítja a Duna vizét.
85 centiméterig töltik fel a garázst, csík jelzi, meddig mehet a víz bele. Ha az árvíz elmegy, akkor jön a szivattyúzás, aztán a várakozás, hogy megszáradjanak a falak. Időjárásfüggő, de egy hónapig is eltart. Gézáék ilyenkor pár napig bent vannak a lakásban. „Ott semmi gond nincs. Azon kívül, hogy kurva hideg van, mert a víz lehűti az egész házat.”
Amikor kinézte évtizedekkel ezelőtt ezt a telket, azt mondták neki, hogy hétméteres vízszint ezerévente lesz. Ideköltözött, a rákövetkező évben már meg is volt a hét méter. Gondolta, akkor ezzel meg is vannak egy életre. Nem így lett.
A képre kattintva galéria nyílik.
Rosszindulatot vél Karácsonyék ellenállása mögött, nem érti, miért nem lehet egy olyan mobilgátat építeni, ami békeidőben senkit nem zavar, árvízkor pedig védelmet nyújt. „Sokan azt mondják, hogy a mi adónkból ne építsenek gátat azoknak, akik ide építkeztek. De ennek az épületegyüttesnek az éves építményadója 700 ezer forint. És van ilyenből még pár itt. Nem az adófizetők pénzéből kérjük a gátat, hanem abból, amit mi fizetünk” – bosszankodik.
Haladunk tovább a víz felé. „Nem nyilatkoznánk most, nem vagyunk jó hangulatban” – mondja egy házaspár zsákpakolás közben. A Hekkmester étterem előtt két férfi áll, ők a tulajdonosok. „Ma már hekket nem tudunk adni” – közli Janó, aki a feszült helyzet ellenére sem veszítette el a humorát. Pedig szombaton még nyitva voltak. Azt mondja, most már nincs tennivalójuk, csak a templomba járni imádkozni. „Hogy megússzuk a dolgot. Viccesen hangzik, de ez van.”
Nem deszkáznak semmit, értelmetlen lenne, itt másfél méteren lesz a víz. Inkább hagyják, hadd menjen be a Duna. Így kisebb kárt okoz.
Itt, a rántott csirkemell feliratnál fog megállni. Szó szerint mellig ér majd a víz
– folytatja.
Fél kilencre jöttek le a Dunához, állítják, azóta 20 centit emelkedett. Áramtalanítottak, és kiürítették a helyiséget. Úgy készülnek, hogy egy-másfél hónap lesz a helyreállítás. Az is sok pénz, de a bevételkiesés is jelentős, mert október végégig, november elejéig nyitva szoktak lenni. Az idén így már biztosan nem fogadnak vendégeket.
„Azért, ha tegnap meg ma nyitva lettünk volna, a katasztrófaturizmusból is szépen kerestünk volna” – állapítják meg. Ők is támogatnák a gát megépítését, de nem csak azt hiányolják. Szerintük mindenre van pénz, csak a Római-partra nincs. Pedig költeni kellene erre a részre, ezt az is látja, aki csak vendég errefelé. „Meg lehet nézni a Kopaszi-gátat. Rendben van, hogy ez természetes meg retró, de azért nem kell hagyni lepusztulni” – mondják. Az önkormányzatnak felróják, hogy egy vécét sem raknak le ide. Aztán ők is rátérnek a gátkérdésre.
Az a legszörnyűbb, hogy 2013 óta eltelt pár év. Akkor Tarlós nekiveselkedett annak, hogy megcsinálja. Elköltöttek órási pénzeket a tervekre, de elbukta a választást. Karácsony meg kitalálta, hogy nem itt, hanem a Nánásin kéne megépíteni. Megint több száz millió elment. És abból sem lett semmi.
Azt mondják, ők sem faellenesek, de ezeket a fákat senki nem tartja karban. A helyzetet az is bonyolítja, hogy az üzletük önkormányzati tulajdon, csak bérlik. Az önkormányzat viszont eddig nem mutatott nagy hajlandóságot, hogy például az árvíz utáni helyreállításban részt vegyen. 2013-ban egyébként – még Bús Balázs idején – az önkormányzat kifizette a felújítási költséget – mesélik. Az idén is kérvényezték, hogy legalább a bérleti díjat engedjék majd el arra az időre, amikor az árvíz miatt nem tudnak kinyitni. Döntés még nincs, de az arcukról leolvasható, nem bíznak a pozitív válaszban. Azt tapasztalják, hogy, amíg az óbudai önkormányzaté volt a Római-part, addig volt gazdája. „Aztán viszont átkerült Tarlós István révén a fővároshoz, és azóta csak veszik ki belőle a pénzt” – panaszolják.
A Monostori utcában is készülnek a tetőzésre. A fitneszterem vezetője azt mondja, ők védekezésként már nem tudnak többet tenni, most már az árvíz utáni helyreállításra készülnek, hogy azt minél könnyebben meg tudják majd oldani.
Imre úgy számol, hogy nagyjából combmagasságig ér majd a víz. Sokan segítettek nekik, tegnap előtt kirakták Facebookra, hogy várják az önkénteseket, és egymás után jöttek az emberek még aznap délután. „Könnybe is lábadt a szemem” – mondja. Az idén már falat is építettek, mert eddig mindig óriási káruk volt az árvizek után. Most körbezárták az épületet. Imrének ez a második árvize – 2013-ban nagyjából ötmillió forint volt a helyreállítás, így most inkább a megelőzésre törekedtek.
Egy dolognak azért még a legpesszimistábbak is tudtak örülni: hogy a védekezést legalább nem szakadó esőben kell végigcsinálni.
The post „Itt, a rántott csirkemell feliratnál fog megállni a víz” first appeared on 24.hu.