Kik kattintanak ránk – és mit szeretnek bennünk? Olvasóink jól megmondták a magukét az Átlátszóról

Kis- és nagyvárosban, faluban, templomban és minisztériumban is találtunk Átlátszó-olvasókat, akik azt is elmondták, mit látnának szívesen az oldalunkon.

Kik kattintanak ránk – és mit szeretnek bennünk? Olvasóink jól megmondták a magukét az Átlátszóról

Kik és honnan olvassák az Átlátszót a legtöbben? Milyen cikkekért járnak vissza az olvasók? Milyen anyagból látnának többet szívesen? Ezekre a kérdésekre is választ kaptunk közönségkutatásunkban.

  • „Támogatom az Átlátszót, mert alapvető fontosságú társadalmi érdek a tényfeltárás.”
  • „Nagyon fontos munkát végeztek! Csak így tovább! Ne hagyjátok abba! Nagyon nagyon köszönöm a munkátokat!”
  • „Köszi a rendszeres reality check-et és hogy ráéreztek, minek van jelentősége, pl. környezetvédelem felügyelet súlyos hiánya mostanában.”
  • „Tisztelem Önöket azért, amit egy jobb, élhetőbb, demokratikusabb országért tesznek.”

– néhány abból a rengeteg támogató üzenetből, amit olvasóinktól kaptunk a januárban közzétett olvasói felmérésünkben. A kérdőívet több mint 1700 olvasónk töltötte ki, akik amellett, hogy értékelték a munkánkat, számos hasznos tippet is adtak arra, hogyan tegyük fejlesszük tovább az Átlátszót – a tanácsok alapján már meg is kezdtük néhány újdonság bevezetését.

Olvasói felmérésünkben arra kerestük a választ, hogyan látják most az olvasóink az Átlátszót, és milyen változásoknak örülnének az oldalon. Kíváncsiak voltunk arra is, hogy kik alkotják az Átlátszó olvasótáborát: hol élnek, milyen korosztályhoz tartoznak, és honnan tájékozódnak.

Országszerte olvasnak minket

Az eredmények rácáfoltak néhány sztereotípiára, amelyek a független médiával kapcsolatosak. Például kiderült, hogy az Átlátszót messze nemcsak belpesti értelmiségiek olvassák: a válaszolók nagy többsége vidéki városban vagy faluban él, és mintegy 6%-uk külhoni.

 

Az, hogy területi szempontból Magyarországnak ilyen széles spektrumát tudjuk lefedni, jelentős részben az Országszerte-rovat munkatársainak az érdeme, akik készek a helyi ügyeket az országos nyilvánosság elé tárni.

A helyi ügyek feltárását az Átlátszó munkájának értékelésekor is 5-ös osztályzattal jutalmazta a legtöbb válaszoló.

 

Olvasóink főleg az írott cikkeinket olvassák rendszeresen, közülük nem mindenki követi a közösségimédia-oldalainkat (Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn). A válaszadók mintegy negyede szokta hallgatni podcastunkat, a hírlevelet pedig mintegy 13 százalékuk járatja.

 

Minisztériumban, templomban is dolgoznak Átlátszó-olvasók

A fenti mintából látható, hogy az adatigénylési perek és a közpénz útjának követése után a helyi ügyek feltárása az Átlátszó egyik fő jellemzője az olvasók szerint: több mint 900 válaszadó jelölte azt, hogy „teljesen igaz”, hogy „a fontos helyi ügyeket az országos nyilvánosság elé tárjuk”.

A felmérés alapján az Átlátszó olvasói között enyhe többségben vannak a férfiak, az egyetemet végzettek és a medián jövedelemhez közel, vagy afelett keresők, életkorban pedig a 40 feletti korosztályok dominálnak.

Foglalkozás szempontjából rendkívül sokszínű az olvasótábor: tanárok, mezőgazdaságban dolgozók, nyugdíjasok, állami alkalmazottak, ipari munkavállalók és tudományos területeken dolgozók egyaránt találhatók közöttük. Több olvasónk emellett civil szervezet vezetője, és legalább egy olvasónk dolgozik nemzetközi diplomáciai szervezetben, illetve egyházi beosztásban.

 

Több interjút, még több oknyomozást

Nem annyira meglepő, hogy az olvasóink elsősorban az oknyomozó anyagainkat, illetve a korrupcióval és a magyar belpolitikával kapcsolatos cikkeket olvassák, és ilyeneket olvasnának szívesen a jövőben is. A népszerűbb témák közé tartoznak még a társadalmi kérdések és az egészségügy, a kedveltebb műfajok közé az elemzések és a magyarázó cikkek.

 

Kicsit meglepett minket, hogy mennyien jelölték be az interjúkat arra kérdésre válaszolva, hogy „Milyen műfajokat látsz/látnál szívesen az Átlátszón?”, hiszen viszonylag ritkán mutatunk be interjúkat – a visszajelzés alapján azonban ezen változtatni fogunk. Szintén figyelembe vesszük, hogy sok olvasónk jelezte: érdemes lenne többet foglalkoznunk gyermekvédelemmel kapcsolatos ügyekkel.

Valamivel kevesebben pontozták fel videós és podcast tartalmainkat, azonban többen jelezték, szívesen látnának több ilyen anyagot – számos hasznos tippet kaptunk arra is, hogyan tehetnénk a videóinkat és a podcastjainkat érdekesebbé.

Megvalósítjuk a kívánságokat

Jelenleg az olvasóink viszonylag kis része támogatja az Átlátszót mikroadománnyal vagy az szja 1%-kával, többen is jelezték viszont, hogy szívesen adnának támogatást, ha létrehoznánk egy egyszerűbb támogatási folyamatot.

Ezt megfogadva már elérhető az oldalon a SimplePay-alapú támogatói felület is, ahol bankkártyával lehet támogatni az újságot.

Szintén több olvasónk kérése alapján elkezdtük egyszerűsíteni a cikkarchívumunkat: többen jelezték, hogy túl sok a kategória, nehezen követhetőek a címkék, ezért egyes kategóriákat összevonunk, a címkéket egyszerűsítjük.

Ezúton is köszönjük minden válaszadónak a segítséget, illetve a rengeteg támogató üzenetet, amit a kérdőívre kaptunk. A válaszok alapján az Átlátszó jövőjét továbbra is a tényfeltárás, a korrupció elleni küzdelem és a vidéki közösségeket érintő problémák bemutatása határozza majd meg.

Változásokat tervezünk a videós tartalmainkban, és keressük annak módját, hogy élőbbé tegyük a kapcsolatunkat olvasóinkkal, akár támogatni szeretnék a munkánkat, akár tippeket adnának. A kapott tippek alapján emellett több interjút tervezünk, és keressük az együttműködés lehetőségét más hiteles és független szerkesztőségekkel.

Éppen ezért az idei szja-bevallási szezonban is kérjük és köszönjük az egyszázalékos felajánlásokat. A felajánlás módjáról részletes útmutatót találsz ezen a linken, a további támogatási lehetőségekről itt tájékozódhatsz. Száz százalék igazságért add az 1 százalékod az Átlátszónak!

Szöveg: Zubor Zalán — Adatvizualizáció: Szabó Krisztián

Címlapkép: Átlátszó montázs

Source