Korrupciógyanús közbeszerzésekről beszélt Katus Eszter a Klubrádió műsoraiban
A közbeszerzési korrupciótól a vidéki vonatközlekedésig – változatos témákról beszélgetett kollégánk a Klubrádióban. A műsorok itt meghallgathatók.
Az elmúlt hónapokban háromrészes cikksorozatban számoltunk be a központi közbeszerzésekkel kapcsolatos korrupciógyanús jelenségekről. Részben erről, részben pedig a kórházakról, az ott feladatokat ellátó kormányközeli cégekről, a MÁV ügyeiről, a hatóságok és a Korrupcióellenes Munkacsoport munkájáról, valamint a helyi kiskirályokról beszélgetett kollégánk a Klubrádió Reggeli személy és Esti gyors című műsorainak egy-egy adásában.
Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke, EP-képviselő napok óta járja az állami fenntartású kórházakat, és rögzíti az ott tapasztalt áldatlan állapotokat: lelakatolt ajtót, nem működő klímákat, potyogó vakolatot, üzemen kívüli lifteket, penészt. Bár a konkrét felelősöket senki nem nevezte meg, lapunk rámutatott: az üzemeltetéssel és őrzés-védelemmel kapcsolatos feladatokat szinte minden állami egészségügyi intézményben olyan kormányközeli cégek végzik évek óta, amelyek irányítottnak látszó tendereken nyerik el a megbízásokat a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóságtól (KEF).
Az egészségügyi intézmények őrzéséről szóló tendert a KEF 2021-ben írta ki. Mivel a keretmegállapodás időtartama 48 hónap, azaz négy év, a szerződés még ma is él. Így az sem zárható ki, hogy az őrzött 372 darab telephely egyikében futottak bele a Tisza Pártot követő újságírók a lelakatolt kórházajtóba.
A kiírást a Pintér Sándor belügyminiszterhez köthető CIVIL Biztonsági Szolgálat Zrt. vezetésével több kormányközeli cég nyerte el. Ők a kelet-magyarországi intézményeket 65 milliárd forint keretösszegért, a budapesti és Pest megyei intézményeket 70 milliárd forintért, a nyugat-magyarországi intézményeket pedig 65 milliárd forintért őrizhetik.
Szintén egy kormányközeli cég, a B+N Referencia Zrt. lett a KEF takarításra kiírt gigatenderének nyertese is. A 300 milliárd keretösszegű, 4 évre szóló megbízás szintén a magyar fekvőbeteg-szakellátást nyújtó intézmények 372 db telephelyére vonatkozott. Majd a B+N nyerte el a kórházak üzemeltetésére vonatkozó, 400 milliárdos keretmegállapodást is tavaly épület- és létesítménykezelési szolgáltatásokra az ország teljes területén – mondta el a Klubrádió Esti gyors című műsorában kollégánk.
Hozzátette, mivel mindkét szerződés teljesítése folyamatban van, érdeklődtünk a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóságnál, hogy az egészségügyi létesítményekben elmaradt klímafertőtlenítések, amelyekről Magyar Péter beszámolt, valóban a B+N Referencia Zrt. feladatai lettek volna. Szerintünk ugyanis igen, de a KEF nem válaszolt érdemben a megkeresésünkre.
A központosított közbeszerzési eljárások azonban nemcsak a KEF, de a Digitális Kormányzati Ügynökség és a Nemzeti Kommunikációs Hivatal esetében is irányítottnak tűnnek. Ennél egyszerűbben „letudja” a dolgot a MÁV leányvállalata, a MÁV FKG Felépítménykarbantartó és Gépjavító Kft., amely az esetek többségében nem is ír ki közbeszerzést. Ennek köszönhetően milliárdok folynak szinte láthatatlanul a NER-cégekhez. Erről már a Klubrádió Reggeli személy című műsorában beszélt kollégánk.
A közel egyórás beszélgetés során szó volt még a vidéki vonatközlekedésről, továbbá arról, hogyan lehet irányítani a tendereket úgy, hogy a nekünk kedves cég nyerjen, illetve mennyire foglalkoznak a feltárt esetekkel hatóságok. De téma volt a Korrupcióellenes Munkacsoport tevékenysége, a helyi kiskirályok ténykedése és a Szuverenitásvédelmi Hivatal lapunk ellen indított hadjárata is.