Közel 40 ország nagykövetsége állt ki közös közleményben a magyarországi LMBTQI+ közösség mellett
Aggasztónak találják azokat a magyar jogszabályokat és politikai retorikát, melyek hozzájárulnak a közösség megbélyegzéséhez.
A szombati Budapest Pride alkalmából több nagykövetség és kulturális intézet közös nyilatkozatban biztosította támogatásáról az LMBTQI+ közösség tagjait.
"Kiállunk amellett, hogy megilleti őket az egyenlőséghez és diszkriminációmentességhez, a szabad véleménynyilvánításhoz és békés gyülekezéshez való jog, valamint hogy ne érje őket semmilyen erőszak. A jogállamiság és az egyetemes emberi jogok tiszteletben tartása a demokratikus államok alapjait képezik. A nemzetközi emberi jog azon az általános feltevésen alapul, hogy minden egyént megkülönböztetés nélkül ugyanazok a jogok és szabadságok illetik meg" - írják.
A nyilatkozatban elutasítanak és elítélnek minden olyan erőszakos cselekményt, melyet nemi identitásuk vagy kifejezésük, illetve nemi jellemzőik alapján követnek el egyének vagy közösségek ellen.
"Aggasztónak tartjuk azokat a jogszabályokat és politikai retorikát, többek között Magyarországon is, amelyek ellentétben állnak a diszkriminációmentesség, a nemzetközi emberi jogi törvények és az emberi méltóság elveivel, és hozzájárulnak az LMBTQI+ közösség megbélyegzéséhez. Hangsúlyozzuk annak szükségességét, hogy vezetők és kormányok, itt és mindenhol máshol, tartsák tiszteletben és védjék meg az LMBTQI+ egyének és közösségek jogait, és szüntessék meg az őket diszkrimináló törvényeket és politikákat" - olvasható a közleményben.
A Pride alkalmából az Amnesty szivárványszínűre festett egy padot Ferencvárosban a a héten, ezt aztán többször átfestettek a ferencvárosi ultrák, majd csütörtökön a Mi Hazánk piros-fehéz-zöldre mázolta.
Az alábbi nagykövetségek és kulturális intézetek írták alá a közös nyilatkozatot:
- Amerikai Egyesült Államok,
- Ausztrália,
- Ausztria,
- Belgium,
- Bulgária,
- Ciprus,
- Csehország,
- Dánia,
- Egyesült Királyság,
- Észak-Macedónia,
- Észtország,
- Finnország,
- Franciaország,
- Görögország,
- Hollandia,
- Horvátország,
- Írország,
- Izland,
- Kanada,
- Koszovó,
- Lettország,
- Litvánia,
- Luxemburg,
- Málta,
- Montenegró,
- Németország,
- Norvégia,
- Olaszország,
- Portugália,
- Románia,
- Spanyolország,
- Svájc,
- Svédország,
- Szlovákia,
- Szlovénia,
- Új-Zéland,
- Ukrajna
- Uruguay
- a Flamand Kormány magyarországi Képviselete,
- British Council,
- Cervantes Intézet,
- Camões Intézet,
- Cseh Centrum,
- Észt Intézet,
- FinnAgora,
- Francia Intézet,
- Goethe Intézet,
- Osztrák Kulturális Fórum Budapest,
- Wallonie-Bruxelles International