Közel egymilliárd forintba fog kerülni a magyar pavilon üzemeltetése Oszakában
A létesítménygazdálkodási feladatokat a B+N Referencia Zrt. végezheti el egy nem túl komoly verseny után. A pavilont közel 20 milliárd forintért építik fel.
Nettó 894 millió forintba kerülhet a közel 20 milliárd forintért épülő magyar pavilon üzemeltetése az Oszakai Világkiállításon. A megbízásért 3 cég indult, a legolcsóbb ajánlatot pedig a B+N Referencia Zrt. adta. Így várhatóan velük kötik meg a szerződést. A kormányközeli céget nem véletlenül hívják „a takarítás Mészáros Lőrincének”: szinte minden tendert megnyernek, amin elindulnak, legyen szó takarításról, üzemeltetésről vagy épp kártevőirtásról.
Összetett feladatokra írt ki közbeszerzési eljárást az EXPO 2025 Magyarország Nonprofit Kft. szeptember végén. A cég a magyar pavilon létesítménygazdálkodási feladatainak ellátására keresett vállalkozókat az Oszakai Világkiállításon. Az ajánlattételi felhívás szövege szerint a nyertes cégnek egyszerre kell takarítania és őriznie a 2500 m2-es létesítményt, ahol naponta várhatóan 4000 ember fordul majd meg. Emellett a keletkező hulladékot is neki kell elszállítania, továbbá mosodai szolgáltatást kell biztosítania, személyszállítási szolgáltatásokat kell nyújtania, és kertészkednie is kell.
Mindezt Magyarországtól közel 9000 km távolságra Japánban, hat hónapon keresztül. „Az eljárás nyertesének kötelessége, hogy a Magyar Pavilon magas színvonalú és folyamatos működését zavartalanul biztosítsa, a helyi jogszabályok és Szervező által kiadott irányelveknek megfelelően” – hangsúlyozza a felhívás.
A sokrétű munka ellenére a kiíró – főként költséghatékonyságra hivatkozva – nem bontotta részekre a tendert, így csak olyan cégek jelentkezhettek, amelyek egyszerre képesek az összes feladat ellátására. De további megkötések is voltak.
Alkalmatlan volt az az ajánlattevő, amely nem rendelkezett
- összesen legalább nettó 1800 m2 alapterületű épület létesítménygazdálkodási feladatainak minimum 6 hónapig folyamatosan, megszakítás nélküli ellátására vonatkozó referenciával;
- legalább átlagosan napi 2500 fő látogatószámú épület minimum 6 hónapig folyamatosan, megszakítás nélküli 0-24 órás biztonsági őrzésére és vagyonvédelmére vonatkozó referenciával;
- legalább egy fő felsőfokú végzettségű szakemberrel, aki minimum 36 hónap szakmai tapasztalattal rendelkezik épület létesítmény gazdálkodás területén és/vagy épület üzemeltetés területén;
- legalább egy fő minimum tisztítás-technológiai szolgáltatásvezetői képesítéssel vagy azzal egyenértékű képesítéssel rendelkező szakemberrel, aki rendelkezik minimum 36 hónap szakmai tapasztalattal épület takarítás területén;
- legalább egy fő felsőfokú végzettségű biztonsági vezető szakemberrel, aki minimum 36 hónap szakmai tapasztalattal rendelkezik épület biztonsági őrzés és vagyonvédelem irányítása során;
- és a felhívás feladásának napját megelőző három, mérleg fordulónappal lezárt üzleti évben a közbeszerzés tárgyából származó nettó árbevétele nem érte el összesen az 1,5 milliárd forintot.
A megbízásért nem is volt nagy tülekedés: összesen 3 cég tett ajánlatot: a FAKULTÁS FM Zrt., az UNI-FM Kft. és a B+N Referencia Ipari, Kereskedelmi és Szolgáltató Zrt.
A FAKULTÁS FM Zrt. tulajdonosa a Bükk Optimum Kft., amelynek székhelye ugyanúgy a 960 fős Borsod megyei Tardonán van, mint a B+N Zrt.-nek. A Bükk Optimum Kaczkó Tamás és Volascsek Anikó érdekeltsége. Kaczkó korábban a B+N Zrt. vezető tisztségviselője volt. Az UNI-FM Kft. budapesti székhelyű vállalkozás, a tulajdonosa pedig nem más, mint a főként uszodaépítésekről ismert, NER-cégek oldalán is felbukkanó Laterex Építő Zrt.
A három cég közül végül a B+N Zrt. tette a legolcsóbb, nettó 894 018 811 forintos ajánlatot, így ő nyerte el a megbízást.
A B+N alvállalkozót is bevon a teljesítésbe, méghozzá JUNA-Sec Kft.-t. Az újlengyeli vállalkozás önállóan még soha nem nyert közbeszerzést, de a bevétele így is 1,7 és 3,6 milliárd forint között mozgott az elmúlt öt évben.
A B+N Referencia Zrt.-t valószínűleg már senkinek sem kell bemutatni, lapunk is többször beszámolt a cég sikersztorijáról. A kormányközeli vállalkozás számolatlanul nyeri az állami megbízásokat, legyen szó takarításról, üzemeltetésről vagy épp kártevőirtásról. A társaságnak tavaly 111,9 milliárd forint árbevétele volt.
Közel 20 milliárdból építik fel a pavilont
Ahogy arról év elején beszámoltuk, a becsült ár kétszereséért, nettó 19,9 milliárd forintért építheti meg a 2025. évi világkiállítás magyar pavilonját a kormányközeli BAYER CONSTRUCT Zrt.
A kivitelezőt hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárás keretében kereste az EXPO 2025 Magyarország Nonprofit Kft., amely három céget kért fel ajánlattételre: a BAYER CONSTRUCT Építőipari és Szolgáltató Zrt.-t, a CONFECTOR Mérnök Irodát, és a Market Építő Zrt.-t.
Bár a megbízás becsült értéke „csak” nettó 9,3 milliárd forint volt, a kiíró végül elfogadta a BAYER CONSTRUCT Zrt. nettó 19 893 487 540 forintos ajánlatát. (A kiadások azóta valamelyest csökkentek a műszaki tartalom változása miatt.)
Az ekr.gov.hu-ra feltöltött dokumentumok szerint a pavilon nettó 1749 négyzetméteren valósul meg, a tervezett bruttó szintterület 2235, a kiállítótér 577, a kereskedelmi terület pedig 113 négyzetmétert tesz ki. Az építmény összesen 5 szintes lesz pincével és egy félemelettel együtt.
A kelet-ázsiai régióból érkező beutazóforgalom növelése a fő cél
A pavilon látványterveit októberben mutatták be Tokióban. A létesítményről az EXPO 2025 Magyarország Kft. azt írja: „cél volt a tervezés során, hogy a Magyar Pavilon már formavilágával felkeltse a Világkiállítás közönségének figyelmét. A japán és magyar népi építészetben egyaránt fellelhető természetes építőanyagok és építési módok inspirálták az építészeti koncepciót”.
A leírás szerint a létesítményben hazai kis- és középvállalkozások lehetőséget kapnak a kelet-ázsiai bemutatkozásra az épület második emeletén. A kiállítási tér végén ajándékboltot alakítanak ki, ahol jellegzetes magyar termékeket vásárolhatnak a látogatók. A pavilon első emeletén a magyar gasztronómiát képviselő bisztró és egy borbár várja vendégeit. A fő attrakció azonban az immerzív színházi tér lesz, ahol élő, népzenei produkcióval várják majd a látogatókat 184 napon át.
A világkiállítást mintegy 161 ország és 9 nemzetközi szervezet részvételével rendezik meg 2025. április 13. és október 13. között. Az eseményre 30 millió látogató várható elsősorban Japánból, valamint a Dél-Koreát és Kínát is magába foglaló kelet-ázsiai régióból. „Ez egyben a világ legnagyobb turisztikai küldőpiaca is, ezért a sikeres magyar részvétel jelentős mértékben növelheti az innen érkező beutazóforgalmat – ami a magyar megjelenés egyik legfontosabb célja.
Hazánk Japán egyik legfontosabb gazdasági partnere Közép-Európában,
tavaly a kelet-ázsiai régióból érkezett a legtöbb befektetés Magyarországra. A Magyar Pavilon célja így az országimázs-építésen túl az is, hogy számos magyar vállalkozás számára teremtsen lehetőséget az üzletfejlesztésre és kapcsolatépítésre” – olvasható a pavilon honlapján.
Hogy az oszakai pavilon sorsa mi lesz, egyelőre nem tudni, de a 2015-ös milánói világkiállítás magyar pavilonjára mindenesetre még ma is milliókat költünk:
Katus Eszter
A cégadatokat az Opten Kft. szolgáltatta. Címlapkép: Az oszakai magyar pavilon látványterve (fotó: Youtube)