Külföldön toboroz önkénteseket Oroszország, szimbolikus értékű az új ukrán hadügyminiszter személye – heti összefoglalónk

Folyamatosan támadják az ukrán erők az oroszok fő védelmi vonalát Zaporizzsjában, a hét végén a Tokmaktól északra eső stratégiai magaslatokért folyt a harc. The post Külföldön toboroz önkénteseket Oroszország, szimbolikus értékű az új ukrán hadügyminiszter személye – heti összefoglalónk first appeared on atlatszo.hu.

Külföldön toboroz önkénteseket Oroszország, szimbolikus értékű az új ukrán hadügyminiszter személye – heti összefoglalónk

Oroszország újabb csapatokat vezényelt Zaporizzsjába az ukrán ellentámadás megállítására. Egy helyen ukrán katonák átjutottak az oroszok fő védelmi vonalán, de a Tokmak térségében zajló csata még nem dőlt el. Vasárnap Zelenszkij bejelentette a hadügyminiszter, Olekszij Reznyikov leváltását, a döntés mögött valószínűleg a Reznyikov minisztersége alatt felmerült korrupciós ügyek állnak.

  • Leváltják az ukrán védelmi minisztert, Olekszij Reznyikovot, utódja várhatóan egy krími tatár politikus, Rusztem Umerov lesz.
  • Folyamatosan támadják az ukrán erők az oroszok fő védelmi vonalát Zaporizzsjában, a hét végén a Tokmaktól északra eső stratégiai magaslatokért folyt a harc.
  • Egyszerre több oroszországi célpontot is drónokkal támadtak, az ukrán határtól 800 kilométerre levő Pszkov repülőterén találatot kapott több katonai repülőgép.
  • Az ukrán erők benyomultak a Bahmuttal szomszédos Kliscsiivka központjába.

Az elmúlt héten tovább folytak a harcok a zaporizzsjai frontszakaszon, Robotine és Verbove térségében. A közelmúltban ez a térség volt a háború legforróbb pontja, miután az ukrán erőknek sikerült áttörniük az úgynevezett Szurovikin-vonal első szakaszát.

Sok híradásban az szerepel azonban, hogy még nem törték át az első vonalat – ennek oka, hogy az orosz és ukrán hadseregek eltérő terminológiát használnak: az orosz források a tényleges (a nyáron indult ukrán ellenoffenzíva előtti frontvonalhoz legközelebbi) vonalakat előretolt vonalnak nevezik, míg az e mögötti, lövészárkokból, tankcsapdákból és „sárkányfog” betonakadályokból álló rendszert nevezik az első vonalnak, így tehát a Szurovikin-vonal két „igazi” vonalból áll. Az ukrán hadsereg ezzel szemben az előretolt, kiterjedt aknamezőkből és lövészárkokból álló sávot nevezik első vonalnak, a mögötte állót pedig a másodiknak. Mi a heti összefoglalókban az utóbbi kategóriákat használjuk.


Az elmúlt héten orosz és ukrán források szerint az ukrán erők lassan nyomulnak előre, céljuk a Szurovikin-vonal második sávjának áttörése a stratégiai fontosságú vasúti és közúti csomópont, az orosz megszállás alatt álló Tokmak irányába. A közösségi médiában augusztus 30-án megjelent felvételen az látszik, hogy ukrán gyalogos katonákat észlel és tüzérségi csapást irányít egy orosz drón Verbove falu külterületén, azaz már a második vonal mögött.

Könnyebben mozognak az ukránok a második vonal előtt

Ez nem jelenti feltétlenül a második vonal áttörését – a katonák vélhetően felderítést végeztek, emellett az ukrán offenzíva fő célja nem a völgyben fekvő Verbove, hanem az attól délnyugatra levő magaslatok elfoglalása. A felvétel megerősíti ugyanakkor ukrán katonai források állításait, amelyek szerint a második vonalnál szabadabban tudnak manőverezni, mint az elsőnél. Ott ugyanis az oroszok csaknem minden négyzetkilométert elaknásítottak, ami az ellentámadás elején csaknem lehetetlenné tette az ukrán páncélos alakulatok mozgását – nem véletlen, hogy

az első vonal erősségeit nagyrészt az első világháborút idéző módszerekkel, tűzérséggel támogatott gyalogos rohamokkal vették be.

Erre utal egy másik, szeptember 2-i felvétel, ahol ukrán katonák a sárkányfog-vonaltól látótávolságra haladnak.

Mi a reakciód?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow