Lefejezett, ősi tengeri szörnyre bukkantak

A hatalmas tengeri ragadozót egy még nagyobb állat ölhette meg. The post Lefejezett, ősi tengeri szörnyre bukkantak first appeared on 24.hu.

Lefejezett, ősi tengeri szörnyre bukkantak

Egy leharapott fejű, 240 millió éves óriási ragadozó fosszíliájára bukkantak – írja a Live Science. Úgy tűnik, az állattal egy még nagyobb és erősebb ragadozó végzett.

A támadás során a zsákmány nyaka kettészakadt. Az állat a Tanystropheus hydroides fajhoz tartozott, az ilyen tengeri hüllők akár 6 méter hosszúra is megnőhettek, nyakuk pedig akár háromszor hosszabb lehetett törzsüknél.

A különleges kövületet a Monte San Giorgio nevű lelőhelyen tárták fel, amely a svájci-olasz határnál fekszik. A területen számos, a középső triász idejéből származó tengeriállat-fosszília található.

Stephan Spiekman, a Stuttgarti Állami Természettudományi Múzeum paleontológusa a svájci Zürichi Egyetem Paleontológiai Múzeumában végzett doktori munkája részeként két Tanystropheust vizsgált. Az első a T. hydroides, míg a második a T. longobardicus – utóbbi egy kisebb faj volt, amely körülbelül 1,5 méter hosszú lehetett. A leletek közelebbi vizsgálata azt mutatta, hogy a nyakat mindkét esetben átharapták.

Úgy tűnik, az állatokkal egy még nagyobb ragadozó végzett, amely a test gyenge pontját, a nyakat vette célba.

A kutatók fognyomokat is észleltek, a támadó fentről csaphatott le, és egyetlen harapással ölhette meg zsákmányát. A prédák törzse nem maradt fenn, a ragadozó talán elfogyasztotta azt.

Hogy pontosan mi ölte meg az állatokat, azt nem tudni. A lehetséges gyanúsítottak közé tartozik a Nothosaurus giganteus, egy hatalmas hüllő, amely akár 7 méteresre is megnőhetett.

Roc Olivé (Institut Català de Paleontologia Miquel Crusafont)/FECYT / CC BY-SA

Bár a hosszú, vékony nyak gyengének tűnhet, a triászban több hüllőnél is kifejlődött ez a vonás. Ez arra utal, hogy a korszakban ennek a formának komoly haszna volt.

The post Lefejezett, ősi tengeri szörnyre bukkantak first appeared on 24.hu.