Május óta megy a klíma az üresen álló új tatabányai kórházépületben
"Az állagmegóvás érdekében." Miközben más kórházakban 30-40 fokban fekszenek a betegek, és leállnak a műtők az elromlott klímák miatt.
2021 elején írtunk arról, hogy a tatabányai Szent Borbála Kórházhoz egy új szárny épül, a becsült érték majdnem háromszorosáért. Információink szerint a 12 milliárdos épület hónapokkal ezelőtt elkészült, de még nem adták át, viszont folyamatosan megy benne a klíma. Kérdéseket küldtünk az ügyben az Országos Kórházi Főigazgatóságnak, a tatabányai kórház főigazgatója pedig válaszában megerősítette az Átlátszó értesüléseit: „az állagmegóvás érdekében” május óta „folyamatos temperálást” biztosítanak az üres ingatlanban.
Várhatóan ősszel kezdődik a betegellátás a tatabányai Szent Borbála Kórház új szárnyában, közölte érdeklődésünkre a kórházigazgató. A legutolsó hírek az épületről tavaly nyáriak: akkor arról számoltak be az illetékesek, hogy az új kórházi pavilon belső tereinek kivitelezése zajlik. Azóta néma csend van a projektről.
Az új szárny, az úgynevezett “U” épület tervezésére és kivitelezésére 2018. november 9-én írta ki a kórház a közbeszerzést. Az ajánlattételi határidőt hatszor kitolták, és végül 2020. december 31-én jelent meg a Közbeszerzési Értesítőben a tender eredménye.
Az eredetileg nettó 4,5 milliárd forintra becsült munkát a Strabag Zrt. nyerte nettó 12,1 milliárdos ajánlattal, ami a becsült érték 2,6-szorosa, vagyis majdnem háromszorosa. Más lehetőség pedig nem volt, mert hiába hosszabbították meg többször is a jelentkezési határidőt, a Strabagon kívül csak egy pályázó volt. Azonban a rutinos tendernyertes WHB Kft. ajánlata érvénytelen lett egy banális hiba miatt: nem csatoltak pár alapvető dokumentumot.
Tavaly elkészült, azóta semmi hír
Ahogy akkor megírtuk, a kormány eredetileg bruttó 6 milliárd forintot szánt az új kórházi szárny építésére, de a Tatabányát 2019 októbere óta vezető Szűcsné Posztovics Ilona (ellenzéki összefogás) polgármester és elődje, Bencsik János (Fidesz), a térség országgyűlési képviselője közösen kértek még rá forrást. Ezután egy kormányhatározat még további maximum 11,8 milliárdot biztosított a beruházásra.
A Szent Borbála Kórház és a Strabag Zrt. az “U” épületre vonatkozó kivitelezési szerződést 2020.december 17-én írta alá. Eszerint a 13.700 négyzetméter alapterületű ingatlan kivitelezésére 30 hónap, vagyis 2,5 év állt a Strabag rendelkezésére. 2021. október végén megtörtént az alapkőletétel, a projekttábla szerint a tervezett befejezés céldátuma 2023 volt.
Bencsik János szorgalmasan posztolt a közösségi oldalára az építkezés haladásáról, képgalériát tett ki
- 2022. július elején,
- 2022. október végén,
- 2023 februárjában és
- 2023 júliusában is.
A legutóbbi, nagyjából egy évvel ezelőtti bejegyzése szerint már az új kórházi épület belső tereinek kivitelezésén dolgoznak, és ez látszik a Bencsik által közzétett fotókon is. Ugyanerről ír az Országos Kórházi Főigazgatóság honlapján elérhető legfrissebb, szintén tavaly júliusi hír, ami a megyei újság, a Kemma nyomán számolt be arról, hogy végéhez közeledik a munka.
Május óta megy a klíma az üres épületben
Tavaly július óta azonban semmilyen hír nincs a Szent Borbála Kórház új épületéről. Se a tatabányai polgármester, se Bencsik János közösségi oldalán, se a megyei lapban, se a kórház, se az Országos Kórházi Főigazgatóság honlapján.
Információink szerint a kivitelezés rendben befejeződött tavaly, határidőn belül, azonban az épület azóta is üresen áll, és még nincs berendezve sem (bútorok, orvosi eszközök), viszont folyamatosan megy benne a klíma.
Ez annyira abszurdnak tűnt, hogy kérdéseket küldtünk az Országos Kórházi Főigazgatóságnak a beruházással kapcsolatban. Megérdeklődtük, hogy elkészült-e a kivitelezés és ha igen, mikor; mennyibe kerül és megtörtént-e a berendezés (ha nem, miért nem); mikor fogják átadni az épületet és mikortól használhatják majd a betegek.
Megkeresésünkre a Szent Borbála Kórház főigazgatója, Dr. Virág József válaszolt, aki részletes tájékoztatást adott a beruházás állásáról. Levele változtatás nélkül:
„Örömmel tájékoztatjuk, hogy az új, »U« épület megvalósítása hamarosan befejeződik. A beruházás keretében az épület külső és belső kivitelezése tervszerűen és folyamatosan haladt, az a szerződésben foglalt határidőn belül megtörtént, a műszaki átadás-átvételi eljárás 2023. október 19-én lezárult.
A rendeletésszerű használathoz szükséges volt az épület távhőrendszerbe való bekötése, ezek a munkálatok ez év május 10-ig befejeződtek és a próbaüzem is sikeresen megtörtént. Az állagmegóvás érdekében azóta is folyamatos hőmérséklet-temperálást biztosítunk az épületben.
A bútorok, IT-berendezések és orvostechnikai eszközök beszerzésének folyamata a szerződéskötés fázisában tart, amelyek együttes értéke nagyságrendileg 700 millió forint.
Jelenleg az épület használatbavételi engedélyének hatósági ügyintézése zajlik, ezt követi a működési engedélyeztetés. A betegellátás előreláthatólag ősszel indulhat el az épületben. Ez a beruházás is azt a célunkat szolgálja, hogy Komárom-Esztergom Vármegye lakosainak a lehető legkorszerűbb ellátást nyújtsuk egy olyan intézményben, amely jövőbe mutató megoldásaival a betegek minél magasabb színvonalú ellátását szolgálja.”
Ezzel a főigazgató megerősítette az Átlátszó arról szóló értesülését, hogy az üresen álló épületben hónapok óta megy a klíma. Miközben más intézményekben hűtés nélküli szobákban, 30-40 fokban fekszenek a betegek, és operációk maradnak el a műtők elromlott klímaberendezései miatt.
Információink szerint ráadásul a betegellátással is lehetnek majd problémák, ha ősszel át is adják az új tatabányai kórházi szárnyat. A korábbi hírek szerint ugyanis az épületben „központi raktár, irattár, öltöző, betegfelvétel, labor, fürdő és mozgásszervi rehabilitáció, pulmonológia, kardiológia rehabilitáció, pszichiátria, onkológia kap majd helyet”, a Szent Borbála Kórházban azonban – sok más intézményhez hasonlóan – hatalmas a szakemberhiány.
Az intézmény honlapja szerint jelenleg is osztályvezető főorvost keresnek a klinikai onkológiára, a krónikus belgyógyászati osztályra, a pszichiátriára, az urológiára és a sürgősségire. Emellett gyakorlatilag minden területre felvennének szakorvost a bőrgyógyászattól kezdve a kardiológián és gyerekosztályon át a szülészetig. Az orvosokon kívül ápolókat, műtőssegédeket, szakápolókat, szakasszisztenseket és szülésznőket is szeretnének alkalmazni.
Erdélyi Katalin
Címlapkép: A tatabányai kórház új épülete 2023. február 24-én (fotó: Bencsik János/Facebook)