Megszületett Szekula Mária festő, szobrász, barlangkutató, aki a Szemlő-hegyi barlangban először jutott át a "Tű foka" nevű átjárón. (116 éve)
Megszületett Szekula Mária festő, szobrász, barlangkutató, aki a Szemlő-hegyi barlangban először jutott át a "Tű foka" nevű átjárón. (116 éve)
Kessler Hubert barlangkutató első felesége. A Szemlő-hegyi-barlang feltárásakor, 1930. szeptember 28-án, mivel vékony volt ő jutott át először a "Tű fokán" és fedezte fel a Hosszú-folyosó folytatását.Szobrászként főként emberfejeket, alakokat mintázott, és készített kisplasztikákat. Férjéről a Kessler Hubert Emlékházban látható bronz fej maradt meg, Kadić Ottokárról készített egy 24 centiméterszer 20 centiméteres plakettet, amelynek a bronz öntvénye a Magyar Ka [...]
Kessler Hubert barlangkutató első felesége. A Szemlő-hegyi-barlang feltárásakor, 1930. szeptember 28-án, mivel vékony volt ő jutott át először a "Tű fokán" és fedezte fel a Hosszú-folyosó folytatását.Szobrászként főként emberfejeket, alakokat mintázott, és készített kisplasztikákat. Férjéről a Kessler Hubert Emlékházban látható bronz fej maradt meg, Kadić Ottokárról készített egy 24 centiméterszer 20 centiméteres plakettet, amelynek a bronz öntvénye a Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat, az agyag változata pedig a Barlangtani Intézet egy-egy helyiségét díszíti. Ő készítette a Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat 1962-ben alapított, 90 milliméter átmérőjű, Herman Ottó-érmét, a Kadić Ottokár-érmét, és a Vass Imre-érmét.Festményein gyakran ábrázolt állatokat, tájképeket, megmaradt képei zömmel az Alpok szikláit, csúcsait, Erdély fenyvessel díszített hegyeit, valamint a Domica vizes szakaszát ábrázolják. Foglalkozott vasmegmunkálással is: ő készítette a házuk kapuját és a szobájuk csillárját is. Az alkotásait 1951 februárjában egy XI. kerületi képzőművészeti kiállításon, majd 1952-ben az Ernst Múzeumban állították ki.A Szemlő-hegyi barlangban termet neveztek el róla, melyet emléktábla jelez.