Megterítettek a Hősök terén a tiltakozó szerbiai egyetemistáknak

Újvidékről Strasbourgba bicikliznek a szerbiai hallgatók: remélik, hogy a hónapok óta tartó tiltakozás több figyelmet kaphat az Európai Unióban is. Videóriport.

Megterítettek a Hősök terén a tiltakozó szerbiai egyetemistáknak

Újvidékről Strasbourgba bicikliznek a szerbiai hallgatók: azt remélik, hogy a hónapok óta tartó tiltakozáshullám több figyelmet kaphat az Európai Unióban is. A nyolcvan fős csoport szombaton délután érkezett Budapestre, beszéltünk velük.

„Az oldalszél a legszörnyűbb”, mondja Rale a Hősök terén. A tall bike nyergében nagyjából kétszer olyan magasan ül, mint egy átlagos biciklis. „Olyan vagyok, mint egy vitorla.” Nem egyetemista, nem is tanár, ám „a gyerekeink és a saját jövőnk” miatt az „első pillanattól kezdve” támogatja a szerbiai egyetemisták tiltakozását, és arra vállalkozott, hogy hetvenkilenc társával Strasbourgig teker.

A csütörtökön Újvidékről induló bicikliseket szombaton több százan üdvözölték és éljenezték Budapesten. Terített asztal várta őket, gyümölcs, sós és édes sütemények, palacsinta, zsíros kenyér.

A Hősök terére is megérkeztek a hónapok óta tüntető szerbiai egyetemisták

Síppal, dobbal várták a Hősök terén a tüntető szerbiai egyetemistákat (Fotó: Pápai Gergely)

Délután ötkor érkeztek a Hősök terére, Szerbia budapesti nagykövetsége elé. A térre néző épületből nem köszöntötték őket. Szerbia nagykövetsége előtt eddig már több tiltakozást tartottak a szerbiai egyetemisták támogatói.

 

„Szeretnénk, ha Európa odafigyelne a küzdelmünkre”, mondja a fáradtan a biciklire támaszkodó Dušan. Az užicei egyetemista az újvidékiekhez csatlakozott, velük indult, hogy ott lehessen Strasbourgban.

A hallgatók ezerháromszáz kilométert tesznek meg.

Naponta akár száznegyven kilométert tekerve Magyarországon, Szlovákián, Ausztrián, Németországon át. Tizenötödikén érkeznek a franciaországi Strasbourgba.

Újvidéken, a Vajdaság székvárosában tavaly november elsején omlott le a felújított vasúti pályaudvar előtetője.

A balesetnek tizenhat áldozata van.

A hallgatók decemberben elfoglalták az egyetemi épületeket, és sztrájkot hirdettek.

A Hősök terére is megérkeztek a hónapok óta tüntető szerbiai egyetemisták

Tizenöt perc csend a Hősök terén a szerbiai tragédia áldozatainak emlékére (Fotó: Pápai Gergely)

Februárban lezárták az újvidéki hidakat, márciusban Belgrádban tüntettek. A tiltakozás idővel vidéki városokra és egyetemekre is átterjedt.

A hallgatók azt követelik, hozzák nyilvánosságra az újvidéki pályaudvar felújításának minden dokumentumát, vonják felelősségre a tiltakozók elleni támadások elkövetőit, és szüntessék be az egyetemisták elleni eljárásokat. A követelések között szerepel még az is, hogy fordítsanak több pénzt a felsőoktatásra, illetve az is, hogy vizsgálják ki, bevetettek-e hangágyút, akusztikus fegyvert a tüntetők ellen.

A belgrádi kormányfő, Miloš Vučević január végén benyújtotta lemondását, ezt a törvényhozás márciusban elfogadta. A kormányzat szerint az egyetemisták követeléseit teljesítették, Aleksandar Vučić államfő pedig tárgyalásokra hívta a hallgatókat, akik ez elől kitértek, mert az alkotmány szerint az elnök szerepe protokolláris. Valójában Vučić irányítja a kormánypárti koalíciót. A hallgatók követelései pedig nem teljesültek.

Riporter: Makai József – Fotók, videó: Pápai Gergely

Source