Mészáros cége egy 14 milliárdos megbízást bukott a Mini-Dubaj előkészítése kapcsán
A V-Híd mellett az Adept Enviro is a rákosrendezői projekt vesztesei között van, ami egy, a Mészáros ügyvédjéhez köthető magántőkealapé.

Egyelőre úgy tűnik, nem a NER-nek áll a zászló a rákosrendezői Mini-Dubaj ügyben. Ugyanis nem csak az ellenzéki vezetésű fővárosnak sikerült első körben megtorpedóznia az arab befektetőkkel kötött szerződést, de Mészáros Lőrinc egyik cége, és egy, a holdudvarához tartozó kft. is pórul járt. A MÁV ugyanis – Lázár Jánosék kérésére – forráshiány miatt eredménytelennek nyilvánított két területrendezésről szóló tendert, amit a V-Híd és az Adept Enviro nyert volna. Mindez az EKR-be feltöltött dokumentumokból derült ki.
Ahogy azt tavaly nyáron lapunk is megírta, a MÁV egy 14 és egy 5,9 milliárd forint értékű közbeszerzési eljárást írt ki a rákosrendezői, Mini-Dubajnak nevezett ingatlanberuházás előkészítő munkálataira. Majd idén január 17-én bejelentették, hogy a tendereket eredménytelenné nyilvánították forráshiány miatt. Hozzátették, a MÁV Zrt. ennek megfelelően nem végez kármentesítési, bontási és hulladékelszállítási tevékenységet, a terület – vasútüzemtől elválasztott része – várhatóan a jelenlegi állapotában kerül értékesítésre.
Ezután felgyorsultak az események: a hvg.hu január 20-án írta meg, hogy a kormány már alá is írta az ingatlan-adásvételt egy arab befektetővel. A szerződés részleteiből aztán kiderült, hogy a főváros egyik cégének elővásárlási joga van a területre, és ezzel élni is kívánnak. Végül Gulyás Gergely február 6-án bejelentette, hogy a kormány ezt tudomásul vette, így elvileg a fővárosé lehet a rákosrendezői terület.
A V-Híd és az Adept Enviro is elesett a megbízásoktól
A két közbeszerzési eljárásról emiatt már nem esett szó, pedig a MÁV feltöltötte az EKR-be a milliárdos tenderek dokumentumait, amelyekből – egy közbeszerzésekben jártas szakember segítségével – megállapítottuk, hogy Mészáros- és Mészáros közeli cégek nyer(het)ték volna el azokat.
A terület-előkészítésről szóló kiírás szerint a nyertes vállalkozónak épületbontási, vágány- és kapcsolódó infrastruktúra bontási, bontási feladatok tervezési, valamint hulladékgazdálkodási feladatai lettek volna. A MÁV olyan referenciákat írt elő a jelentkezőknek, amelyek miatt várható volt, hogy kevesen jelentkeznek majd a tenderre. Ez végül nem így lett: összesen 12 cég adott be ajánlatot.
Számításaink szerint – a megadott egységárakat és a súlyozást figyelembe véve – a legolcsóbb árajánlatot a Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó V-Híd Építő Zrt. tette, kicsivel megelőzve a Homlok Fővállalkozó Építőipari és Kereskedelmi Kft.-t.
Vagyis a V-Híd egy eredetileg 14 milliárd forintosra tervezett megbízást bukott el.
A másik, 5,9 milliárdosra becsült projekt „a tényfeltárás és műszaki megoldás” lett volna Rákosrendezőn. A MÁV egy céggel végeztette volna el a talaj szennyezettségének felmérését és a szennyezett talaj elszállítását is – holott a laborvizsgálatokat és a felmérési feladatokat más profilú cégek szokták végezni, mint a szállítást.

Rákosrendező pályaudvar 2024. január 9-én. Fotó: MTI/Máthé Zoltán
A felhívásra 8 cég jelentkezett. Látszólag az Adept Enviro Kft. adta a legolcsóbb ajánlatot, de a megajánlott árak között hatalmas eltérések voltak. Míg az Adept Enviro 158 098 575 forintért, addig a RexTerra Kft. 4 417 132 520 forintért vállalta volna a munkát. A MÁV a legdrágább ajánlatokat nem bírálta el teljes körűen, így nem derül ki, mi a nagy különbségek oka, mint ahogy annak sem láttuk nyomát a nyilvános dokumentumokban, hogy a legkedvezőbb ajánlatot adóktól árindokolást kértek volna.
Mivel az eljárás eredménytelen lett, így végül senki sem nyert, de a számok alapján az Adept Enviro lett volna a befutó.
A cég 2019-től 2024 őszéig Mészáros Lőrinc testvérének, Mészáros Jánosnak a tulajdonában állt,
majd a Prime Property, aztán a Prime Deal Magántőkelaphoz került.
A Prime Deal székhelye megegyezik a Kertész és Társai Ügyvédi Irodáéval, nem véletlenül. Ahogy azt az Mfor tavaly megírta: „október 30-án megalakult a Prime Pharma Magántőkealap, ezzel pedig már 11 magántőkealap tartozik a Mészáros Lőrinc bejáratott jogászcsapata által működtetett Primefund Befektetési Alapkezelő Zrt.-hez. A cég 75 százalékban Kertész József Tamásé, aki amellett, hogy főhivatásszerűen a felcsúti milliárdos céges ügyvédje, még a fideszes médiaholding (Közép-Európai Sajtó és Média Alapítvány/KESMA) alapítói jogait is gyakorolja.”
Egyébként, ha valamiért mégsem az Adept Enviro Kft. lett volna a nyertes, akkor nagy eséllyel (a második legolcsóbb ajánlattal) a Terra-Log Kft. lett volna a befutó. A cégről épp a napokban írtuk meg, hogy kis kitérővel ismét Mészáros Lőrinc érdekeltségébe került.
Két vesztese tehát már biztosan van a mini-dubaji történetnek, bár a tendereket a főváros még kiírhatja újra.
De most még úgy tűnik, hogy Mészárosék mellett egyelőre Habonyék és Garancsiék érdekeltsége sem profitál a rákosrendezői területből. A hozzájuk köthető, szintén elővásárlási joggal bíró Stockton Zrt. ugyanis várhatóan nem kíván élni a lehetőséggel.
Katus Eszter
A cégadatokat az Opten Kft. szolgáltatta. Nyitókép: Átlátszó montázs