Nem árulja el a Váci Tankerületi Központ, mióta ólmos a csapvíz a gimnáziumban

A vízszolgáltatótól értesültünk, hogy 2019 óta tudják: ólommal szennyezett a víz a Váci Madách Imre Gimnáziumban. A fenntartó ballonos vizet biztosít.

Nem árulja el a Váci Tankerületi Központ, mióta ólmos a csapvíz a gimnáziumban

„Valótlan híresztelés, hogy nem biztosítjuk az ivóvizet az iskola részére. Ezzel szemben az igazság az, hogy a Váci Tankerületi Központ új vezetője hivatalba lépése óta kiemelten kezeli a problémát” – ezt írta lapunknak a Váci Tankerületi Központ. Azt kérdeztük, igaz-e, hogy ólommal szennyezett a csapvíz a Váci Madách Imre Gimnáziumban. Azt nem árulták el, mióta áll fenn a probléma, illetve hogyan észlelték.

Ólommal szennyezett, ezért nem fogyasztható a csapvíz a Váci Madách Imre Gimnáziumban – állította egy megkeresés alapján a Kétfarkú Kutya Párt. A Váci Tankerületi Központhoz fordultunk, hogy megtudjuk, mióta áll fenn ez a helyzet. Megkérdeztük azt is, mikor és hogyan észlelték, hogy ólmos a csapvíz, milyen intézkedéseket tettek eddig és mikorra várható a vízhálózati csövek cseréje.

Kiemelten foglalkoznak a problémával

A Váci Tankerületi Központ azt válaszolta, valótlan híresztelés, hogy nem biztosítják az ivóvizet az iskolának.

„A Váci Tankerületi Központ új vezetője hivatalba lépése óta kiemelten kezeli a problémát. Az ivóvíz ellátást a fenntartó – ahogyan eddig és most is – a jövőben is folyamatosan biztosítja, jelenleg ballonos megoldással, amíg erre szükség van az intézményben. Erről tájékoztattuk az iskolát és a szülőket, a tanulókat, a pedagógusokat is. Emellett a fenntartó egy új technológiával ellátott víztisztító eszközt szerelt fel az intézményben, amely része annak a felújító munkának, melyben – a korábbi munkálatokat is folytatva – további csőcseréket is elvégeztet majd tavasszal, azért, hogy az ivóvíz ellátást javítsa a Váci Madách Imre Gimnáziumon belül. A vízszűrő típusát a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ hagyta jóvá.”

Mivel az eredeti kérdéseinkre – azaz, mióta áll fenn a szennyezés és ezt hogyan és mikor észlelték – nem válaszoltak, ismételt megkereséssel éltünk. Választ ezekre a kérdésekre azóta sem kaptunk sem a Váci Tankerületi Központtól, sem pedig az iskola igazgatójától.

Az intézmény honlapján részben ugyanaz a fenntartói közlemény szerepel, mint amit szerkesztőségünkhöz is eljuttattak. Ugyanakkor a közlemény szerint a „Tankerületi Központ új vezetője hivatalba lépése óta kiemelten kezeli a problémát”.

A Tankerületi Központ vezetőjét, dr. Pánczél Jánost 2023 végén nevezték ki a tankerületi központ élére, miután elődje lemondott. A tankerület tehát 2023 vége óta biztosan tudott a problémáról, ám ezt mégsem árulta el nekünk.

2019-ben is tudtak az ólomszennyezésről

Arról, hogy mióta állhat fenn ólomszennyezés a Váci Madách Imre Gimnáziumban, pontosabb képet a vízszolgáltató, azaz a Duna Menti Regionális Vízmű Zrt. (DMRV Zrt.) vezérigazgatója adott lapunknak.

„A Váci Madách Imre Gimnázium esetében hosszú évek óta probléma az iskola belső ivóvízhálózatán mérhető ólomtartalom. Társaságunk több alkalommal ellenőrizte az átadott víz, illetve a belső hálózat vízminőségét. Az eredmények egyértelművé tették, hogy a kifogásolható ólomtartalmat nem a DMRV által biztosított ivóvíz okozza. A vízminőségi probléma megoldása érdekében 2019-ben megtörtént a közüzemi hálózathoz csatlakozó vezetékszakasz átépítése is. A Gimnázium épületének belső vezetékhálózatáról Társaságunknak nincs információja.”

Korábban a Váci Napló is írt az ólomszennyezésről, akkor a Gimnázium honlapján megjelent közleményből az derült ki, hogy az intézmény területén az ivóvízvezetékből származó víz minősége nem felel meg a népegészségügyi előírásoknak, ezért az intézményben nem áll rendelkezésre vízvezetékből származó ivóvíz. Ekkor, 2019. november 8-i dátummal, a Váci Járási Hivatal határozatot küldött, melyben megtiltották a víz fogyasztását, valamint napi legalább 1,5 liter palackozott víz biztosítását rendelték el.

2024-ben is határérték feletti volt az ólomkoncentráció

A vízszolgáltató tájékoztatása szerint

„2024. szeptember 12-én újabb megkeresés történt a Tankerület részéről, melynek kapcsán mind az átadási ponton, mind az utcai vezetékhálózaton történtek ellenőrzések. Határérték feletti ólom-koncentrációt kizárólag a Madách Gimnázium bekötővezetékén mutattak ki a mérések, melyek a bekötővezeték öblítését követően határérték alá csökkentek. A vizsgálati eredményeket megküldtük a BFKH Népegészségügy Főosztály részére is, mely ellenőrző szervezet további intézkedési kötelezettséget nem állapított meg Társaságunk számára.”

Kerestük a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központot is az ügyben, de nem válaszoltak. Egy korábbi megkeresésünkkor azt írták, hogy a 2017-2020-ban végzett felmérés egy alapállapot-vizsgálatnak tekinthető, amely meghatározta a kockázatos területeket, ahol további vizsgálatok vagy intézkedések lehetnek szükségesek.

Országos adatok azóta a rendszeres ivóvízminőség-ellenőrző vizsgálatokból állnak rendelkezésre. A vizsgálatok száma az egyes ivóvízellátó-rendszerekben szolgáltatott vízmennyiséggel arányos, a legkisebbekben legalább évi egy ólomvizsgálatot kell végezni, míg pl. Budapesten több mint háromszázat. Országosan 2023-ban 3696 ólomvizsgálatot végeztek, ennek 98,6 százaléka megfelelő volt.

Az országos felmérés során készült ólomtérkép alapján 2021-ben a népegészségügyi hatóságok felmérték, hogy az illetékességi területükön a gyermekintézmények milyen ólomkockázatú területen vannak. A hazai 5548 gyermekintézmény 5-6 százaléka van magas és nagyon magas ólomkockázatú területen, ezekben vízmintát is vettek. A 642 mintából 13 volt határérték felett (a minták 2 százaléka), az intézkedés minden esetben megtörtént.

Szabó-Gödri Rita

A címlapkép illusztráció, forrás: Unsplash

Source