Népszavazás a hevesi vegyi üzemről, klímaválsággal sújtott turizmus – Bodnár Zsuzsa a Greenfo podcastjában

Az adás itt újra meghallgatható.

Népszavazás a hevesi vegyi üzemről, klímaválsággal sújtott turizmus – Bodnár Zsuzsa a Greenfo podcastjában

A Greenfo.hu Zöld hírháttér című podcastjában beszélgetett aktuális környezetvédelmi ügyekről kollégánk, Bodnár Zsuzsa. Téma volt többek között Heves város lakosságának tiltakozása az oda tervezett NMP-gyár ellen, a klímaválság turizmust befolyásoló hatása, de szó esett a szerb lítium-bányák ügyéről és a civil szervezetek 10 évvel ezelőtt indult kormányzati vegzálásáról is.

A Greenfo szeptember 12-i podcastjában munkatársunk Sarkadi Péter szerkesztővel és Horn Gabriellával, a Szabad Európa rovatvezetőjével többek közt azt vitatta meg, hogy a klímaváltozás  – az aszályos hónapok, majd a váratlan esőzések – miként hatnak utazási szokásainkra. Hol töltjük az egyre melegebb nyarakat, és hogyan védekezhetünk a szeszélyes időjárási körülmények ellen? 

A vízhiányos nyári hónapok után most árvízzel és extrém mennyiségű csapadékkal küzdünk. Csökkenthetők-e a mezőgazdaságot érő károk, és a vízgazdálkodásban milyen módszerek segíthetik a megoldást? – a témáról nemcsak a beszélgetésben, az Átlátszó videóiban is szó esett

A beszélgetés témája volt az is, hogy a világ egyik legnagyobb NMP-gyártó vállalata, a BYN Chemical veszélyes oldószert előállító üzem létesítésére készül Hevesen. Szeptember 6-án emiatt paprikás hangulatú lakossági fórumra került sor, melyről mi is beszámoltunk. A lakossági ellenállás egyelőre ott tart, hogy a hevesi polgármester bejelentette, népszavazást fognak tartani az ügyben.  

 

Az adásban szó esett a szerbiai eseményekről is. Nemrég ugyanis több ezren tiltakoztak Belgrádban az ellen, hogy Európa egyik legnagyobb lítium-lelőhelyét bányásszák ki a szerbiai Jadar-völgyben. A tiltakozók szerint be kellene tiltani a lítium és a bór bányászatát Szerbiában a közegészségügyi veszélyek, valamint a talaj és a víz szennyezésére jelentett lehetséges veszélyek miatt, írta meg a Telex.

Emellett arról is beszélgettek az adás résztvevői, hogy tíz éve kezdődött a magyar civil társadalom ellehetetlenítése: 2014. szeptember 8-án Móra Veronikát, az Ökotárs Alapítvány igazgatóját rendőrök kísérték ki az irodájából. Az Ökotárs, az Autonómia, a Kárpátok és a DemNet azért kerültek kormányzati össztűz alá, mert a Norvég Alap magyar civil szervezeteknek szánt támogatását a kormánytól függetlenül, szakmai szempontok mentén osztották szét. Az idei kerek évfordulóra szervezett megemlékezésen többen felszólaltak, köztük Bodoky Tamás, az Átlátszó főszerkesztője is.

Source