Soltész Miklós még mindig nem bontotta el a szabálytalan, közútra rálógó kocsibeállóját
A polgármester után a kormányhivatal is felszólította a bontásra az egyházügyi államtitkárt, aki megkeresésünkre azt közölte, hogy a hivatal határozatában foglaltakat tudomásul veszi és be is tartja.
A Budajenőn élő egyházügyi államtitkár néhány éve megvette a háza melletti közút nagy részét az önkormányzattól, idén pedig egy kocsibeállót épített a területre. Az építmény azonban jócskán rálóg a maradék közútra is, emiatt a Soltészék mögötti telekre lehetetlen bejutni autóval. A település akkori polgármestere már tavasszal felszólította a KDNP-s politikust a kocsibeálló lebontására, de hiába, az államtitkár nem csinált semmit. Emiatt a polgármester nyáron 100 ezer forintos településképi bírságot szabott ki rá, és ismét felszólította a bontásra. Az illetékes Pest megyei kormányhivatal novemberben szintén a kocsibeálló átalakítással vagy bontással történő szabályossá tételére kötelezte Soltész Miklóst.
A Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára, aki egyúttal a kisebbik kormánypárt, a KDNP alelnöke, májusban azt írta a kocsibeállóval kapcsolatos megkeresésünkre, hogy az „a saját területünkön épült, településképi hozzájárulás alapján. Az építménnyel kapcsolatban jelenleg jogvitában állunk az önkormányzattal. A vita lezárását követően, a jogerős határozatban foglaltak szerint fogunk eljárni”. Mostani megkeresésünkre Soltész Miklós azt válaszolta, hogy „A polgármesternek nincs hatósági jogköre, a kormányhivatal határozatában foglaltakat pedig természetesen tudomásul vesszük és be is tartjuk”.
Májusban számoltunk be arról, hogy a Budajenőn élő egyházügyi államtitkár néhány éve megvette a háza melletti közút nagy részét az önkormányzattól. A Soltészék mögötti telekre autóval a közút megmaradt részéről lehetne bejutni, de az csak papíron 3 méter széles, valójában nagy részét egy betonozott árok teszi ki.
Az egyházügyi államtitkár ráadásul tavasszal még egy kocsibeállót is épített az általa megvett területre – ám az építmény jócskán rálóg a maradék közútra is, végképp ellehetetlenítve a hátsó telekre való bejutást. Ottjártunkkor az államtitkár háza mögötti telek tulajdonosa, Ráth Gábor a helyszínen mondta el kálváriáját, és a saját szemünkkel is meggyőződtünk arról, hogy a férfi telkére lehetetlen bejutni autóval.
Felszólította az önkormányzat a bontásra, de hiába
A település polgármestere tavasszal felszólította Soltészt a szabálytalanul épített kocsibeálló lebontására és a saját telkén belüli „áthelyezésére” a helyi építési szabályoknak megfelelően – vagyis a telekhatártól számított 5 méteres sávot szabadon hagyva.
Az államtitkár azonban fellebbezett a döntés ellen, megkeresésünkre pedig azt írta akkor a kocsibeállóról, hogy az „a saját területünkön épült, településképi hozzájárulás alapján. Az építménnyel kapcsolatban jelenleg jogvitában állunk az önkormányzattal. A vita lezárását követően, a jogerős határozatban foglaltak szerint fogunk eljárni.”
A jelek szerint mégsem ez történt, a budajenői polgármester ugyanis egy júliusi határozatában
100 ezer forintos településképi bírságot szabott ki Soltész Miklósra,
mert a tavaszi felszólítás után 30 napon belül nem bontotta le a kocsibeállót. A bírság kiszabásával egyidőben a polgármester ismételten felszólította az államtitkárt az építmény lebontására, és erre újabb 30 napot adott neki.
A kormányhivatal is bontásra kötelezte
A Soltészék mögötti telek tulajdonosa, aki a közútra rálógó államtitkári kocsibeálló miatt nem tudja megközelíteni a területét autóval, tavasszal az illetékes kormányhivatalnál is panaszt tett az ügyben, hiszen az építéshatósági ügyek 2020 tavasza óta oda tartoznak.
Ráth Gábor panasza után hét hónappal a Pest megyei kormányhivatal meghozta döntését. A november közepén kelt határozat szerint 2024 szeptember elején a hivatal munkatársai helyszíni szemlét tartottak, melynek során megállapították, hogy az egyházügyi államtitkár kocsibeállójának „egy kis része belóg” a közútra.
Ezután a határozat részletesen ismerteti a vonatkozó jogszabályokat (építészeti törvény, OTÉK, budajenői HÉSZ), majd azokra hivatkozva megállapítja, hogy Soltészék kocsibeállója az előkertben épült, pedig ott „épület nem állhat, tekintettel arra, hogy az ellentétes az OTÉK és a HÉSZ vonatkozó rendelkezéseivel”. Emiatt
Soltész Miklóst a kormányhivatal kötelezte, hogy a kocsibeállót „tegye szabályossá átalakítással vagy bontással 6 hónapon belül”.
A határozat arra is felhívta az államtitkár figyelmét, hogy „ha a döntésben foglalt kötelezésnek határidőben nem tesz eleget, a kötelezettség végrehajtását a Hivatal elrendeli. A végrehajtást az állami adóhatóság foganatosítja. Amennyiben az önkéntes teljesítés elmaradása miatt végrehajtás foganatosítására kerül sor, a Hivatal az építtető költségére végezteti el a szükséges bontásokat”.
Ahogy tavasszal, most is megkerestük az üggyel kapcsolatban Soltész Miklóst. Három kérdést küldtünk neki:
-
Miért nem tett eleget a budajenői polgármester bontási felszólításainak?
-
Befizette a 100 ezer forintos településképi bírságot?
-
A kormányhivatal határozatának eleget fog tenni, lebontja vagy átalakítja a kocsibeállót?
A három kérdésre mindössze egymondatos választ kaptunk: „A polgármesternek nincs hatósági jogköre, a kormányhivatal határozatában foglaltakat pedig természetesen tudomásul vesszük és be is tartjuk” – írta az egyházügyi államtitkár megkeresésünkre.
Erdélyi Katalin
Címlapkép: Soltész Miklós az Aranyszájú Szent János Görögkatolikus Kulturális Központ és Egyetemi Kollégium megáldásán 2024. november 15-én (fotó: Soltész/Facebook)