Szárazföldön kevés eredményt ért el, az orosz flottát kiszorította az ukrán ellentámadás – heti összefoglalónk

Nem volt jelentős elmozdulás az ukrajnai frontokon, nem tűnik valószínűnek, hogy bármelyik fél műveleti szempontból jelentős áttörést tud elérni az őszi esőzések beállta előtt. The post Szárazföldön kevés eredményt ért el, az orosz flottát kiszorította az ukrán ellentámadás – heti összefoglalónk first appeared on atlatszo.hu.

Szárazföldön kevés eredményt ért el, az orosz flottát kiszorította az ukrán ellentámadás – heti összefoglalónk

Az ukrán fegyveres erők továbbra is csekély területet tudtak visszafoglalni a héten Zaporizzsja megyében, ahol tovább folytatódott az elmúlt hónapok felőrlő háborúja. Bár az elhúzódó harcok papíron a nagyobb erőforrásokkal rendelkező Oroszországnak kedveznek, az orosz vezetés továbbra is ódzkodik egy újabb mozgósítás meghirdetésétől, amivel a veszteségeiket pótolhatnák.

  • Nem volt jelentős elmozdulás az ukrajnai frontokon, nem tűnik valószínűnek, hogy bármelyik fél műveleti szempontból jelentős áttörést tud elérni az őszi esőzések beállta előtt.
  • Az amerikai kongresszusban kialakuló káosz veszélybe sodorta Ukrajna jövőbeli katonai támogatását, ugyanakkor a kongresszus nagy többséggel elutasított két, az Ukrajnának juttatandó támogatás megvonásáról szóló javaslatot.
  • Az ukrán légicsapások gyakorlatilag kiszorították az orosz flottát a Krím-félszigetről, műholdképek alapján az orosz hadihajók nagy része elhagyta a krími kikötőket.
  • Megkezdődött az éves sorozás Oroszországban, ami egyben arra is utal, hogy a közeljövőben nem lesz mozgósítás az Ukrajnában harcoló csapatok feltöltésére.
  • Észak-Korea feltehetően megkezdte hadianyag szállítását Oroszországba, valószínűleg ágyúkat és tüzérségi lőszert adtak át.

A nyár elején elkezdődött ukrán déli ellentámadás továbbra is folytatódik, de tempója a korábbi hetekhez képest is lassult. Az offenzíva a kezdete óta viszonylag kevés terület visszafoglalását hozta, eddig nem érte el az elején remélt stratégiai célt, azaz a Fekete-tenger elérését, a krími és herszoni orosz megszálló csapatok elszigetelését. Ahogy korábban írtunk róla, az ukránok, miután az első napok gépesített rohamai nem bizonyultak elegendőnek az orosz megerősített vonalak áttöréséhez, taktikát váltottak.

A drónok teljesen átalakították a háborút

Július óta a fronton nem végeztek nagyobb csapatösszevonásokat és gépesített támadásokat, ehelyett a harcokat mostanáig főleg kis csapatokban előre nyomuló gyalogság, és az őket támogató tüzérség vívják, nagyrészt statikus frontvonalak mentén. A Wall Street Journal szeptemberi elemzése jól mutatja, hogy változott meg a harcmező a háború kezdete óta: mint írják, mostanra mindkét fél széles körben alkalmaz drónokat, ami miatt szinte lehetetlen nagyobb csapatokat (különösen gépesített egységeket) összevonni, hiszen azokat a drónok azonnal kiszúrják, és tüzérségi össztűz zúdul rájuk.

„Ma egy harckocsioszlopot vagy egy előrenyomuló csapatoszlopot három-öt perc alatt fel lehet fedezni, és további három perc alatt le lehet csapni rá. Menet közben egy katona élettartama alig 10 perc” – mondta a WSJ-nek Vadim Szkibickij vezérőrnagy, az ukrán HUR katonai hírszerző szolgálat parancsnokhelyettese. „Nagyon nehéz meglepetésszerű támadásokat végrehajtani.”

Az elmúlt héten továbbra is Robotine, Verbove és Novoprokopivka térségében zajlottak a legintenzívebb harcok, ahol az ukrán erők elérték az orosz megerősített állások, a Szurovikin-vonal második rétegét, és elfoglalták annak egy szakaszát. Ez azonban áttöréshez nem vezetett, különösen a WSJ cikkében jelzett problémák miatt.

Október elején a zaporizzsjai front egy új pontján kezdtek támadásokba az ukránok: orosz haditudósítók és az ukrán hadvezetés hivatalos jelentése is megerősíti, hogy az ukrán erők Kopani irányában nyomultak előre, és a várostól északra, kis területen dél felé szorították vissza az oroszokat. Eközben az ukránok megszilárdították állásaikat Verbove és Novoprokopivka határában.

A Kopani irányába tartó ellentámadás az offenzíva fő irányát, a Novoprokopivka-Verbove közötti hadműveletet támogatja. Augusztusban az ukránok el tudták foglalni a két hónapja ostromolt Robotine városát, és a várostól dél-keletre futó védelmi vonalak egy részét. Válaszul Oroszország új csapatokat, köztük az elit VDV légideszant-csapatokat helyezett át a térségbe. Az erősítésnek sikerült feltartóztatnia, vagy legalábbis lassítania az ukrán előrenyomulást. Ukrajna továbbra sem ellenőrzi a Verbove és Novoprokopivka közötti magaslatokat, amelyek elfoglalása fordulópontot hozna a zaporizzsjai fronton.

Elhagyja az orosz flotta a Krímet

Ukrajnában október közepétől heves esőzések jellemzők, amelyek általában sártengerré változtatják az utakat és a földeket, ezzel ellehetetlenítve a nagyobb csapatmozgásokat. Közmondásosan ilyenkor leállnak, vagy legalábbis csendesednek a harcok, mivel lehetetlen sikeres támadásokat indítani, ám ez elmúlt másfél évnyi háborúban nem mindig volt igaz: tavaly ősszel Bahmut város térségében nagyrészt a sáros-esős időszakban foglaltak el több kisebb települést az oroszok, megkezdve Bahmut véres ostromát. Bahmut körül a mostani, zaporizzsjai helyzethez hasonlóan szintén lövészárok-háború és tüzérségi párbajok zajlottak, gépesített manőverezés helyett az oroszok gyalogos rohamokkal foglaltak el területeket. Emiatt nem valószínű, hogy a mostani sárszezonban leállna az ukránok ellentámadása Zaporizzsja megyében.

A szárazföldi hadműveletekhez képest Ukrajna sikeresebbnek bizonyult a légi és tengeri hadműveletekben. Szeptemberben az ukránok rakétákkal, drónokkal és szabotázsakciókkal gyengítették a Krím-félsziget légvédelmét, majd csapásokat mértek az orosz Fekete-tengeri flotta kikötőire. Az egyik legsúlyosabb támadás során elpusztult egy orosz tengeralattjáró és egy csapatszállító hajó, és az a szevasztopoli szárazdokk, amiben a hajókat tarották.

Szeptember végére az orosz flotta belátta, hogy hajóik túlságosan sebezhetők a krími kikötőkben. Friss műholdfelvételek megerősítik, hogy október elejére az orosz haditengerészet visszavonta hajóinak nagy részét a Krím-félszigetről. A fotókon a korábban a Krímnél állomásozó hajók az oroszországi Novorosszijszk kikötőjében láthatók.

Mi a reakciód?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow