Szijjártó Péternek 181 millió forintért béreltek luxusrepülőt Délkelet-Ázsiába
A külügyminiszter idén júniusban ruccant ki egy kétnapos villámlátogatásra a Fülöp-szigetekre és Laoszba.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter idén júniusban a Fülöp-szigetekre és a Laoszi Népi Demokratikus Köztársaságba indult hivatali útra. Mint azt a repülőgép-figyelő oldalak adataiból megtudtuk, Szijjártó és kísérete ezúttal sem honvédségi repülőgéppel, hanem egy luxus privát jettel repült. A minisztériumnak küldött közadatigénylésünk eredményeképpen kiderült: a magánrepülőgép bérlése csaknem 181 millió forintjába került az adófizetőknek.
A külügyminiszter június 13-án reggel landolt Manilában, a Fülöp-szigetek fővárosában, ahol gazdasági, tudományos és oktatási együttműködésről tárgyalt. Még aznap átrepült Vientiánba, Laosz fővárosába, ahol másnap, június 14-én megnyitotta a magyar nagykövetséget és beruházásokról tárgyalt, este pedig már újra Budapesten volt. Vagyis egy mindössze kétnapos villámlátogatásra ment el a közel 181 millió forint közpénz.
Az Átlátszó már több alkalommal foglalkozott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter magánrepülőgépes hivatali útjaival, melyekre éves szinten közpénz-vagyonokat költ a magyar állam. Legutóbb a miniszter 140 millió forint költségű kambodzsai repülőútjáról, illetve egy három desztinációt érintő, 264 millió forintos magángép-használatáról számoltunk be. Most bemutatjuk a külügyminiszter idén júniusban megejtett rövid ázsiai kiruccanását.
Először a Fülöp-szigetekre ment
Szijjártó Péter 2024. június 13-án, a reggeli órákban landolt a Fülöp-szigeteki Manilában, ahol elsőként Ferdinand R. Marcos Jr. államelnökkel, majd a helyi külügyminiszterrel, illetve a foglalkoztatásért felelős miniszterrel tárgyalt. A látogatás apropóját a két ország közötti diplomáciai kapcsolatok 50. évfordulója szolgáltatta.
A miniszter közösségi oldalán közzétett bejegyzések szerint Szijjártó kinyilvánította, hogy Magyarország az EU-elnöksége során – Brüsszel védővámjaival szemben – segíteni fogja a szabadkereskedelmi tárgyalások felújítását, és megígérte: több tárgyalási fordulót is szervez az EU és a Fülöp-szigetek közötti szabadkereskedelmi megállapodásról.
Szijjártó Péter – félnapos manilai tartózkodása során – tárgyalásokat folytatott a két ország gazdasági, tudományos és oktatási együttműködéséről, amellyel kapcsolatban a Fülöp-szigeteki külügyminiszter a sajtótájékoztatón kiemelte:
már 16 ezer Fülöp-szigeteki vendégmunkás dolgozik Magyarországon,
és 35 diák végzett hazánkban a közös oktatási program keretében.
Szijjártó összefoglalójából kiderült továbbá, hogy a megbeszéléseiken a bilaterális kereskedelemre és befektetésekre fókuszáltak. A két ország pedig elsősorban a mezőgazdaság, a digitális technológiák, a vízgazdálkodás, a megújuló energiák, valamint az elektromos autó-gyártás és az „okosgyártás” terén tervez együttműködést a jövőben.
Manilából Laoszba repült
A délkelet-ázsiai út első napjának estéjén a magyar külügyminiszter által vezetett delegáció átrepült Vientiánba, Laosz fővárosába. Az elmúlt nyolc évben ez volt a 15. találkozó a két ország politikusai között.
A látogatás alkalmával másnap, június 14-én ünnepélyes keretek között megnyitották Magyarország vientiáni nagykövetségét, mellyel hazánk a negyedik EU-tagállam, amely nagykövetséget működtet Laoszban.
Szijjártó Facebook-bejegyzéséből az is kiderült, hogy
Magyarország eddig 200 millió dollárnyi beruházást eszközölt az országban,
a jövőben pedig továbbra is a mezőgazdaság, az élelmiszerbiztonság, a vízgazdálkodás és a szennyvíztisztítás területén várhatók közös fejlesztések. A legutóbbi témában már 40 milliárd forintnyi beruházásban vettek részt magyar cégek, és további 50 millió dollár értékben várhatók hasonló együttműködések.
A miniszteri beszámoló arra is kitért, hogy 150 laoszi egyetemista tanul Magyarországon ösztöndíjjal.
Mivel utazott Szijjártó?
A külügyminiszter kontinenseket átívelő hivatali útjaihoz sokszor nagy és ultra nagy hatótávolságú magánrepülőgépeket bérel a minisztérium a szerződött utazásszervezőjén keresztül. Ez a cég, ahogy az összes eddig általunk feltárt esetben, a délkelet-ázsiai látogatás kapcsán is az OTP Travel Kft. volt.
A most vizsgált utazáshoz is egy ilyen, nagy hatótávolságú luxus privát jetet béreltek a külügyminiszternek és a 8 fős delegációjának. A légijármű ezúttal egy 10 utas szállítására alkalmas,
T7-VSR lajstromjelű Bombardier Global Express XRS típusú magángép volt, amely 852 km/órás utazósebességre képes, és 11.390 kilométert repül egyetlen tankolással.
Arról, hogy a delegáció milyen körülmények között utazott, az Aviapages.com weboldalon található repülőgépprofil fotóit vagy az alábbi videót nézegetve bárki meggyőződhet.
Bár a képek igazi luxust és keleti kényelmet tükröznek, a tények kedvéért megjegyezzük, hogy még egy ilyen hivatali út sem mindig fenékig tejfel. A közel 12 órás odaúton ugyanis a külügyi delegáció a repülőgépen töltötte a június 12-i éjszakát.
Közel 181 millió forint közpénzbe került
Közérdekűadat-igénylést adtunk be a külügyminisztériumhoz, hogy megtudjuk, mennyi közpénzbe került Szijjártó Péter kétnapos kiruccanása a Fülöp-szigetekre és Laoszba. Adatigénylésünkben megkérdeztük, hogy mennyibe került a repülőút, illetve (korábbi tapasztalataink alapján) arra is külön rákérdeztünk, hogy az út során mennyi volt az étel- és italfogyasztás, valamint az internethasználat költsége.
A külügyminisztérium azonban szűkszavúan, mindössze egyetlen mondattal válaszolt, miszerint a szóban forgó út kapcsán
„180.885.277 forint kifizetés történt”.
Vagyis közel 181 millió forint közpénzt fizettek ki Szijjártó Péter és az őt kísérő delegáció kétnapos délkelet-ázsiai utazására. Azt sajnos nem közölték, hogy ebből mennyi volt a repülőgép (üzemanyag, személyzet, stb.) és mennyi a fedélzeti ellátás költsége.
Saját magának engedélyezi a luxusrepülős utakat
Mint azt korábban megírtuk, a jogszabályok alapból menetrend szerinti járat I. osztályán történő utazást tesznek lehetővé a miniszterek számára, és ezt a főszabályt csak egy, a rendeletben megfogalmazott kitétel írhatja felül.
Ám a külügyminiszter intenzív munkatempója miatt a kitételben megfogalmazott körülmények gyakorlatilag a miniszter minden útja esetén fennállnak, ezért Szijjártó – hacsak nem honvédségi jettel repül – mindig magánrepülőgépet használ a hosszabb-rövidebb hivatali útjaihoz. A főszabálytól való eltérést ráadásul saját magának engedélyezi, mivel azt a jogszabály a költségvetési fejezet vezetőjének engedélyéhez köti, aki a külügyminisztérium esetén a külügyminiszter, vagyis maga Szijjártó Péter.
Korábban azt is feltártuk, hogy a külügyminiszter, mint az állandó személyi védelemben részesülő személyek egyike, nem csak a hivatali utazásaihoz, hanem a magánútjaihoz is igénybe vehetné a honvédségi légi járműveket.
Ennek ellenére, úgy tudjuk, Szijjártó esetében erre még nem került sor, csupán Orbán Viktor miniszterelnök élt már ezzel a jogával több ízben is. A legutóbbi esetben például Orbán kedvéért tett 500 km-es kitérőt az egyik honvédségi jet, amikor idén nyáron a horvátországi nyaralásából vitte hivatalos programra a miniszterelnököt Angliába.
Brassai Kornél
Címlapkép: A T7-VSR lajstromjelű privát jet 2022. augusztus 19-én az ausztráliai Adelaide Nemzetközi Repülőtéren (fotó: Austin_SA)