Tabu volt, mára népszerű tartalommá vált a felmondás

Egyre gyakoribb, hogy videóban mondanak fel a munkahelyükön a fiatalok. Lehet, hogy igazuk van? The post Tabu volt, mára népszerű tartalommá vált a felmondás first appeared on 24.hu.

Tabu volt, mára népszerű tartalommá vált a felmondás

Jarrednek, a boltvezetőnek üzenem: perverz vagy. Greta és Kathy: szégyelljétek magatokat, hogy így bántok a beosztottjaitokkal! Remélem, a családtagjaitokkal nem úgy beszéltek, ahogy velünk. Bassza meg a vezetőség, bassza meg ez az állás. Felmondok.

E szavak kíséretében hagyta ott 2021 szeptemberében, öt év után az állását egy fiatal nő, aki egy louisianai Walmart-hipermarketben dolgozott.

A fenti szöveg azonban nem zárt ajtók mögött egy irodában hangzott el. Beth McGrath kissé remegő kézzel, de magabiztos hangon az áruházi hangosbemondóban jelentette be a felmondását, és az egészet videóra is rögzítette, amit aztán feltöltött a Facebookra.

Hasonlóan búcsúzott a Walmarttól korábban egy Shana Ragland nevű nő is, aki az embertelen bánásmód mellett rasszizmussal is megvádolta a feletteseit.

Scott Olson / Getty Images / AFP

Tavaly novemberben egy új-zélandi kamasz TikTok-videóban mutatta meg, amint közli a főnökével, hogy inkább azonnal felmond a McDonald’s étteremben, ahol dolgozik, mint hogy elmosogasson egy szennyes edényhalmot és kitakarítson egy mocskos helyiséget.

Egy brit gyorsétteremben 2021 nyarán nem egy ember, hanem az egész gárda hagyta ott a munkát a műszak közepén. Kiragasztottak az ajtóra egy lapot, filctollal felírták rá, hogy

Zárva vagyunk, mert mindenki felmondott

– aztán ráfordították a kulcsot és hazamentek. Az eseményeket szintén TikTok-videóban osztották meg.

Az utóbbi években egyre inkább terjedő jelenség neve quittok. Az angol kifejezés a felmondás (quit) és a TikTok nevének összevonásából ered, nagyjából annyit tesz, hogy emberek videóra veszik és megosztják, amint felmondanak, sőt, vannak, akik élőben közvetítik a pillanatot, amikor közlik a főnökükkel, hogy ennyi volt. Néhány keresés után úgy tűnik, Magyarországon nem igazán működik a jelenség, a munkaügyekkel kapcsolatos témakört vicces videók, illetve tanácsadók, munkaközvetítők uralják, de a nemzetközi színtéren bőven találunk milliós nézettségű felmondós videókat. A jelenségnek a BBC és a Worklife cikkei alapján jártunk utána.

Tabutéma

Tévednénk, ha azt hinnénk, a quittok kizárólag a legfiatalabb, jellemzően alacsony státuszú pozíciókat betöltő, rosszul fizetett alkalmazottak terepe: nemcsak rájuk jellemző, ráadásul jóval több áll a jelenség mögött annál, minthogy éretlen kamaszok úgy képzelik, meggazdagszanak majd influenszerként az édes semmittevésből.

Christina Zumbo ausztrál kormányzati alkalmazott volt, és 2022 szeptemberében tizennégyezer követőjével megosztotta a pillanatot, amikor rákattintott a felmondólevele alatt a „küldés” gombra, majd szorongva várta, hogy a közvetlen felettese videóhívást kezdeményezzen vele.

Sokat küszködtem, amíg meghoztam a távozásomról szóló döntést. Úgy éreztem, ha felmondok, cserben hagyom a kollégáimat, a főnökeimet, és megrémített a gondolat, hogy akkor leszek munkanélküli, amikor túltelített a munkaerőpiac.

Amikor végre elszánta magát, a 31 éves Zumbo azért döntött úgy, hogy megosztja a követőivel felmondása teljes folyamatát, mert azt érezte,

olyan szegmense ez az életnek, amiről messze nem beszélünk eleget.

Korábban is készített már videókat a munkahelyével, illetve az ottani állandó stresszel összefüggő mentális problémáiról, így számított rá, hogy követőit érdekelni fogja a kilépése, az azonban meglepte, hogy ennyire. Rövid idő alatt több mint 53 ezer lájkot és közel 3 ezer, túlnyomó többségében támogató hozzászólást kapott. „Nem gondoltam, hogy ennyi ember tud azonosulni a történetemmel, és ilyen sokan osztják meg a hozzászólások között hasonló tapasztalataikat, félelmeiket, a vágyukat, hogy ugyanazt tegyék, amit én tettem. A legkellemesebb meglepetések közé tartozik, ha az ember úgy érezheti meg a közösség erejét, hogy van bátorsága megnyílni és megmutatni a valódi, sebezhető énjét.”

@christinainbloom WHY IS THIS SO HARD? It’s okay to leave things that don’t make you happy, in fact - you are probably going to be better off than staying in that comfort bubble that you aren’t growing in. As an anxious people pleaser, I’ve never been able to see it that way. But today, I chose to put myself first. No more quiet quitting over here… it’s my life and I want to be the main character instead of watching it play out from afar without a say. #resignation #villianera #quitwithme #quitmyjob #loudquitting #quietquitting #nervous #emotional #storytime #peoplepleaser #anxiety Tovább olvasom a teljes cikket