Tavaly óta tető nélkül, kibelezve áll egy védett mátyásföldi villa, pedig az év végéig fel kellene újítani
A kitűzött célt biztosan nem sikerül elérni, és az is kérdésesnek tűnik, hogy az épület állva marad-e. The post Tavaly óta tető nélkül, kibelezve áll egy védett mátyásföldi villa, pedig az év végéig fel kellene újítani first appeared on 24.hu.
Az épített örökség fontos, védett példái az elmúlt években mintha egyre nagyobb tempóban tűnnének el, alakulnának át vagy épp indulnának el a pusztulás felé: az egész országot érintő folyamat alól a főleg századfordulós villákkal pöttyözött Mátyásföld sem kivétel, ahol két évvel ezelőtt a szalámigyáros Dozzi család nyaralója kapott engedély nélküli kiegészítést, idén tavasszal pedig a Família Kft. című sorozat főcímében is látható, húsz éve lakatlanul álló villa állapotára derült fény.
Az Ismeretlen Budapest sorozatunkban korábban bemutatatott példák egy része ennél jóval szomorúbb jövőt vetít előre: ilyen a mai cikkünk középpontjában álló, helyi védettségű, Zsélyi Aladár utca 31. ügye is, aminek alig néhány hét múlva ezt az arcát kellene mutatnia:
A ház azonban nemrégiben még így festett:
Az építési terület határára kifüggesztett felirat szerint a 2022 júliusában megkezdett munkáknak kevesebb mint másfél év alatt, 2023. december 31-re kellene révbe érnie,
A kialakult helyzetet még bonyolultabbá teszi, hogy a Google utcaképei, illetve a környéken élő forrásaink szerint
ami nyilvánvalóan tovább rontja a kialakult helyzetet.
A Zsélyi Aladár utca 31. (Nagyvázsony utca 8.) védettségéről mesélő értékeltár szerint a ma még részben álló ház tervei valamikor 1926 után egy ismeretlen építész rajzasztalán születtek, a felhúzott épület arca pedig a tavalyi részleges bontásig nem igazán változott: a földszintes tömeg képét mindvégig a kúp alakú saroktorony uralta, a kavicsmozaikos lábazatával és vakolatdíszeivel – így az ablakok vállmagasságában lévő stukkósávval – széppé tett főhomlokzat jobb oldalán pedig egykarú lépcső vezetett a bejárathoz.
A tetőteret az elmúlt évtizedekben valamikor beépítették, a tetősíkablakoknak köszönhetően ez azonban nem hozott igazán nagy változást a távlati képben.
Az épület hozzáépítések nélkül őrzi eredeti saroktornyos tömegformáját. A saroktelekre komponált tornyos villák a mátyásföldi villaépítészet jellegzetes darabjai, megőrzésük hozzájárul a történeti településkép fennmaradásához
– írja az értékleltár, ami szerint a megőrzés ideális módja
Ez az illetékes kormányhivatalhoz 2022. április 26-án eljuttatott egyszerű bejelentéshez (építési engedélykérésre a kis alapterület miatt nem volt szükség) csatolt tervlapok szerint többé-kevésbé teljesülne is, bár a mostani, közel 171 négyzetméteres alapterület egy
sőt, a meglévő autós bejárat mellett, a Nagyvázsony utca oldalán egy két autót befogadni képes másik is születhet, hogy a vendégeknek ne kelljen az utcán parkolni.
Több szakmabeli olvasónk az elmúlt hetekben hozzánk eljuttatott levele szerint a helyzet több mint aggályos, hiszen egy védett épülethez a szokottnál nagyobb mértékben nyúltak, annak pedig semmiféle nyoma sem látszik, hogy a magányosan meredező főfalakat bármilyen módon megtámasztották volna, biztosítva azok állva maradását.
A mai állapot további fenntartása szélsőséges esetben akár azt is magával vonhatja, hogy
így azonban biztosan örökre eltűnik az arcával a környék századfordulós villái közé kitűnően illő, bár azoknál két évtizeddel biztosan fiatalabb lakóház.
A főfalakig való visszabontás, illetve a teljes kibelezés csak akkor lehet indokolt, ha az épület állapota annyira szörnyű volt, hogy a kerítésre kifüggesztett felirat szerint a projekten dolgozó Csabai Flóra – aki korábban többek közt a Városligeti fasor Liget felé eső végénél álló szecessziós Kőrössy-villa felújításával tette le a névjegyét, az Építészeti Nívódíj mellett a Podmaniczky-díjat is elnyerve – és kollégái előtt nem állt más út a megmentésre.
Mindez persze nem jelenti azt, hogy sorsára lehetne hagyni az ingatlant, hiszen a tulajdonosnak nyilvánvalóan dolgozniuk kellett volna az eső, hó, illetve más hatások miatt bekövetkező állapotromlás megállításán. Az építésfelügyeleti hatóságnak ebben az esetben nyilvánvalóan feladata lett volna ellenőrzést tartania, emlékeztetve a gazdát az úgynevezett jókarbantartási kötelezettségére, ez azonban a szerkesztőségünkhöz a kerülettől, illetve a kormányhivataltól eljutott információk szerint nem történt meg.
A belső terek megsemmisülése sokak számára talán meglepő módon nem jelenti azt, hogy a védettség sérült – azokra a védelem ugyanis nem vonatkozik –, az azonban minden vitán felül áll, hogy a 2022 tavaszán még elérhető ingatlanhirdetéshez feltöltött fotókon megmentésre érdemes, jó eséllyel a házzal egyidős részletek is láthatók.
A témában a XVI. kerület főépítészét, Kovács-Sturm Enikőt is megkérdeztük, aki válaszában arról írt, hogy a projekt befejezését illetően az önkormányzatnak sincs több információja annál, mint amit a kerítésre kifüggesztettek, majd hozzátette:
Az épület ma is védett, és nem tervezzük a védettség megszüntetését. Az önkormányzatnak fontosak a helyi védett értékeink, és mindent megteszünk annak érdekében, hogy ezeket megőrizzük az utókor számára.
A szakember arra is rámutatott, hogy mivel a munkák egy egyszerű bejelentés nyomán indultak meg, az ingatlanon történtek kizárólag Budapest Főváros Kormányhivatalának (BFKH) hatáskörébe tartoznak. Csak annyit tehettek tehát, hogy a hatóság figyelmét egy helyszíni szemle után felhívták a jókarbantartási kötelezettség betartására, illetve a kivitelezés ellenőrzésére.
A BFKH sajtóosztálya szűkszavú reakciójában ezt megerősítette: felhívták a figyelmet arra, hogy a munkákat a kerület főépítésze az előírt szakmai konzultáció során elfogadta, a kivitelezés állását pedig valóban hatósági ellenőrzés keretében vizsgálták, ám
hatósági intézkedésre okot adó körülmény nem merült fel.
A Zsélyi Aladár utca 31. a tavalyi év tavaszán kétszer váltott tulajdonost: előbb egy magánszemély tulajdonába került, aki a földhivatali tulajdoni lap szerint mindössze két hónappal később a Gyöngy-Panoráma Ingatlanforgalmazó Kft.-nek adta azt tovább.
A korábban egy panorámás budaligeti társasházat felépítő cég hátterében Ferencz-Csibi Attila, illetve a többségi tulajdonrészt kézben tartó Hírös Property Zrt. áll – a vállalkozó a kivitelező Ferencz-Csibi Kft.-nek is a tulajdonosa. Kérdéseinket mindkét cégnek eljuttattuk, válaszokat azonban cikkünk megjelenéséig nem kaptunk, sőt, előbbinek az Opten céginformációs rendszerében lévő elérhetősége valójában nem is létezik.
The post Tavaly óta tető nélkül, kibelezve áll egy védett mátyásföldi villa, pedig az év végéig fel kellene újítani first appeared on 24.hu.