Tizennégy megfejtés érkezett a karácsonyi fotófeladványokra

Önöknek köszönhetően tizennéggyel csökkent azon Fortepan-fotók száma, amelyekről nem tudjuk, hogy hol készültek. The post Tizennégy megfejtés érkezett a karácsonyi fotófeladványokra first appeared on 24.hu.

Tizennégy megfejtés érkezett a karácsonyi fotófeladványokra

A képes feladványokat tartalmazó decemberi felhívásunkat erre a linkre kattintva találja.

Gárdos Katalin / Fortepan A Királyréti Állami Erdei Vasút 1966-ban.

Szinte hihetetlen egybeesés, de cikkünk nyitóképén az a kismarosi Öreg Morgó Étterem látható, amely éppen szemben van azzal a házzal, ami előtt a fenti fotón elsuhan a Királyréti Állami Erdei Vasút egyik szerelvénye, és amelyik pont a tavalyi képrejtvényünk egyik megfejtett fotója volt. Agócs Gábor és Gesztesi Albert helyes megfejtőink még azt is megírták, hogy az akkor még Verőcemaroshoz tartozó, a Morgó-patak völgyében lévő Morgó Bisztrót a szobi ÁFÉSZ építtette 1977–78-ban.

*

Prohászka Imre / Fortepan 1983.
Prohászka Imre / Fortepan 1983.

Voltak, akik a budapesti Népszínház utcára, Mórra vagy Debrecenre tippeltek mozis fotónknál, de a helyes megfejtést Békési Henriett, Bihari Attila, Langermann Dénes, Monostori Balázs, Pátrovits Lászlóné Irén néni, Reiner Katalin, Rozner Gábor olvasóink is megírták: az egykori sóskúti Kossuth mozit látjuk, a helyén ma gazdabolt és posta van a Fő utcán, a Szent Flórián térnél. Hermann Katalin azt is hozzáfűzte, hogy „a gyerek a képen akár én is lehetnék, 11 éves voltam 1983-ban.”

Újházi Miklós pedig még a szomszédos képkockákat is azonosította, amik szintén Sóskúton készültek, az egyikről egy jó kis anekdotát is megosztott: „A képen látható személy Barát János bácsi és az ő híres szamara, Sanyi. Munka végeztével megálltak a kocsmánál, és a csacsi is kapott egy korsó sört. Amíg meg nem itta, nem ment tovább.” A csacsis kép hátterében látható, a helyiek által csak vasboltnak hívott iparcikk üzletet pedig még a rendszerváltás előtt elbontották, ma buszmegálló és park van a helyén.

*

Makovecz Benjamin / Fortepan 1985.

Pomázi-Horváth Viktória olvasónk levezette, hogy a cégéres fotó a budapesti Mária utca 4.-et ábrázolja: „Egy 1973-as újságban említik az Illés gépműhelyt ezen a címet, illetve a Google Street View-n a kérdéses ház nagyon hasonló, egyezik a pinceablak, a földszint ablakkeretei (már letörtek azóta), illetve a cégér helye is látható két ablak között – egy lyuk formájában.”

*

Székely Tamás / Fortepan 1981.

Normalverbraucher Ottó és Barna Ádám is megerősítették, hogy a fenti fotón a debreceni Alföldi Nyomda ebédlőjét láthatjuk (valószínűleg éppen a szedőüzem dolgozói ebédelnek), illetve azt is mindketten leírták, hogy Józsa János nagyjából 6×2,5 méteres faliképe később a szemközti falra került át, mivel „a kép bal felén az olvasó lány jobbján Lenin feje is látszik. Áttették egy kevésbé központi helyre ebben a teremben, drapériával elfedtük, amire nyomdatörténeti tematikájú grafikák kerültek.” A Köztérképen pedig Józsa több debreceni és földesi faliképe is megtekinthető.

*

Dr. Losonci Rita / Fortepan 1980.

Szij Barbara olvasónknak és fórumozóinknak is sikerült beazonosítaniuk a felvidéki Nyárasd alapiskoláját az odébb még meglévő eredeti kerítés, az épületrészlet és az ablakok osztása alapján.

Ahogy Barbara írja „ebben az időben nagy divat volt a Felvidéken ez az »újszülöttek rózsakertje« műfaj – volt Ecseken, Apácaszakállason is a korabeli híradások szerint, viszont ezeken a településeken nincsenek olyan modern épületek, mint ami a fenti kép hátterében áll.”

*

Kanyó Béla / Fortepan 1984.

A Budapest Sportcsarnokban készült fotóra Dire Straits, Nena és SOS Gyermekfalu segélykoncert tipp is érkezett, de Bereczky Ákos és TG fejtették meg, hogy a Fonográf 1984-es tripla koncertjének (ami Szörényi Levente búcsúkoncertjeként is ismert) tükrös díszletét látjuk.

*

Szegő / Fortepan 1987.

A fenti képre Queen és Human Rights Now segélykoncert tippet is kaptunk, de Novotnik Ádám, Vízvári Gergő és Farkas Gábor Béla (utóbbi ott is volt a koncerten) visszafejtették, hogy az Invisible Touch című album turnéja keretében a Genesis 1987. június 18-án lépett fel a Népstadionban – előzenekarként Paul Younggal. A színpad melletti molinó motívumai az album borítója mellett a Wembley Stadionban adott koncertről készült felvételeken is jól azonosíthatók.

*

Horváth Péter / Fortepan 1988.

Rengeteg megfejtés érkezett a motorcsónakos képre, sok-sok olvasónk vezette le, hogy ez a fotó miért egyértelműen Dunaújvárosban, a Kikötői-öböl Szalki-sziget felőli részén készült: azonosítható az Alsó-Duna-Part löszfalas, lépcsőzetes kialakítású magaspartja, a Római körúton álló jellegzetes alakú víztorony, a bal felső sarokban látható Batsányi úti toronyház (a város első tízemeletes épülete), a sokszög alaprajzú Lemezalakító Szabadidőpark és a Dunát csak kevés helyen keresztező, magasfeszültségű távvezeték.

Ahogy Gábor Márton olvasónk megírta „motorcsónak versenyeket egyébként Budapesten, Dunaújvárosban, Dunaföldváron és Baján rendeztek a Duna mentén. Ezek közül csak Dunaújváros olyan, mint a képen, a többi helyszínen vagy nincs löszfal, vagy nincs lakótelep és víztorony.”

Ráadásul Dunaújvárosban igazán rangos versenyeket, Európa- és világbajnokságokat is rendeztek. Czicza Kristóf azt is beazonosította, hogy a 737-es számú motorcsónakban Havasi Mihály, a dunaújvárosi acélmű csapatának versenyzője ült, a 30-as hajóban pedig Rosario Rizzo, az olasz – pontosabban szicíliai – Rizzo testvérek egyike versenyez. Mivel ők több versenyen is indultak együtt az 1980-as években, ezért a futamot nem sikerült pontosan belőni.

Köszönjük a helyes megfejtéseket Balla Gábor, Balla Zoltán, Farkasné Antal Anikó, Gaal Gyula, Gábor Kevin, Gerendai Dalma, Hegedűs Mónika, Horváth Anita, Kiss Gábor, Kovács Attila, Kovács Ákos, Kovács Gábor, Kovács Tamás, Mag Hella, Miklós Dániel, Molnár Csaba, Molnár László, Prajda Árpád, Schillek Márton, Szabó Tamás, Szász Gergely, Szederkény Bella, Vajnai Zsolt, Varga Gábor, Vida Mónika, Vízvári Gergő és Vohlmann György olvasóinknak!

*

Fábián József / Artfókusz / Fortepan 1979.

A mátyásföldi szolgáltatóházat sokan felismerték, több olvasónk végezte itt ügyes-bajos dolgát az évek alatt sokféle cserélődő üzletben. Az pedig külön érdekesség, hogy az ország egyik „ősi” kerékpárútja felbukkan a kép előterében, amelyről Zubreczki Dávid írt korábban. Bereczky Ákos mikromobilitási szakértő írta meg nekünk, hogy 1938-ban kezdték el itt a bringautat kiépíteni, a világháború után pedig a hangzatos Budapest–Miskolc kerékpárút néven futott a projekt. Tőkés Balázs közlekedésmérnök még hozzátette, hogy „sosem szűnt meg, átvészelt mindent – igaz, a nyolcvanas évek végére már minden útkereszteződésnél úgynevezett Rilsan-korláttal el volt zárva.”

Köszönjük a helyes megfejtéseket Antal Erika, Balogh András, Bere János, Elsner Zsolt, Gyimesi István, Hózer Benjámin, Iván Miklós, Ivók Aurél, Kapitány Laura Emilia, Kiss József, Kiss Zoltán, Kontra Tibor, Kurucz Attila, Magyar László, Masek Zsófia, Miskolczi Petra, Nagy Attila, László Marianna, Pásztor László, Pomázi-Horváth Viktória, Sáfrány László, Szilágyi Orsolya, Tóth Anikó, Vas Tibor, Váczy Zoltán Kristóf és Viczán Béla olvasóinknak!

*

Bojár Sándor / Fortepan 1983.

Kármán Kolos és Szalárdy Sándor olvasóink is megírták, hogy a szegedi Dózsa utca 12.-es házat látjuk a fotón, Balogh Zoltán és Ivók Aurél ezt azzal egészítették ki, hogy az archív fotón látható karakteres 12-es házszám egészen a 2022-es felújításig megmaradt az épületen.

Ivók Aurél azt is hozzátette, hogy „az épület a 60-as évek elején kezdett (és erre a háztömbre részben megvalósított) szegedi tömbrehabilitációs program része volt. Ugyanakkor a későbbiekben inkább emelet-ráépítésekkel a meglevő házakat bővítették, melyek egyes esetekben borzalmas megjelenést okoztak (például a Dózsa utca 6.).”

*

Bencseky Mátyás / Fortepan 1962.

Csala Attila Bálint, Madács László és Omacht Zoltán is megfejtette, hogy Mohácson, a Baross (Terv) utca és a Jókai utca kereszteződésénél járunk. A Google tavaly októberi utcaképén pedig még mindig Élelmiszer felirat virít a jellegzetes sarokbejárat felett. Csala Attila azt is megírta, hogy az egykori Terv-tömbi gyerekeknek van saját Facebook oldaluk – jó dolog az összetartozás!

*

Giltán Tivadar / Fortepan 1979.

Halász István olvasónk írta meg, hogy „a kép a Veres Pálné utcában készült a 17.–19.-es szám udvarában. Ez a szerb középiskola fiúkollégiuma (más néven a Tökölyanum). A bódét már elbontották, és a falakat is rendbe hozták. A szobrok ellenben sokkal rosszabb állapotban vannak.”

*

Záray Péter / Fortepan 1986.

Németh Dorián olvasónk írta meg nekünk elsőként, hogy „a kép a siófoki Villa Bauhaus hátsó homlokzatát ábrázolja. Az épület Bolla Zoltán zseniális balatoni art deco könyvéből rémlett, jellegzetes emeleti ablakai segítettek. A villaépület egy-két éve lett felújítva, így nem teljesen azonos a fényképen lévő a meglévő állapottal.”

Vincze Miklóson, lapunk újságíróján keresztül pedig maga Bolla Zoltán küldött további részleteket: „Siófok – Fürdőtelep, Köztársaság utca 3., Siklós Zsigmond panziója, Erhardt Ernő, 1936 (hátsó rész). Államosítás után a SZOT–Tengerszem üdülőkomplexum része.”

Kiss Krisztián ugyan nem találta a pontos címet, de emlékezett rá, hogy ez „az egykori Hungarofruct üdülője volt Siófokon, ahol a nyolcvanas években gyerekként az unokatestvéreimmel nyaraltam. A szemben lévő épületben voltak a szobák, a fehérben pedig a konyha és az ebédlő.”

*

Fábián József / Artfókusz / Fortepan 1985.
Fábián József / Artfókusz / Fortepan 1985.
Fábián József / Artfókusz / Fortepan 1985.

Ahogy azt Balassa Eszter, Bándli Bence, Dóra Albrecht, Mák Adrienn, Nagy Adrian és Torjai András olvasóink megírták: a meglepő alakú házak Szentendrén, a 11-es főút mellett, még Leányfalu előtt, a Határcsárda közelében találhatók.

A közösségi kútfő csodákra képes, ezúton is köszönjük a segítségüket!

Ha a korábbi évek feladványait és megfejtéseit is szívesen felelevenítené, ide kattintva találja eddigi képrejtvényes cikkeinket.

Ha pedig csatlakoznának megfejtőink lelkes táborához, akkor azt a FortePan megfejtések fórumon tehetik meg!

Összeállította: Virágvölgyi István – Simon Gyula segítségével

A Heti Fortepan blog a Capa Központ szakmai együttműködésével valósul meg. Az eredeti cikk ezen a linken található: https://hetifortepan.capacenter.hu/megfejtesek-2024

Ha van olyan családi fotója, amit felajánlana a Fortepan számára, akkor írjon a [email protected] e-mail címre!

The post Tizennégy megfejtés érkezett a karácsonyi fotófeladványokra first appeared on 24.hu.