Több ezer hordó radioaktív hulladékot szállítanak át az országon Tolna megyébe

A kis- és közepes intenzitású radioaktív hulladékot a Püspökszilágyi határán található tárolóból Bátaapátiba viszik egy biztonságnövelő program részeként.

Több ezer hordó radioaktív hulladékot szállítanak át az országon Tolna megyébe

Kis- és közepes intenzitású radioaktív hulladékot szállítanak át a püspökszilágyi tárolóból Bátaapátiba, hogy ott biztosítsák a végleges elhelyezését. Bár 2020 decemberben még csak 400–500 hordónyi radioaktív hulladékot emlegetett a Nemzeti Radioaktívhulladék-tároló fióktelepének vezetője egy társulási ülésen, kiderült, hogy ennek a többszöröséről van szó. A püspökszilágyi tárolóval kapcsolatos biztonsági problémák már évek óta ismertek, de az első hordókat csak a napokban indították útnak.

„Közel hat év előkészítő munkát követően indult el az első radioaktív hulladékot tartalmazó szállítmány a Radioaktív Hulladékokat Kezelő (RHK) Kft. Pest vármegyei létesítményéből a bátaapáti tárolójába” – adta hírül az RHK augusztus végén. A Püspökszilágyi határán fekvő Radioaktív Hulladék Feldolgozó és Tároló (RHFT) átmeneti tárolórészéről egy biztonságnövelő program részeként viszik át a hordók egy részét a Tolna megyei Nemzeti Radioaktívhulladék-tárolóba (NRHT).

Hák Viktor, az RHFT telephelyvezetője elmondta, először kitermelik a 70-es, 80-as években elhelyezett hulladékot a felszíni vasbeton medencékből, majd átválogatják és újracsomagolják. A kitermelés után a csomagokat az átmeneti tárolórészen helyezik el ideiglenesen, ami jelenleg megtelt, ezért szükséges onnan elszállítani a hordókat az NRHT-ba. Ez a radioaktív hulladék az egészségügyi intézmények működése, ipari alkalmazások, kutatási tevékenységek során keletkezett, szilárd halmazállapotú, rövid felezési idejű, kis és közepes aktivitású (például radioaktivitással szennyezett védőruhák, szerszámok, kesztyűk stb.).

A püspökszilágyi tárolót az 1970-es években építették azért, hogy legyen hol elhelyezni a hazánkban keletkező kis- és közepes aktivitású radioaktív hulladékokat. 1996 óta az RHFT kizárólag nem atomerőműből származó, úgynevezett intézményi radioaktív hulladékot fogad. 2019-ben felmerült, hogy nem megfelelően dokumentálták a 30-40 éve az oda kerülő hulladékok fajtáját, illetve az is kiderült, hogy a hulladékok csomagolásával is lehetnek problémák. Emellett dokumentumok árulkodtak arról, hogy a tároló területén lévő megfigyelő-kutakban a 2000-es évek elejétől emelkedik a talajvíz trícium-szintje, és az utóbbi években magas radiokarbon-értékeket is mértek az üzem területén. 

Bár a Társadalmi Ellenőrző Tájékoztató Társulás (TETT) egyik ülésén 2020-ban még az hangzott el, hogy a tervek szerint 400-500 darab 200 literes hordót vinnének át a K2-es tárolóba Püspökszilágyról, mi ennél jóval magasabb számról értesültünk 2021-ben.

Ezért most, hogy megérkezett az első szállítmány Bátaapátiba, ismét rákérdeztük a pontos adatokra.

Rhk1

Speciális autókkal viszik a radioaktív hulladékot. Fotó: rhk.hu

Az RHK-tól a következő válaszokat kaptuk:

  • az NRHT környezetvédelmi engedélye alapján 820 m3 átcsomagolt és minősített radioaktív hulladék szállítható át az RHFT-ből az NRHT-ba. Ez a 820 m3 a maximálisan elképzelhető mennyiség, amely 4 100 db 200 literes hordónak felelne meg. („Ez nem jelenti azt, hogy ez a teljes hulladékmennyiség át is lesz szállítva Bátaapátiba, a környezetvédelmi engedély csak megteremti ennek lehetőségét” –hangsúlyozták.)
  • 2024-ben várhatóan 20-50 darab 200 literes hordót szállíthatnak át (szállítmányonként maximum 16 db).

A mennyiség mellett rákérdeztünk arra is, hogy milyen (speciális) szállító járművel viszik a hulladékot, és hogy egy közlekedési baleset során kerülhet-e a környezetbe radioaktív hulladék.

Rhk útvonal

Át az országon –  a szállítási útvonal

 

Megtudtuk, hogy a szállítások során az RHK Kft. tulajdonában lévő, radioaktív hulladékok szállítására alkalmas és a Veszélyes Áruk Nemzetközi Közúti Szállításáról szóló Megállapodás (ADR) előírásainak megfelelő járműveket használnak. A radioaktív anyag környezetbe jutását pedig az adott veszélyességi szinthez mért biztonsági intézkedésekkel (megfelelő csomagolás, rögzítés stb.) igyekeznek megelőzni.

A hordók – engedélyekben is szereplő – szállítási útvonala a következő: RHFT (Püspökszilágy) → Kisnémedi → Váchartyán → Vác, M2 autóút → Budapest, M0 autóút → Érd, M6 autópálya → Bátaszéki lehajtó → Kismórágy → NRHT (Bátaapáti), de amennyiben ezen az útvonalon valamilyen külső ok miatt a hulladékszállítás ellehetetlenül, úgy alternatív szállítási útvonalon viszik majd a hulladékot.

Katus Eszter

Címlapkép: Az első beérkező szállítmány négy darab hordót tartalmazott. Fotó: rhk.hu

Source