Több mint hétszáz éves a világ legidősebb, ma is működő macskaajtaja
Kezdetlegesebb ugyan, mint a mai megoldások, de a célnak tökéletesen megfelel. The post Több mint hétszáz éves a világ legidősebb, ma is működő macskaajtaja first appeared on 24.hu.
A Londontól közel háromszázötven kilométerre fekvő Exeter története a római korig nyúlik vissza, a város legfontosabb jelképe azonban nem ebből a korszakból, hanem a középkor utolsó évszázadaiból származik: 1113-ban indult meg ugyanis a katedrális építése, ami végül 1400 körülre ért révbe.
A közel háromszáz éves periódus derekán az angolok rájöttek, hogy a normann stílusban való építés idejétmúlt, így 1258-ban a már meglévő részeket is gótikus díszekkel ruházták fel.
A munkák során ezt az épületet is sújtotta a korszak egyik legnagyobb rákfenéje: az úton-útfélen feltűnő patkányok és egerek problémája, amit az ország más templomaihoz hasonlóan itt is macskákkal kívántak megoldani.
A katedrális feljegyzéseiben ennek nyoma 1305-től követhető végig, így a kutatók valószínűsítik, hogy ebben az évben született meg az épület egyik kapuján lévő macskaajtó, ami
így az a világ legrégebb óta használt hasonló megoldása – írja a MyModernMet.
Az egyházközség a feljegyzések szerint az esetek jó részében egyetlen macskát alkalmazott a feladatra – leszámítva az 1363-1366 közti időszakot, mikor ketten vették fel a harcot a rágcsálókkal –, ezért pedig fizetést is kaptak:
A templomi macska hagyománya az elmúlt évszázadokban is fennmaradt: a második világháború éveiben például a fizetés nélkül becsábított, fél szemét egy bagollyal való harcban elveszítő Tom őrködött a belső térben, most pedig a hosszúszőrű Audrey látja el ugyanezt a feladatot.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Exeter Cathedral (@exetercathedral) által megosztott bejegyzés
The post Több mint hétszáz éves a világ legidősebb, ma is működő macskaajtaja first appeared on 24.hu.