Új rezsicsökkentés jön! Augusztus 1-től változik a számlázás, erre készüljön mindenki
A kormány új törvényjavaslata értelmében augusztus 1-jétől új számítási módszer lép életbe a rezsicsökkentés bemutatására a gáz- és villanyszámlákon – írj A törvényjavaslat célja, hogy az eddigi gyakorlatot pontosabb és közérthetőbb módon módosítsa, és a rezsicsökkentett díjak elérését a tényleges árakhoz viszonyítva tüntesse fel. Az új szabályozás várhatóan jelentős hatással lesz a lakosság tájékoztatására, és […] The post Új rezsicsökkentés jön! Augusztus 1-től változik a számlázás, erre készüljön mindenki appeared first on Tudasfaja.com.

A kormány új törvényjavaslata értelmében augusztus 1-jétől új számítási módszer lép életbe a rezsicsökkentés bemutatására a gáz- és villanyszámlákon – írj
A törvényjavaslat célja, hogy az eddigi gyakorlatot pontosabb és közérthetőbb módon módosítsa, és a rezsicsökkentett díjak elérését a tényleges árakhoz viszonyítva tüntesse fel. Az új szabályozás várhatóan jelentős hatással lesz a lakosság tájékoztatására, és a közszolgáltatókat is érinteni fogja a módosítások alkalmazása.
A törvényjavaslat és annak háttere
A törvényjavaslatot Németh Szilárd fideszes rezsibiztos terjesztette be a parlamentnek, és a módosítást az egységes közszolgáltatói számlaképről szóló 2013. évi törvény módosításaként nyújtotta be.
A javaslat lényege, hogy a jövőben a rezsivédett fogyasztás feletti árakhoz viszonyítva kell kimutatni a megtakarítást, így biztosítva a pontosabb és átláthatóbb tájékoztatást a lakosság számára.
A módosítás célja a lakossági rezsiköltségek csökkentése mellett a közérthető és hiteles tájékoztatás elősegítése, amely különösen fontos a folyamatosan változó energiaárak és a gazdasági környezet közepette.
A javaslat indoklása szerint az Ukrajna európai uniós csatlakozása és az uniós energiapolitika hatásai miatt a kormány szükségesnek tartja a lakosság pontos tájékoztatását.
A kormány úgy véli, hogy az orosz eredetű energiahordozókra vonatkozó uniós tiltások tovább növelhetik a rezsiköltségeket, így a fogyasztók számára fontos, hogy tisztában legyenek a tényleges megtakarítással és az energiafelhasználás költségeivel.
A jelenlegi helyzet és a problémák
A jelenlegi számítási rendszer és a rezsicsökkentéssel elért megtakarítások bemutatása évek óta jogviták tárgyát képezik. Az MVM állami szolgáltató eddig olyan referenciaárakhoz viszonyította a megtakarítást, amelyek jelentősen magasabbak voltak a tényleges beszerzési áraknál.
A Népszava számításai szerint a gáz esetében a rezsibokszban 1020 forintos elvi beszerzési árhoz viszonyították a megtakarítást, miközben a valóságban a nyersanyag köbméterenként átlagosan 86 forintba került.
Az áram esetében hasonlóan nagy különbségek mutatkoztak: míg a rezsibokszban 269 forintos referenciaértékhez képest számolták a megtakarítást, a tényleges beszerzési ár csak 28 forint volt kilowattóránként.
Ez a gyakorlat félrevezető lehetett a fogyasztók számára, akik nem kaptak pontos képet arról, hogy mennyit is takarítanak meg valójában a rezsicsökkentés révén. Az új számítási módszer célja, hogy ezt a helyzetet orvosolja, és a fogyasztók számára egy világosabb, átláthatóbb rendszerrel biztosítsa a rezsicsökkentés mértékét.
Az új számítási módszer és a módosítások
A törvényjavaslat értelmében a rezsibokszban a lakossági sávhatár feletti árak kerülnek referenciaárként figyelembe vételre. Ez azt jelenti, hogy a teljes elfogyasztott energiát be kell szorozni a magasabb rezsiárral (gáz esetén 767 Ft/köbméter, áram esetén 70 Ft/kWh), és ehhez képest kell majd kimutatni a rezsicsökkentéssel elért megtakarítást.
Ezen kívül a számlaképek is módosulnak. A rezsibokszban ezentúl csupán annyi szerepel majd, hogy “Rezsicsökkentett díj nélkül az Ön fizetési kötelezettsége az elszámolt időszakban a következő összeg lett volna”, és itt tüntetik fel a magasabb rezsiárral számolt összeget. Az előzőleg szereplő két szöveges sor és a második összegszerű kimutatás eltűnik.
Hamarosan életbe lép a boltok kasszáinál, rengeteg magyar kerül majd bajba
Az áram- és gázszámlák esetében technikai jellegű változások is várhatóak. Az áramszámlákon az elosztói alapdíjat külön feltüntetik, míg a gázszámlákon a “Földgázfogyasztás árkategóriák szerint” megnevezés helyett a “Földgáz-fogyasztás sávhatárok szerint” kifejezést használják majd.
Mikor lép életbe az új rendszer?
A törvényjavaslat várhatóan augusztus 1-jén lép életbe, és a lakosság az első számláját már a változtatások után kapja meg, várhatóan augusztus közepétől. A kormány várakozásai szerint a módosítások segítenek abban, hogy a fogyasztók pontosabb információkat kapjanak a tényleges megtakarításaikról, és világosabb képet nyerjenek arról, hogy hogyan alakultak a rezsiköltségeik az adott időszakban.
A változások hatása a fogyasztókra
A várhatóan augusztus közepétől bevezetésre kerülő új rendszer célja, hogy a rezsicsökkentés mértékét a tényleges beszerzési árakhoz viszonyítva mutassa be. Ezáltal a fogyasztók világosabb képet kapnak arról, hogy valóban mekkora megtakarítást értek el a rezsicsökkentés révén.
A módosítások egyúttal növelhetik az átláthatóságot, és hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a lakosság jobban megértse a rezsicsökkentés pontos hatását.
A számlaképek egyszerűsítése és az új számítási módszer bevezetése segíthet abban, hogy a lakosság ne csak az általános tarifákról, hanem a valós megtakarításról is könnyebben informálódjon.
Nem elég a személyi és a lakcímkártya! Mostantól ezt is vinned kell magaddal!
A kormány által benyújtott új törvényjavaslat, amely augusztustól bevezetné az új számítási módszert a rezsicsökkentés bemutatására, fontos lépés a lakosság tájékoztatásának javításában.
A módosítások célja, hogy a rezsicsökkentett díjak pontosabban és átláthatóbban kerüljenek bemutatásra a számlákon, és a fogyasztók világosabb képet kapjanak a megtakarítás mértékéről. A változtatások várhatóan segítenek a közérthetőség növelésében, és hozzájárulhatnak a rezsiköltségek kezelésének jobb megértéséhez.
The post Új rezsicsökkentés jön! Augusztus 1-től változik a számlázás, erre készüljön mindenki appeared first on Tudasfaja.com.