Újabb milliárdokat éget el az élelmiszert nem mentő Élelmiszermentő Központ

Ezúttal nettó 1,8 milliárdot költ el az állami szervezet, amely közel két évvel az indulása után még csak most teszi le a működésének alapjait. The post Újabb milliárdokat éget el az élelmiszert nem mentő Élelmiszermentő Központ first appeared on atlatszo.hu.

Újabb milliárdokat éget el az élelmiszert nem mentő Élelmiszermentő Központ

Megbízhatóan égeti a közpénzt az állami Élelmiszermentő Központ Nonprofit Kft., amelynek célja, hogy a kereskedelmi szektorban csökkentse, illetve megelőzze az élelmiszer-hulladék keletkezését. Most nettó 1,8 milliárdot költenek az informatikai rendszerük üzemeltetésére, amit nettó 2,2 milliárdért építettek ki. A cég ennek ellenére tavaly egy kilogramm élelmiszert sem gyűjtött be, a feladatellátáshoz szükséges logisztikai hálózatra pedig még csak most írtak ki közbeszerzést.

Informatikai kiszolgáló rendszer üzemeltetésére írt ki közbeszerzési eljárást az állami tulajdonú Élelmiszermentő Központ Nonprofit Kft. (ÉMK) júliusban. Az eredmény a napokban jelent meg az uniós közbeszerzési értesítőben. Ebből kiderül, hogy a nettó 1,8 milliárdos megbízás 1 + 1 éves időtartamra szól. A kiírásra ketten jelentkeztek: az Areus Infokommunikációs Zrt. és az SCI-Hálózat Távközlési és Hálózatintegrációs Zrt. Utóbbi lett a befutó, miután előbbi ajánlata érvénytelen lett. Az SCI összesen 1, 79 milliárd forintért vállalta a munkát.

Hogy miből futja minderre az állami cégnek, nem tudni. (A kérdés persze költői: az adófizetők pénzéből.) Az ÉMK éves forgalma ugyanis tavaly 0 forint volt, és 167 milliós veszteséggel zárta az évet.

Ennél is érdekesebb azonban az a válasz, amit 2022 decemberében kaptunk a cégtől közadatigénylésünkre. Azt szerettük volna megtudni, hogy megalakulásuk óta mennyi élelmiszert gyűjtöttek be, abból mennyit és hány szervezetnek osztottak ki, továbbá milyen koordinációs szerződéseket kötöttek élelmiszer-osztásra. A kft. 45 nap után közölte, hogy: „az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletről szóló 2008. évi XLVI. törvény alapján az ÉMK felé az élelmiszer-kiskereskedők részéről élelmiszer-felajánlás 2022-ben nem történt.”

Vagyis az állami cég egyetlen bolttól sem kapott megmentésre szánt élelmiszert tavaly.

Ami nem csoda annak fényében, hog az ekr.gov.hu-ra feltölött dokumentumok szerint az ÉMK még csak most keres logisztikai partnereket a feladat ellátáshoz.

Az ÉMK aktuális logója

Ahogy azt a felhívásban írják: „Az Élelmiszermentő Központ Nonprofit Kft. (ÉMK) a kiskereskedelmi szektorban keletkező élelmiszerhulladék mennyiségének csökkentését tűzte ki célul, oly módon, hogy a felajánlott lejárat közeli termékeket begyűjti és karitatív szervezeteken keresztül a rászorulóknak eljuttatja. Ehhez a feladathoz kíván logisztikai szolgáltató partnert igénybe venni, aki a felajánlott élelmiszeradományokat a kiskereskedelmi egységekből, begyűjti és saját regionális raktárában a karitatív szervezetek által kért módon összekészíti, majd részükre kiszolgáltatja. A begyűjtési pontok becsült száma: 1200.”

Az ajánlattételi határidő szeptember 12-én járt le, de arról egyelőre nincs információ, hogy megtörtént-e a már a bírálat, és találtak-e partner(eke)t a feladatellátáshoz.

A 2022 február óta élő szabályozás szerint minden 100 milliárd forintnál nagyobb éves forgalmat lebonyolító élelmiszer-kereskedelmi láncnak kötelező újraelosztásra felajánlani a 48 órán belül lejáró minőségmegőrzési idejű (de még fogyasztható) élelmiszereket. A maradék élelmiszerek begyűjtésére és újraosztására (vagy legalábbis ennek megszervezésére) hozták létre az állami Élelmiszermentő Központ Nonprofit Kft.-t 2022 január elején.

Tehát a cég lassan két éve él, de valójában még a rendszer alapjait sem tették le. Az Élelmiszermentő Központ honlapján a mindennapi működéssel kapcsolatban mindössze annyi szerepel, hogy „az Élelmiszermentő Központ (ÉMK) szeptember 4-én Pest vármegye területén elindította próbaüzemű működését”. A sajtóközleményben ugyan nincs konkrét dátum, de a Vác Online Facebook-bejegyzése szerint a hír idén szeptemberre vonatkozott.

PEST VÁRMEGYÉBEN ELINDULT AZ ÉLELMISZERMENTŐ PROGRAM PRÓBAÜZEME

A program célja, hogy csökkentse a magyarországi…

Posted by Vác Online on Thursday, 14 September 2023

A hírről a Vác Online számolt be a Facebookon

További érdemi munkáról mindössze annyit találtunk még, hogy a cég dolgozói az Eötvös József Technikumban tartottak előadást diákok számára „Élelmiszerhulladékok – Problémák és megoldások az asztalon” címmel.

A civilek már évek óta csinálják

Egyelőre úgy tűnik tehát, hogy pár milliárd forint közpénzt már sikerült elkölteni, de eredménye még nincs az állami programnak. Ráadásul szükség sincs rá igazán: ezt a tevékenységet a Magyar Élelmiszerbank Egyesület már évek óta végzi.

A civil szervezet honlapja szerint indulása óta összesen 97 100 tonnányi (áruházaktól és gyártóktól átvett) élelmiszert osztott szét az országban, a szállítmányok értéke összességében meghaladta a 62,5 milliárd forintot. Csak tavaly 8651 tonna élelmiszer-adományt juttattak el ingyenesen 239 000 embernek Magyarországon 650 karitatív szervezeten keresztül.

A Magyar Élelmiszerbank Egyesület videója

Érdeklődtünk az állami Élelmiszermentő Központnál, hogy ők idén eddig mennyi élelmiszert gyűjtöttek be a kereskedelemből és mennyit osztottak szét, illetve, hogy mit takar a próbaüzem. A cég azonban cikkünk megjelenéséig nem reagált a megkeresésünkre.

Homályos hátterű cégnél landolnak a közpénz-milliárdok

Aki viszont már biztosan jól járt az állami szervezet létrehozásával, az az SCI-Hálózat Távközlési és Hálózatintegrációs Zrt. A közbeszerzési hatóság oldalát böngészve ugyanis kiderült, hogy

az informatikai rendszer kialakítására már nettó 2,2 milliárd forintot költött el az ÉMK,

és ezt a megbízást is az SCI nyerte. A szerződés eredetileg nettó 1,5 milliárd forintról szólt, de az ár később feljebb kúszott, és a legutóbbi szerződésmódosításban már nettó 2,2 (azaz bruttó 2,8) milliárd forint szerepel.

A tendereket elnyerő informatikai cégről a HVG írt nyáron. A lap szerint az SCI tulajdonosa a Polaris Holding Zrt.-n keresztül a Turigum 2 Magántőke Befektetési Alap. Ennek tulajdonosi hátterét ugyan nem ismerjük, de az alapot kezelő társaság nemzetközi tanácsadói közül ketten is pozíciókat töltöttek be korábban az Orbán-kormányban vagy valamelyik állami szervezetnél.

Az egyikük a lap szerint Szarvas Ferenc, aki többek között az Államadósság-kezelő Központot vezette, de ül(t) a MÁV, majd a Budapesti Városüzemeltetési Központ vezérigazgatói székében és az MVM igazgatótanácsában is. A másik tanácsadó pedig Halasi Tibor, vagyis „a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium egykori vagyonpolitikáért felelős államtitkára, aki 2011-ben ugyan elbúcsúzott e tisztségtől, de utána a miniszterelnök tanácsadója lett”.

Az SCI-Hálózat Távközlési és Hálózatintegrációs Zrt. éves forgalma az elmúlt években 2,2 és 6 milliárd forint között mozgott, a nyeresége pedig 50 és 400 millió között – tavaly 158 millió forint lett.

Katus Eszter

A cégadatokat az Opten Kft. szolgáltatta. A címlapkép illusztráció (forrás: piaxabay.com/maabsnco0)

The post Újabb milliárdokat éget el az élelmiszert nem mentő Élelmiszermentő Központ first appeared on atlatszo.hu.