2 milliárdért újítja fel a győri hotelt a fideszes elitképző – a túl olcsó ajánlatokat kizárták

A Mathias Corvinus Collegium 2021-ben vette meg a győri Konferencia Hotelt 1,4 milliárd forintért. A felújításáról szóló tendernek most lett eredménye.

A Kis Hiltonként is emlegetett győri Konferencia Hotelt 2021-ben szerezte meg a Mathias Corvinus Collegium alapítványa (MCC), amelynek felújítására most nettó 2 milliárd forintot költhet. A kivitelező a REAG Invest Kft. lehet, miután a beruházásra kiírt eljárásban 2 másik ajánlattevőt „aránytalanul alacsony” ellenszolgáltatásra, egyet pedig egyéb okokra hivatkozva kizártak. Hasonló volt a forgatókönyv az MCC egy másik beruházásánál is: akkor a Mészáros Lőrinc féle ZÁÉV elől öt jelentkező esett ki hasonló okok miatt. Az alapítvány minden évben sokat áldoz az intézményeinek felújítására – teheti, hiszen van miből. Az Orbán Balázs vezette, állami támogatásokkal és ingatlanokkal kitömött szervezet vagyona ugyanis 2023-ban az 500 milliárd forintot is megközelítette.

A győri MCC oktatási központ átalakítására és felújítására írt ki közbeszerzési eljárást a Mathias Corvinus Collegium alapítványának egyik cége, az Arrabona Talentum Ingatlanfejlesztő Kft. A létesítmény az Apor Vilmos püspök tere 3. alatt, védett műemléki jelentőségű területen található. A beruházás során teljeskörű épületgépészeti, elektromos és építészeti felújításra kerül sor az épület 65 százalékában.

A tervezett kivitelezés nem terjed ki a szobaegységek, uszodatér felújítására és nem foglalja magába a tetőtér beépítését sem. Ugyanakkor utóbbira (ti.: a padlástér beépítésére 20 db kollégiumi szobával, társalgóval, irattárral, raktárral, gépészeti térrel, előtérrel és folyosóval) a kiíró hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárás keretében keres majd kivitelezőt, míg az uszodatér felújítása opcionális. Mint írják, a wellness és a medencetér felújítását egyedi megrendelés keretében kívánják megrendelni, ezt a szerződés aláírását követő 6 hónapon belül jelzik a nyertes ajánlattevő felé.

A kiíró hangsúlyozza, hogy a kivitelezőnek körültekintőnek kell lennie, ugyanis  a rendelkezésre álló 420 m2 manipulációs területen (ld.: a daru vagy emelőgép letalpalásához szükséges területet körülvevő védett teret), egy esetleges rongálás bármelyik épületben a Nemzeti Emlékhelyre való tekintettel felbecsülhetetlen kárt eredményezne, „így csak kellő tapasztalattal, alapos előkészületi munkálatokkal, s gondos munkavégzéssel valósítható meg a speciális daruzás.”

A legolcsóbb ajánlatokat adó cégeket kizárták

A felhívásra többek között azok a cégek jelentkezhettek, amelyek az elmúlt három évben az építőipari generálkivitelezési tevékenységből származó nettó árbevétele elérte a 1,1 milliárd forintot, és rendelkeztek a szükséges referenciákkal.

Végül összesen 6 árajánlat érkezett. Ebből kettőt,

az Euro Generál Zrt. és az EB Hungary Invest Kft. ajánlatát „aránytalanul alacsony” ellenszolgáltatásra hivatkozva kizárták.

Szintén érvénytelennek nyilvánították az FK System Építő Szolgáltató és Kereskedelmi Kft. ajánlatát „egyéb okok” miatt.

A Fodor Építőipari, Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. valamint a Horváth Color Építőipari Kft. ajánlatát pedig el sem bírálták, miután drágább ajánlatot adtak, mint a nyertes REAG Invest Kft. A társaság nettó 2 058 664 449 forintért vállalta a munkát. A cég alvállalkozóként bevonja az Integrál-Clíma Kft.-t és a Raab-Elektro Kft.-t is.

érvénytelen Mcc2

Részlet a bírálati dokumentumból – a kép kattintással nagyítható. Forrás: ekr.gov.hu

Hogy a három kizárt cég milyen árajánlatot adott, nem tudni, mint ahogy azt sem, hogy mennyi volt eredetileg a beruházás becsült értéke. Pedig az EB Hungary Invest előzetes vitarendezési kérelmet is benyújtott, majd a Közbeszerzési Döntőbizottság elé vitte az ügyet. A cég szerint ugyanis az ajánlatkérő „a Kbt. 73. § (2) bekezdésébe ütköző módon jogsértően állapította meg a kérelmező ajánlatának érvénytelenségét”.

A Döntőbizottság felhívta az ajánlatkérőt a közbeszerzési eljárás becsült értékének közlésére, a kérelmező részére pedig hiánypótlási felhívást bocsátott ki, amelyben kérte az igazgatási szolgáltatási díj megfizetését. Az EB Hungary Invest azonban ezt nem tette meg, így a jogorvoslati kérelmüket visszautasították.

Az MCC épületeinek felújítása során nem először történik ilyen. Ahogy arról lapunk beszámolt, az alapítvány egyik budapesti intézményének felújítására kiírt tenderét a Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó ZÁÉV nyerte el úgy, hogy a másik tíz jelentkezőből ötöt kizártak főként arra hivatkozva, hogy aránytalanul alacsony árakat ajánlottak. A többi öt pályázó ajánlatát pedig érdemben el sem bírálták – ők ugyanis drágábbak lettek volna, mint a ZÁÉV. Akkor a STRABAG fordult a Közbeszerzési Döntőbizottsághoz, de hiába.

Mindenre van pénz

A kormány elitképzőjeként számontartott MCC-t Tombor András (milliárdos üzletember, a Fidesz fontos háttérembere) alapította 1996-ban. Az alapítvány kuratóriumának elnöke Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója, de tagként helyett kapott a grémiumban többek között Szalai Zoltán, a Mandiner lapigazgatója és Szakács Áron László, a Széchenyi Programiroda ügyvezetője is.

A kollégium a közép- és felsőfokú tanulmányaikat végző diákoknak kínál képzéseket, ösztöndíj- és programlehetőségeket. A ma már közérdekű vagyonkezelő alapítványként működő MCC-be 2010 óta jelentős állami vagyont csatornáztak át: a közvetlen pénzbeli támogatások és a Mol- és Richter részvények mellett ingatlanokkal (pl. debreceni Aranybika szálló, révfülöpi üdülő és vitorláskikötő, Gellért-hegyi kollégium épület stb.) is gyarapodott, 2023 nyarán pedig a Libri-Bookline cégcsoport is az MCC többségi tulajdonába került.

A szervezet vagyona 2023-ban az 500 milliárd forintot is megközelítette.

A győri épületet 2021-ben vette meg az alapítvány a Rába Járműipari Holding Nyrt.-től egy árverés során. Ahogy azt a 24.hu megírta, az MCC a független értékbecslésben szereplő 1,146 milliárd forintos piaci értéknél több mint 25 százalékkal nagyobb összeget, 1,455 milliárdot fizetett at egykor Kis Hiltonnak is nevezett létesítményért.

Kis Hilton

A győri Konferencia Hotel. Fotó: Facebook

Akkor még nem lehetett tudni, hogy pontosan milyen módosításokat végez majd az épületen az MCC, csak annyi derült ki, hogy az Apor Vilmos téren álló épületre, illetve annak belső kialakítására értékként tekintenek, így annak megőrzésével, illetve néhány helyen újragondolásával tervezik a felújítást.

A munkálatokat végző (győri fiókteleppel is rendelkező) fővárosi REAG Invest Kft. tulajdonosa Csonka-Mitring Eszter és dr. Háromszéki-Mitring Anna. A cég több közbeszerzést nyert már: tavaly például az egri Szent Orsolya Leánykollégium energetika felújítását, korábban pedig többek között a győri Bencés Gimnázium és Kollégium energetikai felújítását végezhették el.

A társaság éves bevétele az elmúlt években 281 millióról 1,7 milliárdra nőtt, és tavaly adózott eredményük meghaladta a 220 millió forintot.

Katus Eszter

A cégadatokat az Opten Kft. szolgáltatta. Nyitókép: Orbán Balázs legújabb könyvének bemutatóját a győri MCC-ben, ahol a szerzővel Dr. Fekete Dávid, az MCC Győr képzési központjának vezetője beszélgetett. Fotó: Facebook

Source