8 súlyos hiba, amit C-vitamin szedése mellett mindenki elkövet

Sokszor halljuk, hogy mennyire fontos kellő mennyiségű vitaminnal ellátni a szervezetünket, ugyanakkor a mai zöldségek és gyümölcsök beltartalmi értéke töredéke annak, ami mondjuk évtizedekkel ezelőtt volt jellemző.   Sokan próbálnak az immunrendszerük támogatása érdekében, kiegészítés gyanánt C-vitamin készítményeket szedni, főleg a nátha és influenza szezonjában. Sajnos hiába az igyekezet, ha vannak olyan tényezők, amelyekkel mi […] The post 8 súlyos hiba, amit C-vitamin szedése mellett mindenki elkövet appeared first on Tudasfaja.com.

8 súlyos hiba, amit C-vitamin szedése mellett mindenki elkövet

Sokszor halljuk, hogy mennyire fontos kellő mennyiségű vitaminnal ellátni a szervezetünket, ugyanakkor a mai zöldségek és gyümölcsök beltartalmi értéke töredéke annak, ami mondjuk évtizedekkel ezelőtt volt jellemző.

 

Sokan próbálnak az immunrendszerük támogatása érdekében, kiegészítés gyanánt C-vitamin készítményeket szedni, főleg a nátha és influenza szezonjában.

Sajnos hiába az igyekezet, ha vannak olyan tényezők, amelyekkel mi magunk gátoljuk a bevett C-vitamin hasznosulását. Lássuk, hogy mikre kell odafigyelni.

Dohányzás

A dohánytermékekben lévő nikotin oly módon hat az anyagcserére, hogy a C-vitamin felszívódását képes gátolni, arról nem is beszélve, hogy a dohányfüstben található mérgező anyagok hányféle módon képesek kifejteni negatív hatásukat a szervezetre.



A dohányosok vérében akkor is alacsonyabb a C-vitamin szint, ha C-vitamin készítményeket szednek, ugyanis minden egyes szál cigaretta 25-100 mg C-vitamint von el a szervezettől. Ennek tükrében, ha valaki napi 10 szálat szív, akkor alapból 1 g-mal meg kell emelnie a C-vitamin bevitelét, hogy semlegesítse ezt a hatást.

Kávé, kóla, energiaital, tea?

Ezekben az italokban, kisebb-nagyobb mennyiségben koffein található. A teák közül a gyógynövény és gyümölcs teák, amelyek nem sorolhatók ide.



A koffein vízhajtó hatást gyakorol a szervezetre és ezáltal serkenti a C- és B-vitamin kiválasztást is. Ha kávézol, vagy egyéb, fent említett italokat fogyasztasz, akkor a C-vitamint ezektől függetlenül vedd be, legalább egy óra csúsztatással.

Ne forrón!

Ha citromlevet öntesz a teádba, gondolván, hogy milyen jót teszel az egészségednek, hiszen felturbózod egy adag C-vitaminnal, akkor azt okosan tedd. Mivel a C-vitamin hő hatására bomlik, ezért soha ne locsold a teádba, míg az ki nem hűlt kellemesen melegre.


Alkohol fogyasztása

Az alkohol negatívan befolyásolja a C-vitamin felszívódását és hatékonyságát a szervezetben. A rendszeres és nagy mennyiségű alkoholfogyasztás csökkenti a vitamin hasznosulását, valamint növeli a szervezet oxidatív stressz szintjét, ami tovább növeli a C-vitamin szükségletet.

Stressz

A krónikus stressz növeli a szervezet C-vitamin igényét, mivel az stresszhormonok, például a kortizol termeléséhez szükséges. Amikor magas stressz-szinten élünk, a szervezet gyorsabban felhasználja a C-vitamint, így nehezebben marad fenn annak optimális szintje. Fontos, hogy stresszes időszakokban különösen odafigyelj a vitaminpótlásra.

Nem megfelelő tárolás

A C-vitaminban gazdag ételek tárolásánál is figyelni kell, mivel a hosszabb tárolás során a C-vitamin tartalom jelentősen csökkenhet. A hűtés, a fény, illetve a levegővel való érintkezés mind csökkentheti a vitamin szintjét az ételekben. Ezért érdemes a C-vitaminban gazdag ételeket frissen fogyasztani, és kerüld a hosszú ideig tartó tárolást vagy feldolgozást.


Gyógyszerek

Bizonyos gyógyszerek, mint például az aszpirin vagy egyes fogamzásgátlók, csökkenthetik a C-vitamin szintjét a szervezetben. Az aszpirin például fokozza a C-vitamin ürülését a vesén keresztül, míg egyes gyógyszerek ronthatják annak felszívódását. Ha rendszeresen szedsz gyógyszereket, érdemes orvossal konzultálnod a megfelelő vitaminpótlásról.

Túlzott adagolás

Sokan tévesen azt hiszik, hogy minél több C-vitamint szednek, annál jobbat tesznek a szervezetüknek. Azonban a vitaminok adagolásával kapcsolatban nem szabad elfelejteni, hogy a túlzott bevitel komoly mellékhatásokkal járhat. A C-vitamin vízben oldódó vitamin, így a felesleg nem raktározódik el a testben, hanem a vizelettel ürül. Ezért a legtöbben úgy gondolják, hogy nincs ok aggodalomra, ha nagy dózisban szedik.



Ez azonban tévhit. Bár a felesleges C-vitamin valóban távozik a szervezetből, ha túl sokáig szedünk nagy dózisokat, az komoly problémákhoz vezethet. Az ajánlott napi bevitel felnőttek számára 80-100 mg, ám sokan ennek többszörösét, akár napi 1000-2000 mg-ot is bevesznek hosszú távon, ami káros következményekkel járhat.

Miért veszélyes a túlzott C-vitamin szedése?

  1. Vesekő kialakulása: A szervezetben feleslegesen jelen lévő C-vitamin egy része oxaláttá alakulhat át. Az oxalát a vesén keresztül ürül, ám ha túl sok halmozódik fel belőle, vesekövek képződhetnek. Különösen azok számára veszélyes ez, akik hajlamosak vesekőre, mivel a túlzott C-vitamin bevitel jelentősen növeli a kockázatot.
  2. Emésztési problémák: Nagy dózisú C-vitamin szedése irritálhatja a gyomrot és a beleket, ami hasmenést, gyomorgörcsöt és hányingert okozhat. A szervezet nem képes feldolgozni nagy mennyiségben ezt a vitamint, így ezek a kellemetlen tünetek jelentkezhetnek.
  3. Vasfelhalmozódás: A C-vitamin segíti a vas felszívódását, ám ez problémát jelenthet azoknál, akik túl sok vasat fogyasztanak. Az ilyen embereknél a nagy mennyiségű C-vitamin túlságosan is felgyorsíthatja a vasfelszívódást, ami vasfelhalmozódást (hemokromatózist) eredményezhet, és károsíthatja a májat, szívet és egyéb szerveket.


  4. Allergiás reakciók: Bár ritka, néhány embernél túlérzékenységi reakciók alakulhatnak ki a C-vitamin túladagolása miatt. Ez bőrkiütéseket, viszketést, és egyéb allergiás tüneteket eredményezhet.

Miért szedünk túl sok C-vitamint?

A C-vitamin túlzott fogyasztása mögött leggyakrabban az a tévhit áll, hogy nagyobb dózisban fokozott immunvédelmet nyújt, vagy megelőzi a betegségeket. Azonban számos kutatás kimutatta, hogy a C-vitamin megfázás elleni hatása nem annyira jelentős, mint azt korábban hitték. A megfázás időtartamát esetleg csökkentheti, de nem akadályozza meg annak kialakulását.

Hogyan szedjünk biztonságosan C-vitamint?

  1. Kövesd az ajánlott adagokat: A napi 80-100 mg C-vitamin elégséges a legtöbb ember számára. Ha magasabb dózisban szednéd, például megfázás idején, ügyelj arra, hogy ez csak rövid távú legyen, és ne haladja meg a napi 1000 mg-ot.
  2. Táplálkozz változatosan: A C-vitaminban gazdag ételek, mint a citrusfélék, a paprika és a brokkoli, természetes módon segítenek fedezni a szükségleteidet. Az étrend-kiegészítők szedését inkább egészséges táplálkozással kombinálva érdemes alkalmazni.
  3. Konzultálj orvossal: Ha krónikus betegséged van, vagy gyógyszereket szedsz, mindenképpen kérdezd meg orvosodat, mielőtt nagy dózisban kezdenél C-vitamint szedni. Különösen fontos ez, ha hajlamos vagy vesekőre, vagy ha vasfelszívódási problémáid vannak.

Az ajánlott napi bevitel felnőttek számára 80-100 mg.Azt is jó észben tartani, hogy a citrom nem a legmagasabb C-vitamin tartalmú gyümölcs. Jobban jársz, ha csipkebogyót áztatsz kézmeleg vízben és azt iszod vagy nyersen fogyasztasz narancsot, kivit, mandarint, grépfrútot. A citromban 45 mg, a grépfrútban 40 mg, a mandarinban 42 mg, a narancsban 50 mg, a kiviben 71 mg, a csipkebogyóban 400 mg C-vitamin van.

tudasfaja.com

The post 8 súlyos hiba, amit C-vitamin szedése mellett mindenki elkövet appeared first on Tudasfaja.com.