A Samsung 30 hektár területet venne, melyen „környezetbarát” beruházásokat tervez

Kammerer Zoltán előterjesztése szerint a területen "célszerű lenne" véderdőt, napelemparkot és parkolókat létrehozni. Közben már épülnek a gyár új egységei.

A Samsung 30 hektár területet venne, melyen „környezetbarát” beruházásokat tervez

Hatvan gödi ingatlan megvételéről, illetve kisajátításáról, majd a terület Samsung számára történő „megpályáztatásáról” fogadott el határozatot a minap a gödi képviselőtestület. A koreai multi újabb területszerzése „klímavédelmi” célokat szolgálna – olvasható abban a gödi polgármester által sürgősséggel benyújtott előterjesztésben, mely szerint a cégnek az akkumulátorgyár és a lakóházak közti területen napelemparkot, véderdősávot és újabb parkolóhelyeket „lenne célszerű” létesítenie. Mindeközben nagy erőkkel zajlik az akkugyár további üzemcsarnokainak építése is, a Samsung SDI ugyanis 20 százalékkal növeli akkucella-gyártási kapacitását.

Egy minap elfogadott határozat szerint a gödi önkormányzat értékesítene hatvan, az akkumulátor-gyár közelében lévő mezőgazdasági ingatlant, hogy azokat aztán a Samsung SDI vásárolhassa meg „környezetkímélő beruházások” létesítése céljából. 

„A Samsung SDI Magyarország Zrt. 2024. július 11. napján vételi szándéknyilatkozattal fordult Pest Vármegye Önkormányzatához, amelyben gödi beruházásuk fejlesztéséhez, annak optimális és minél környezetkímélőbb energiafelhasználása céljából, valamint a klíma-és zajvédelmi szempontokat figyelembe véve bizonyos területek megvásárlására tett ajánlatot” – így kezdődik az a Kammerer Zoltán polgármester által november 20-án sürgősséggel benyújtott előterjesztés és határozati javaslat, melyet november 21-én szavazott meg a gödi képviselőtestület.

A szöveg szerint a kiszemelt telkek ügyében Pest megye önkormányzata – mint a gödi különleges gazdasági övezet kezelője – a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség bevonásával korábban már tárgyalásokat folytatott a multicéggel; ennek során pedig „körvonalazódott egy olyan »zöld fejlesztés« végrehajtása, amely a zaj -és klímavédelmi szempontok előtérbe helyezésével az energiafelhasználást is egyidejűleg optimalizálná.”

De minthogy – olvasható az előterjesztésben –„a gödi különleges gazdasági övezetről szóló rendelet módosítása napirenden van”, Pest megye helyett a gödi önkormányzat értékesítené a kisajátított ingatlanokat. 

Godeloterjesztes Samsungtelekvasarlas 241120

A gödi előterjesztés eleje (forrás: god.hu)

„Célszerű lenne” egy véderdő meg pár parkoló

A kiszemelt gödi területek jórészt az akkumulátorgyár és a lakóházak közti részen találhatók, ahová a folyamatos zajszennyezéstől szenvedő lakosok évek óta véderdőt követelnek. A Kammerer vezette testület által elfogadott határozat csak helyrajzi számokat sorol fel, az ingatlanok összméretéről és elhelyezkedéséről nem ad információt. Földhivatali adatok alapján mi úgy számoltunk, hogy egy kb. 30 hektáros területről van szó: a telkek elhelyezkedését az alábbi térképes ábrán mutatjuk.

115 Hektár Samsung Meglévő Iparterülete 1

A Samsung által megvásárolni kívánt területek (Forrás: Google Maps)

A tervezett „zöld” fejlesztésekről viszont igencsak bizonytalan állítások szerepelnek a szövegben: eszerint a kijelölt területen

  • egyrészt „célszerű lenne” egy véderdősávot létesíteni,
  • másrészt „létre lehetne hozni” egy napelem-parkot,
  • emellett az is „célszerűnek mutatkozik”, hogy a Samsung számára új parkolóhelyek létesüljenek.

Arról  (a területnagysághoz hasonlóan) szintén nincs információ a dokumentumban, hogy pontosan mekkora napelemparkot, véderdősávot és parkolót képzelt el a Samsung SDI ezeken a telkeken. Az sem világos, hogy lebetonozott parkolóhelyek létesítése milyen alapon nevezhető „zöld” fejlesztésnek. 

Megszűnhet a gödi külünleges gazdasági övezet

A Samsung SDI számára megszerzendő gödi ingatlanokról egyébként már augusztusban határozatot hozott a Pest megyei önkormányzat közgyűlése, számolt be korábban az ügyletről a Magyar Narancs.hu. A kiszemelt telkek ugyanis a gödi különleges gazdasági övezet (KGÖ) részét képezik, mely felett 2020 óta Göd helyett a Pest megyei önkormányzat gyakorolja az önkormányzati jogköröket. Mint az köztudott, az övezetben lévő Samsung-gyár iparűzési- és építményadóját is a megyei közgyűlés szedi be és osztja szét. 

Az elmúlt hetek hírei szerint azonban számos, a gödi különleges gazdasági övezetet érintő változásra lehet számítani. Egyrészt  a Pest megyei közgyűlés – melyben a Fidesz elvesztette az abszolút többségét a júniusi választásokon  – októberben elfogadta azt a momentumos javaslatot, hogy a gödi gyár iparűzési-adójának mértékét az eddigi 1 százalékról 2 százalékra emeljék.

Másrészt október végén

Kammerer Zoltán gödi polgármester arról posztolt a Facebook-oldalán, hogy javasolta a kormánynak a gödi KGÖ megszüntetését,

s erről már egyeztetett is Tuzson Bencével, a körzet országgyűlési képviselőjével. A polgármester szerint mivel „a Samsung SDI beruházás a végéhez közeledik”, a továbbiakban „okafogyott” a KGÖ megléte, és indokolt lehet a terület városhoz való visszacsatolása. Azt nem említette a városvezető, hogy így a Samsung által befizetett adót is a gödi önkormányzat kapná meg – bár nyilván elsősorban ezért osztotta meg a hírt.

A Samsung SDI beruházás a befejezéséhez közeledik Gödön, véleményem szerint okafogyott a továbbiakban a különleges…

Közzétette: Kammerer Zoltán – 2024. október 30., szerda

 

A Samsung-beruházásokhoz kiszemelt ingatlanok gödi önkormányzat általi értékesítése kapcsán az említett előterjesztés is hivatkozik arra, hogy a gödi különleges gazdasági övezet 2025. január 1-től „várhatóan megszűnik”, s emiatt kell a projektet a gödi önkormányzatnak végigvinnie.

Azt viszont az előterjesztés szerint a gödi önkormányzat kikötné – s a beruházóval kötött szerződésbe is belefoglalná –, hogy az újonnan kijelölt területen „kifejezett ipari létesítmény megvalósítása nem jöhetne szóba”. Hozzáteszik: „Ezt a fenti jogszabályok (amik a különleges gazdasági övezetre vonatkoznak – a szerk.) megfelelő tartalmú módosítása garantálná, emellett a fejlesztés végrehajtójának szerződéses kötelezettségét képezné, megfelelő szerződéses biztosítékokkal”.

Ennek azonban némileg ellentmond, hogy 

az elfogadott határozat szerint az önkormányzat feladata a „Kisajátítandó ingatlanok iparterületté történő kialakítása” lesz.

Hogy a kormány valóban a KGÖ intézményének megszüntetését tervezi, arról az economx.hu is beszámolt a minap: a lap idézte a Magyarország 2025. évi központi költségvetésének megalapozásáról című salátatörvény egyik pontját, mely szerint a különleges gazdasági övezetekről szóló törvényt hatályon kívül helyeznék. Érdemi indoklás a szövegben nem található – ám vélhetően nem a gödi polgármester javaslatára döntött a kormány a KGÖ-k megszüntetéséról. 

Mindenesetre a telek-eladásokból származó bevétel így a megyei önkormányzat helyett Gödnek jutna. A gödi különleges gazdasági övezet fejlesztési terveire ugyanakkor korábban nem kevés közpénzt szórtak el. Ahogy azt márciusban megírtuk, a Pest megyei közgyűlés 50,7 millió forintért készíttetett egy „megvalósíthatósági tanulmányt” a gödi KGÖ további beruházásaihoz, ám ezek szerint feleslegesen.

 

További üzemcsarnokokat húznak fel

A tanulmányban egyébként nem szerepelt a Samsung területbővítési szándéka; sőt a cég képviselője polgármesteri megkeresésre az újabb gyár-építésről szóló hírek kapcsán márciusban úgy nyilatkozott: „nincs, és nem is volt soha olyan terv, hogy a cég a jelenlegi területén kívül bármit is építsen a városban”. De úgy tűnik, később meggondolták magukat, ezért kell most nekik a 30 hektáros plusz terület.

Idén egyébként a Samsung SDI a már meglévő, 115 hektáros területén megkezdte a dél-koreai sajtóban harmadik akkumulátorgyárnak, a magyar hatóságok által gyárbővítésnek nevezett építkezéseit is. Mint korábban megírtuk, a cég a gyártási kapacitását 20%-kal növelné meg: évi 131 ezer tonna helyett évente 157 ezer tonna akkucellát gyártanának. Mindehhez

újabb légszennyező és a zajkeltő forrásokat, valamint nagy teljesítményű kazánokat építenek,

a katódgyártáshoz használt, magzatkárosító oldószer mennyiségét pedig évi 22 000 tonnára növelik.

A bővítéshez módosítani kellett a gyár környezethasználati engedélyét, ezt október 30-án adta ki a Pest megyei kormányhivatal. Az akkugyár eredeti környezethasználati engedélyét viszont a Göd-ÉRT Egyesület tavaly decemberben megtámadta – írtuk meg az év elején –, s mivel az eredeti engedély jelenleg bírósági per alatt áll, így annak módosítása jogszerűtlenül történt.

A kiadott határozat többek közt elismeri, hogy az előírt zajhatárértékeket jelenleg sem tartja be a Samsung SDI, ám a hatóság szerint elegendő, ha a cég majd utólag zajcsökkentő intézkedéseket hajt végre.

Samsung építésitábla Bővítés

A jelenleg zajló gyárbővítés építési táblája. (A szerző felvétele)

Szerettük volna látni a bővítés építési engedélyét is, a gyár nyugati oldalán kitett építési táblán – melyen feltüntették az engedély számát – ugyanis az szerepel, hogy az építkezés januárban kezdődött. A kormányhivatal azonban az egyik adatigénylésünk esetében megtagadta az adatkiadást, a másikra pedig nem válaszolt.

Az új üzemegységekhez a Samsung meglévő iparterületén már újabb parkolóhelyek nem férnének el; ez is indokolhatja, hogy a cég további parkolóhelyek építése miatt szeretné a területét gyarapítani. Annál is inkább, mert a bővítéssel a dolgozói létszám – melyről a 2023 januári közmeghallgatáson a gyár képviselője úgy nyilatkozott, hogy 6000 munkavállalójuk van – is tovább nőhet.   

A gyárbővítéshez készült engedélyezési dokumentációt tavasszal, az önkormányzati választások előtt Kammerer Zoltán polgármester még szakmaiatlannak és elfogadhatatlannak nevezte; a hatóságnak benyújtott és Facebook-oldalán is közzétett észrevételében kijelentette, hogy amíg a Göd városa nem rendelkezik akkreditált mérési eredményekkel, elutasít „mindennemű bővítést.”  

⚠ FONTOS! ⚠ Ahogy tegnap ígértem, közzéteszem a Pest Vármegyei Kormányhivatalnak küldött levelemet a Samsung SDI…

Közzétette: Kammerer Zoltán – 2024. április 24., szerda

 

Ám az engedély kiadása után, a novemberi testületi ülésen – melyen villámgyorsan megszavazták a Samsung területszerzéséről szóló határozatot – a polgármester a gyárbővítésről, az ahhoz kiadott környezethasználati engedélyről s az önkormányzat esetleges perbelépéséről már nem volt hajlandó tárgyalni.

Bodnár Zsuzsa 

Ez a cikk a Közös Értékeink Program támogatásával készült. Címlapkép: Újabb üzemegységek épülnek a gödi Samsung-gyárban (A szerző felvétele) 

Source