A szülők tiltakozása ellenére megszavazta a tantestület az Óbudai Árpád Gimnázium fenntartóváltását
December 12-én szavazott az Óbudai Árpád Gimnázium tantestülete a fenntartóváltásról. A szülői tiltakozás ellenére a testület elfogadta a Nemzeti Közszolgálati Egyetem ajánlatát.
December 12-én szavazott az Óbudai Árpád Gimnázium tantestülete a fenntartóváltásról, melyet végül 44 igen, 24 nem és 3 tartózkodó szavazat mellett el is fogadott a tanári kar. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem december elején jelentette be a szülők, a diákok és a nevelőtestület számára a szándékait, mely szerint új tanárképzéséhez gyakorlógimnáziumi hálózatot hozna létre, ennek egyik alappilléreként pedig az Árpád Gimnáziumot működtetné.
A szülők közül sokan felháborodtak ezen, néhányan azonban támogatták a kezdeményezést, jobb körülményeket remélve. A bejelentés óta kiderült, hogy a gimnázium jövendőbeli igazgatója vélhetően az a Nánay Mihály lesz, aki jelenleg a Közszolgálati Egyetem rektori megbízottja. A szavazás napján a szülők békés demonstrációt szerveztek az iskola elé, korábban pedig petícióban tiltakoztak.
Titkos szavazáson döntött az Óbudai Árpád Gimnázium tantestülete arról, hogy 2025. augusztus 1-től a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) legyen a fenntartója az Észak-Budapesti Tankerületi Központ helyett. Az iskola honlapján az áll, hogy 97%-os részvétel mellett a tantestület többsége támogatta a fenntartóváltást, ennek értelmében február 28-ig kell beadnia az egyetemnek a kérelmét a jelenlegi fenntartóhoz.
Az elmúlt napokban a szülők nagy része a fenntartóváltás ellen érvelt, petíciót írtak és demonstrációt szerveztek. Több szülőt, tanárt és öregdiákot is megkerestünk, hogy elmondják a véleményüket a kialakult helyzetről. A tanári kar részéről senki nem válaszolt megkereséseinkre.
Az öregdiákok sem értenek egyet a fenntartóváltással
„Amit ígérnek, csupa tárgyi dolog, amit minden iskolának az államtól meg kéne kapnia, feltételek nélkül” – mondta lapunknak Mikusi Imréné, aki közel 40 évig tanított az Óbudai Árpád Gimnáziumban. Férje, Mikusi Imre és az akkori igazgató, Tiszavölgyi István javaslatára indult el annak idején a matematika tagozatos oktatás az intézményben.
Mikuséné azt mondja: érthetetlen számára, hogy a Nemzeti Közszolgálati Egyetem miért tett ilyen ajánlatot a gimnáziumnak, miközben az egyetem 2025-ben elinduló tanárképzésében nem is szerepel matematika tanárképzés. Az iskola egykori tanárnője azt is sérelmezi, hogy a szülői közösségnek nem volt szavazati joga a döntést illetően – annak ellenére sem, hogy a gyermekeik a gimnázium falai között 4-6 évet töltenek el.
Hozzá hasonlóan nem értett egyet a fenntartóváltás lehetőségével dr. Sipos Béla, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, a Pécsi Tudományegyetem emeritus professzora sem, aki 1963-ban érettségizett a gimnáziumban, és aki Az Óbudai Árpád Gimnázium 120 éve című emlékkönyv szerzője is egyben.
„Semmi jót nem várok attól, hogy az Óbudai Árpád Gimnázium esetében tulajdonosváltást kezdeményeztek. Véleményem szerint nem lesz tartós változás, és ugyanezt prognosztizálom a bíróságok és az MTA jelenlegi átszervezése esetében is.
Heller Farkas megállapításait idézem, mert ez ma is érvényes minden tanárra:
a főiskolai tanárnak függetlennek kell lennie, akárcsak a bírónak, különben ő is a mindenkori kormány és az éppen fölülkerekedett politikai áramlat rabszolgája.
Ott pedig, ahol rabszolgák nevelik az országban vezetésre hivatott férfiakat, csak szolgalélek fejlődhetik bennük, mely a tág látókör és az igazi törvénytisztelet, valamint gerinces magatartás legnagyobb ellensége.”
A szülők nagyot csalódtak
Az általunk megkérdezett szülők csalódottan nyilatkoztak az eredmény láttán. Egyikük szerint az lett volna korrekt, ha az egész tanári kar visszautasítja ezt a gyorsított eljárást, vagy legalább ezt kifejezve mind nemmel szavaz.
„Az a véleményem, hogy nem tisztességes, hogy most negyvennégy tanár az igen szavazatával semmibe veszi több száz másik ember életét. Ők negyvennégyen eldöntik a diákok és az iskola sorsát. A fejünk felett, az akaratunk ellenére döntöttek rólunk.
Tíz nap alatt nagyot fordult velünk ez az egész. Amiről eddig azt gondoltuk, hogy jó és biztonságos, hogy minőségi helyen van a gyerkőc, arról kiderült, hogy hamis és megvásárolható, vagy legalábbis megzsarolható, megfélemlíthető.
Most a tanári kar vizsgázott demokráciából, és megbukott.”
Egy másik szülő így vélekedik a helyzetről: „hangzatos ígéretek tömege hangzott el idáig, ami meggyőzte a tanárok, szülők nagy részét. De ingyen pénz nincsen a rendszerben, mindennek ára van sajnos. 30 ezüstért feladtunk mindent, a hitünket, a közösségünket, de leginkább a diákokat. Ennek a 30 ezüstnek ára van, amit nem most fognak behajtani. Amikor ez megtörténik, ki lesz az, aki magára vállalja a felelősséget?”
Új tanév, új fenntartó
Szintén a fenntartóváltást ellenezte egy másik szülő is, akinek a gyermeke jelenleg 9. osztályos tanuló.
„Az Óbudai Árpád Gimnáziumnak 122 éves múltja van, 41 éve van speciális matek tagozata, ami országos hírű és az intézmény a középiskolai rangsorban a 17. helyen áll. Tehát ennek a középiskolának presztízse van. A másik oldalon ott áll az NKE, amelynek a tanárképző kara még el sem indult, hanem majd elvileg 2025 szeptemberében indul, arról nem beszélve, hogy matek szakot például nem is kívánnak indítani.
Az Árpád gimi híres arról, hogy a szülők, a tantestület és a diákok szoros szimbiózisban élnek. Az iskola vezetésének egy szavába kerül, és mi megyünk segíteni: rendbe tesszük az udvart, padot mázolunk, falakat festünk, ha kell. Többen nehezményeztük azt, hogy ugyanez az iskola nem biztosít nekünk lehetőséget arra, hogy a tanárainkkal megfelelően véleményt cserélhessünk.
Az eredményt tekintve sajnos volt egy olyan érzésünk, hogy a tantestület többsége megszavazza majd az ajánlatot. Mégis, mikor így történt, mély csalódottságot és szomorúságot éreztem.”
Az ügyben állást foglalt a Tanítanék Mozgalom is, akik szerint az NKE „világnézeti szempontból elkötelezett” fenntartó, így a törvény értelmében kötelező kikérni a szülők véleményét, és csak a szülői közösség többségének támogatásával történhetne meg a fenntartóváltás. Az egyetem ígérteivel kapcsolatban a mozgalom azt írta, véleményük szerint egyszerű zsarolásról van szó: az állam hagyta tönkremenni az oktatási infrastruktúrát, most pedig ezzel zsarolja a pedagógusok, szülők és diákok közösségét.
Arról, hogy az NKE milyen jelentős fejlesztéseket ígért a gimnáziumnak a fenntartóváltás esetén, itt írtunk bővebben. Felújítanák például az iskolai udvart, klimatizálnák az iskola helyiségeit, és kisebb tárgyi beszerzéseket (pl. rendezvényszék) is felajánlottak. Kiterjesztenék az infrastrukturális hátteret, fejlettebb informatikai rendszert biztosítanának, valamint jogi háttértámogatást is adnának az iskolának. A tanárokat emellett plusz juttatásokkal és kedvező óraszámmal kecsegtették.
Az intézmény fenntartóváltására elvileg 2025 augusztusában kerül sor, tehát a diákok és a pedagógusok a következő tanévet az új fenntartó fennhatósága alatt kezdhetik meg jövő szeptembertől. Az iskola vezetésében is változás lesz: a jelenlegi igazgató, Kis Róbert leköszön, helyét pedig dr. Nánay Mihály, a Közszolgálati Egyetem rektori megbízottja veheti át. A fenntartóváltás folyamata nem visszafordítható.
Szabó-Gödri Rita
Címlapkép: Szülők tiltakoznak a szavazás napján, 2024. december 12-én az Árpád Gimnázium előtt (forrás: Tanítanék/Facebook)