Alig nőtt a látogatószám a 12 milliárdból felújított makói Hagymatikumban
Az idén tavasszal átadott makói gyógyfürdőbe idén augusztusban kevesebben mentek, mint 2019-ben. A bevétel viszont nőtt, mert jelentősen megemelték a jegyárakat.
Pert indítottunk a makói gyógyfürdőt üzemeltető önkormányzati cég ellen, miután nem adták ki a jegyértékesítési adatokat. A Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság is vizsgálatot indított a cég jogsértő gyakorlata ellen. Az adatokat végül megküldték, s azokból az látszik, hogy idén augusztusban kevesebben mentek a 12 milliárd forint közpénzből felújított Hagymatikumba, mint 2019-ben, és összességében is csak minimálisan nőtt a látogatószám. Az üzemeltető cég szerint a bevételek nőttek, de sok minden változott a turizmusban.
„A Hagymatikum Gyógyfürdő bővítésének történelmi beruházása rendkívül fontos a város jövője szempontjából” – írta 2022-ben Makó polgármestere, Farkas Éva Erzsébet (Fidesz-KDNP). Idén márciusban a polgármester Orbán Viktorral és Lázár Jánossal közösen adta át az elkészült gyógyfürdőt, aminek a felújítására eredetileg 3,6 milliárd forintot szántak, de végül ennek majdnem négyszeresébe került.
Idén szeptemberben, közel fél évvel az átadás után a polgármester a testületi ülésen arról beszélt, hogy „Azt várjuk ettől a fejlesztéstől, hogy a város gazdasági életét az itt élő vállalkozások számára segítse és bővítse, és új lehetőségeket, új tereket adjon a Makóra érkező új lakosoknak és természetesen az itt élők számára is.”
A Lázár János-közeli Promenad24.hu azt írta idén szeptemberben, a „Hagymatikum nagy húzómotorja a turisztikának. A látogatottság az átadás óta nagymértékben megemelkedett, ezzel pedig a fürdőkomplexum bevételi forrásai is növekedtek.”
Nem akarták kiadni az adatokat
Korábban megírtuk, hogy a makói Hagymatikum átépítésére eredetileg 3,6 milliárd forintot szántak, de végül mintegy 12 milliárd forint közpénzt költöttek. A Makovecz Imre elképzelései és a Makona Tervező Iroda tervei alapján elkészülő beruházás megduplázta a fürdő kapacitását.
A 2024 tavaszi átadást követően a Hagymatikumot üzemeltető Makói Szolgáltatói Nonprofit Zrt.-től már kértünk jegyeladási adatokat, amiket a 2019-es számokkal vetettük össze, mivel a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) rendszeresen nevezi csúcsnak azt a nyarat.
Idén ősszel újabb adatokat kértünk, és a 2024-eseket meg is kaptuk, de az összehasonlításhoz szükséges 2019-eseket nem. Ezért pereltünk és panaszt tettünk a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóságnál (NAIH), ami vizsgálatot indított az önkormányzati céggel szemben az adatok visszatartása miatt.
Alig 7 százalékkal lett több vendég
„2024. január-júniusban a turisztikai szálláshelyeken 17 millió 821 ezer éjszakát töltöttek el a vendégek. Ez 7,6%-kal felülmúlta az egy évvel korábbit. Az időszak során a turisztikai szálláshelyekre érkező vendégek száma jelentősebben (13%-kal) nőtt, mint az általuk eltöltött vendégéjszakáké, így egy vendég az egy évvel korábbihoz mérten átlagosan kevesebb időt (2,4 vendégéjszakát) töltött el a szálláshelyeken” – ez a KSH szeptember végén megjelent turizmusról szóló kiadványában szerepel.
Fürdőkről csak 2023-as számok vannak a KSH statisztikáiban. Az MTÜ augusztusi adatai szerint viszont nem csökkent a turisták száma: azt írják, hogy „augusztusban Budapest után a top10 legtöbb vendégéjszakát fogadó települések döntően fürdővárosok voltak: Siófok, Balatonfüred, Hajdúszoboszló, Hévíz, Zalakaros, Balatonlelle, Bük, Gyula, Eger és Zamárdi.”
A Makói Szolgáltatói Nonprofit Zrt. a perindítás után végül megküldte a kért adatokat. Azok alapján látszik, hogyan alakult a fürdő vendégeinek száma az idei átadás után és 2019-ben.
2024. áprilisban 16, májusban 40 százalékkal több vendég volt, majd júniusban 9 százalékkal kevesebb, mint 2019-ben. Az idei rekord meleg nyáron júliusban 17 százalékkal nőtt a vendégszám, augusztusban viszont 4 százalékkal elmaradt a 2019-estől.
Összességében 6,8 százalékkal nőtt a fizetővendégek száma a felújítás után.
A bevételek ennél jobban megszaladtak, mivel a bővítéssel jelentős áremelkedés is érkezett. A makói gyógyfürdő árai ugyanis idén a 2019-es duplájára ugrottak, ami jóval az infláció feletti emelést jelent.
Növekvő bevétel, átalakuló turizmus
A Makói Szolgáltatói Nonprofit Zrt. válaszolt az önkormányzatnak küldött kérdéseinkre – ezeket szó szerint idézzük. Arra voltunk kíváncsiak, hogyan értékelik a felújított fürdő megnyitása óta eltelt időt, milyen elvárásaik voltak a kapacitás megduplázásával.
Azt írták, „Az elvárásokat a Társaság üzleti terve tükrözi. Öröm mindannyiunk számára, hogy a 2024-es évre a Fürdő Divízióban tervezett bevételt a Fürdő Divízió már 2024. október hónappal bezárólag nagyságrendileg 30.000.000.- Ft-al meghaladta.”
Arra is rákérdeztünk, hogy a látogatók száma mennyiben igazolta a beruházást, vártak-e tőle növekedést, és mi okozta, hogy idén augusztusban a 2019-es évhez hasonlítva kevesebben voltak a fürdőben. Erre úgy válaszoltak, hogy „természetesen vártunk növekedést, mely be is igazolódott. 2019-et mint a hazai turizmus csúcsévét tartják nyilván, minden turisztikai szereplő szeretné újra elérni azt a szintet látogatószámban.
2019 óta történtek olyan események mind európai, mind globális szinten, mely az emberek költési hajlandóságát nagyban befolyásolják és melyekre nincs ráhatásunk, gondolunk itt elsősorban a SARS-CoV-2 koronavírus világjárványra, az orosz-ukrán háború kitörésére.
Kiemelendő egyébként, hogy 726 fővel jött kevesebb vendég, mint 2019-ben, nagyságrendileg ez a szám 1,5%-os csökkenést jelent,
szemben más régiók jóval nagyobb arányú visszaesésével. Habár az augusztusi látogatószám 1,5%-kal alacsonyabb volt, mint 2019-ben, a bevételek szempontjából mindenképpen sikeres főszezont (július, augusztus hónapok) tudhat a Hagymatikum maga után.
Míg 2019-ben a főszezonban a Hagymatikum árbevétele 272.180.895 Ft, volt, addig 2024-ben ez a szám 552.154.551 Ft, mely több, mint a hazai turizmus csúcsának tekintett 2019-es év árbevételének duplája. Ha csak az augusztusi hónapot is nézzük, 2024-ben 140.228.277 Ft-tal több bevételt generált a Hagymatikum, mint 2019. augusztusában.”
Az idei turizmusról szóló adatokra pedig úgy reagáltak, hogy „nagy örömünkre 2024 júliusában a Hagymatikum látogatószáma meghaladta a 2019 júliusi látogatószámot. Makó vonatkozásában pedig – a bekért adatok alapján – 2019 júliusában a vendégéjszakák száma 7597 volt, míg 2024-ben ez 13191”.
Majd hozzátették, hogy „2023-ban a teljes évi vendégéjszakák száma 69627 volt, 2024. 1-11. hónapot figyelembe véve a vendégéjszakák száma 75054. Kiemelendő ugyanakkor az is, hogy Makón nincsenek nagy szállodák, inkább apartmanházak, és a legnagyobb hotel is 37 szobával rendelkezik, mely kedvezőtlen ilyen szempontból.”
Segesvári Csaba
Címlapkép: Orbán Viktor a makói Hagymatikum átadásán 2024. március 24-én (fotó: Lázár János Facebook-oldala)