Csökkenő szuverenitás-kockázat: már üvegvisszaváltással is támogathatsz minket
Ez jó a Földnek és jó nekünk is, ráadásul teljesen anonim támogatás, mert a betétdíjat a MOHU utalja az Átlátszónak, ha a mi QR-kódunkat használod.
Az idén elindult új visszaváltási rendszer egyik vívmánya, hogy alapítványokat, civil szervezeteket lehet egyszerűen támogatni. Nem kell utalgatni, nem kell adatokat megadni, nem kell semmit csinálni, csak visszavinni a PET, alumínium vagy üvegpalackokat egy REPONT automatához, és egy QR-kód beolvasása után bedobálni az elfogyasztott italok palackjait. Ez jó a Földnek és jó nekünk is, ráadásul teljesen anonim támogatás, mert a betétdíjat a MOHU utalja az Átlátszónak, ha a mi QR-kódunkat használod.
Ha támogatnál minket, akkor csak le kell menteni a telefonra a fenti képen szereplő kódot, és beszkenneltetni a visszaváltás során, így a visszajáró 50 forintokat automatikusan a kinézett szervezetnek (ez esetben az Átlátszónet Alapítványnak) utalja ki a MOHU. A tapasztalatok szerint néha először nem fogadja el az automata a kódot, érdemes többször próbálkozni, majd miután megjelenik a képernyőn a szervezet neve, lehet dobálni a palackokat. A MOHU azonnal átutalja a bedobált palackok ellenértékét, így másodpercek alatt a számlánkon landol az összeg.
Fontos szempont az is, hogy a MOHU-n keresztül biztosan belföldről, magyar forintban támogatsz minket, így a haza szuverenitását is véded, és növeled a hazai bevételek arányát a büdzsénkben.
Döcögősen indult, de üdvözlendő rendszer
Döcögősen indult el az új mindentisvisszagyűjtünk rendszer Magyarországon. Ha eddig nem értesült róla: 2024. január elsejétől szinte minden a műanyag, fém vagy üveg alapanyagú és 0,1-3 literes termék, kötelezően visszaváltási díjas terméknek minősül. Ha valakiben az 1990-es évek kemény műanyag üdítős palackjai ugranak be ezt olvasva, akkor téved, az új rendszerben ugyanolyan vékony PET palackok kapnak szerepet, amelyineket eddig megszoktunk, csak ezeket alumínium társaikkal együtt egységesen 50 forintos felár terheli a megvásárláskor, amelyet visszajuttatva a rendszerbe visszakap az ember.
A visszaváltási rendszer – amely DRS néven fut (Deposit and Return System), jelenleg nem kötelező rendszer, viszont ahhoz, hogy elérjük a 2025-re az Unió által előírt 77 százalékos, majd 2029-re a 90 százalékos PET visszagyűjtési arányt, motiválni kell valamivel a fogyasztókat. Ebben szeretnénk mi is a magunk módján részt vállalni.
A gyártók kötelező regisztrációjával párhuzamosan szolgáltatási és – 5 évig, a kezdeti beruházások megtérítéseként – csatlakozási díj fizetésre kötelezettek, a miniszter által kihirdetett díjszintek figyelembevételével. Ezzel párhuzamosan az egyutas csomagolásban forgalomba hozott termékek után a visszaváltási díjat is be kell fizetnie a MOHU-nak. A visszaváltásban szerepet kapnak még a korábban is betétdíjas üvegpalackok, ezek után jóval magasabb összeget (a szörpös üvegek után cikkünk megírásakor 178 Ft-ot) kell fizetni.
Az automaták felállítását a MOHU kezdte meg, a MOL hulladékhasznosítási koncepciót elnyert üzletága, melynek keretében kötelezően minden 400 nm-nél nagyobb élelmiszerüzletben megtalálhatóak a Repont automaták.
2024 nyarának egyik legnagyobb izgalma az olimpia után, hogy vajon működik-e az automata, tele van-e a gép, vagy egyáltalán, a sok még pénzt nem érő palacktól, amit otthagynak, oda lehet-e férni. Az üzletekben megjelentek a megélhetési gyűjtők, akik több szemeteszsáknyi palackkal érkeznek, egy kis mellékes reményében. A dolog a környezetvédelem szempontjából mindenképp üdvözlendő, elég csak arra gondolni, hogy a MOHU adatai szerint 3,2 milliárd palack kerül kereskedelmi forgalomba Magyarországon évente.
Az automatába dobált dobozok árának ellenértékével három dolgot lehet csinálni. Egyrészt kiutaltatni magunknak bankszámlára, másrészt utalvány formájában elkölteni a boltban, illetve az utalványt készpénzre váltani, harmadrészt pedig valamilyen civil szervezetet is támogathatunk az italos palackok ellenértékével.
Amennyiben az adományozás mellett döntünk, a MOHU alapesetben a gyerekgyógyászatot támogatja az idei évben. Talán nem olyan meglepő módon a kiválasztottak két állami gyerekkórház és egy, a református egyház által működtetett kórház: a Heim Pál Országos Gyógyászati Intézet (a felajánlott összegből az Intézet mára elavult digitális technikai és orvostechnológiai megújítását finanszíroznák), a Bethesda Gyermekkórház (a támogatásból az egyes osztályok eszközbeszerzéseit és infrastrukturális fejlesztéseit tervezik ), illetve a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika (a támogatásból a mindennapi gyógyításhoz szükséges orvosi eszközöket terveznek beszerezni).
Bár a leírás szerint a MOHU legkésőbb 2024. július 15-én nyilvánosságra hozza, és onnantól kezdve fél évente publikálja a beérkezett összeg nagyságát, mi egyelőre nem találtuk meg a honlapjukon, hogy kiderülhessen, mennyire adakozóak a magyarok, mennyi pénzt költhetnek a fenti célokra az intézmények. Kerestük a MOHU sajtóosztályát, hogy megtudjuk, milyen összeg gyűlt össze az egyes intézményeknek, illetve mi történik a begyűjtött alapanyagként hasznosítható alumínium és PET palackokkal, ám választ cikkünk megjelenéséig nem kaptunk.
A visszaváltás plusz áldozatokat kíván
Bár a visszaváltás természetesen nagyon fontos, a rendszer akadozása miatt sokan úgy érzik, plusz terheket ró rájuk a kötelező visszaváltás. A palackokat, flakonokat nem kell és nem is szabad összenyomni, mert azt nem fogja felismerni a gép, így azok a háztartások, ahol sok ásványvíz, sör vagy üdítő fogy, néhány nap alatt jelentős mennyiségű palackkal gazdagodnak, amelyeket gyakran csak autóval lehet visszajuttatni a legközelebbi gyűjtőpontra. Az üzletek sincsenek könnyű helyzetben, mert ugyan nekik kell a palackokat eltárolni, a gépeket nem ők szervizelik, és gyakran napok is eltelnek, mire kiérkeznek a szerelők, hogy újra munkára fogják a gépeket.
És ez csak az egyik dühítő körülmény, amit minden bizonnyal meg kell szokni. A másik, hogy az 50 forintos visszaváltási díj a mélyszegénységben élők számára plusz bevételt jelent, ezért a nagyobb városokban rendszeren kiforgatják a kukákat, a palackokra vadászva. A 24.hu videójából kiderül, hogy mennyi pénzt lehet összeszedni a kukázással, bár most kétségkiívül azok keresnek a legjobban, akik a Sziget fesztivál környékén gyűjtik a dobozokat.
A nyaralás, túrázás közben megvásárolt palackokat vagy viszi magával az ember, vagy kidobja, ha nincs hova tennie. Saját példánál maradva, a balatoni strandon megvásárolt üdítős és sörös dobozokat vagy külön szatyorban hazaviszi az ember, majd vadászik valamikor valahol egy automatát, vagy elengedi a dolgot, és egyszerűen a szemetesbe dobja azt.
A MOHU mindenképp jól jár
A MOHU becslése szerint az évente keletkező 3,6 milliárd italcsomagolás 180 milliárd forintot jelent, és ha az EU becslése szerinti 90 százalékos visszaváltási aránnyal számolunk – amelyet az ebben élenjáró európai uniós országok teljesítenek –, akkor is 18 milliárd forintos profitja keletkezik a MOHU-nak. Ha pedig csak 70 százalékot számolunk, akkor az összeg 54 milliárd forintot jelent. A cég szerint jelenleg 3,5 millió palack kerül naponta visszaváltásra, ami folyamatosan növekszik. Ha a 3,5 millióból indulunk ki, és 365 nappal számolunk, az 1,27 milliárd palackot jelent, ami a forgalomba hozott palackok mindössze 33 százaléka. Tehát 67 százalék betétdíja marad a MOHU-nál.
Ráadásul jelenleg 3000 körüli automata üzemel, melyet 4000-re szeretnének feltornázni. Viszonyításképp az 5 millió lakosú Szlovákiában 3200 körüli gyűjtőpont működik, a visszaváltási díj 0,15 eurócent.
Németországban az összes 200 négyzetméter feletti üzletben kötelező automatát működtetni, és aki visszaváltható terméket árul, annak kötelező vissza is vennie azt. A németekre jellemző adományozás egyik formája az, hogy a köztéri szemetesek mellé teszik le a palackokat, amelyeket nem kívánnak visszaváltani, így támogatva a rászorulókat, de egy oldalon is lehet adományozni, ha valaki nagyobb mennyiséget vitetne el. A német rendszerben a különféle hulladékok más-más összeget érnek, 8 és 25 eurócent között.
A MOHU egy applikációt is létrehozott, a Repont névre keresztelt mobil app segítségével a bankszámlánkra utaltathatjuk a visszavitt összeget, vagy megnézhetjük, hol van a számunkra legközelebbi visszaváltóhely, de azt is követhetjük, hogy mennyi palackot váltottunk vissza – már ha használtuk az applikációt, és bankszámlára kértük a kifizetést.
Zimre Zsuzsa