Idei legnézettebb videóink: Belgrád-vasút, MÁV, MOHU, Soltész, Túristvándi
2024-ben 30 vidéki helyszínen forgattunk az ott élők problémáiról: most újra megnézheted az 5 legnépszerűbb videóriportunkat és szavazhatsz is a kedvencedre.
Az elmúlt évekhez hasonlóan idén is számtalan videót készítettünk, és összesen 30 vidéki helyszínen forgattunk az ott élők problémáiról. Jártunk kamerával Csongrád, Heves, Szolnok és Zala megyében is – sőt, Horvátországban és Szerbiában is. Mutatjuk az öt legnézettebb 2024-es videóriportunkat: nézd meg őket újra (vagy először), és szavazz a kedvencedre!
Talán nem véletlen, hogy az ötös toplistára két vonatokkal kapcsolatos videónk is felkerült, de a Budapest-Belgrád vasút és a vidéki vonalak helyzete mellett sokan voltak még kíváncsiak a Túristvándiban EU-s pénzből épült szellemlétesítményekre, Soltész Miklós egyházügyi államtitkár szabálytalan kocsibeállójára és Sándor harcára a MOHU-val.
Az Átlátszó az elmúlt évekhez képest 2024-ben még jobban ráerősített a filmes vonalra, hogy tartalmaink még több emberhez jussanak el – olyanokhoz is, akik esetleg híreket nem, vagy csak kevésbé olvasnak, inkább videókból tájékozódnak. Igyekezetünk eredményeképpen csak idén november végéig összesen 132 hosszabb és 55 rövid (short) videót készítettünk. Ezek között vannak magyarázó anyagok, podcastok felvételei, cikkajánlók és természetesen „odamenős” vidéki riportok, tényfeltáró videók is.
Kollégáink összesen 30 vidéki helyszínen forgattak idén az ott élők problémáiról Ácstól Mosonmagyaróváron és Sóskúton át Zalalövőig, de természetesen nem maradtak ki az olyan „klasszikus” települések sem, mint Felcsút és Paks. A magyarországi riportok mellett pedig készítettünk videókat Horvátországban és Szerbiában is.
Ahogy mindig, 2024-ben is a vidéki videóriportjaink lettek a legnépszerűbbek, mutatjuk az öt legnézettebbet. Nézd meg őket újra vagy először, és a végén szavazz a kedvencedre az ötös listáról!
1, A Budapest-Belgrád vasút szerbiai szakasza
Szeptemberben megnéztük, hogyan áll most a Budapest-Belgrád vasútvonal szerbiai szakasza Kishegyesnél, a hamarosan elkészülő Újvidék-Szabadka vonalon. Minden modern: lett viadukt, lift és játszótér, de vannak komoly hiányosságok is. A helyiek arra panaszkodnak, hogy az építkezés miatti kamionforgalom tönkretette az utakat, a semmi közepén épült új vasútállomásokat nem tudják megközelíteni, a régieken pedig nem fognak megállni a 200-zal suhanó vonatok.
2, Soltész Miklós szabálytalan kocsibeállója
Májusban elmentünk Budajenőre, ahol Soltész Miklós (KDNP) egyházügyi államtitkár lakik. Soltész néhány éve megvette a háza melletti közút nagy részét az önkormányzattól. A Soltészék mögötti telekre autóval a közút megmaradt részéről lehetne bejutni, ám az csak papíron 3 méter széles, valójában nagy részét egy betonozott árok teszi ki. Az egyházügyi államtitkár ráadásul nemrég még egy kocsibeállót is épített az általa megvett, közterület jellegét elveszített területre – ám az építmény jócskán rálóg a maradék közútra is, végképp ellehetetlenítve a hátsó telek tulajdonosának a bejutást a saját területére. Az államtitkárt hiába szólította fel és büntette meg a polgármester, nem bontotta le a szabálytalan építményt, de nemrég a kormányhivatal is erre kötelezte, és Soltész azt közölte, hogy annak már szót fog fogadni.
3, Sándor küzdelme a MOHU-val
Szintén májusban jártunk a Kalocsa közelében fekvő Fajszon, ahol bemutattuk Juhász Sándor kálváriáját. A férfi ugyanis saját gyűjtőpontokat épített a használt sütőolaj átvételére, és az elmúlt két évben közel 5 millió forintot költött arra, hogy vállalkozzon. Mire beindult volna az üzlet, az állam koncesszióba adta a hulladékgazdálkodást, Sándor pedig túl kicsi ahhoz, hogy szerződjenek vele. Munka nélkül maradt, ezért kártérítést kér az államtól az anyagi vesztesége miatt.
4, Túristvándi szellemprojektek
Nyáron elmentünk az ukrán határ menti Túristvándiba, ahol az egy főre jutó bezárt épületek száma kettő. Pedig a településen az önkormányzat és magánszemélyek – főként a volt polgármesterek rokonai – több tízmillió forint uniós támogatást nyertek el a fejlesztésekre. A beruházások azonban nem sikerültek túl jól: az új óvoda és a piac például soha nem nyitott ki, de rövid működés után bezárt a húsüzem és egy étterem is. A korábbi polgármester nem kívánt tájékoztatást adni a projektekről, az új pedig egyelőre nem nézhetett bele a papírokba.
5, A vidéki vasútvonalak lassújelei
A közkeletű vicc szerint a MÁV a „Megint Állunk Vazzeg” rövidítése, amit nehéz nem találónak nevezni, ha arra is képes, hogy felújított vonalakon lassabban járjon a vonat, mint az 1930-as években, XIX. századi rendszerű pályán. Ősszel bejártuk gyalog a bezárás határán billegő 14-es vonal Csornától délre eső részét, majd eldöcögtünk Szany-Rábaszentandrásig és vissza; arra kerestük a választ, hogy miként lehet szabotálni egy mellékvonalat úgy, hogy szakértői vizsgálattal igazoltan nem a pálya leromlott állapota tehet a fárasztó zötykölődésről, és még az állomásépületek – példaértékű – felújítására is jutott forrás a közelmúltban.
Top5-video2024
Címlapkép: Átlátszó-montázs