Ilyen egy jó titkosügynök-házasság
Ki engedett mozikba egy olyan filmet, aminek ma már csak streamingoldalakon van helye? Bárki is volt, köszönet illeti, mert a Fekete táska kémházaspárról szóló, tét nélküli krimijének ragyogó a humora. Kritika. The post Ilyen egy jó titkosügynök-házasság first appeared on 24.hu.

Félreértés történt. Véletlenül mozikba került egy olyan film, aminek ma már csak streamingoldalakon van helye. Csupa felnőtt játszik benne, főleg beszélgetnek. Nincsenek szuperhősök, sem Disney-hercegnők, és felrobbanni is mindössze két, mit sem sejtő orosz tábornok robban fel. Vagyis homokszem került a gépezetbe, és valaki zöld lámpát adott ennek a kilencvenesévek-hangulatú, könnyű kézzel rendezett, tét nélküli bűnügyi filmnek. Ki az elkövető?
Alighanem a stúdió valamelyik öltönyös, szürke eminenciása, akiben még pislákol a hit, hogy a filmeknek moziban a helyük. Valószínűleg sosem tudjuk meg a nevét. Azóta biztosan ki is rúgták, mert a Fekete táska hatvanmilliós gyártási költsége mellett – valamiből ki kellett fizetni Michael Fassbendert és Cate Blanchettet – mindössze harmincmilliót hozott eddig világszerte. Azokat viszont név szerint fel tudjuk sorolni, akiknek még megengedik Hollywoodban, hogy ilyen büszkén ódivatú filmeket készítsenek.

Steven Soderbergh az egyikük, ő rendezte a Fekete táskát is. Aki meglepődik, hogy februárban is Soderbergh-filmet néztünk, és máris itt az új, az nem ismeri a rendező legendás munkatempóját és tréfás természetét.
Könnyen elképzelhető, hogy a nyersanyagból kijött egy másik film is, mert nagyon gazdaságosan dolgozik, meglátjuk három hónap múlva.
Ilyen professzionálisan, gátlástalanul és felesleges tiszteletkörök nélkül lehet felnőtteknek szóló mozifilmet rendezni Hollywoodban, és így intézi az ügyeit a Fekete táska két hőse is. Londoni titkos ügynökök ők, akik össze is házasodtak. Ilyen persze csak a mesében van, de ez is az, egy pillanatig sem lehet komolyan venni. Mindenki kizárólag olyan mondatokat ejt ki a száján, amiket agyas forgatókönyvírók szoktak leírni: „Unalmas, milyen sokat foglalkozol a pénzzel.” „Riasztó, hogy te meg egyáltalán nem foglalkozol vele.” (Az agyas forgatókönyvíró David Koepp, aki feltehetően mostanában együtt horgászik Soderbergh-gel, mert az előző filmjét is ő írta.)

A brit titkosszolgálat berkeiben ellopnak valamilyen kémszoftvert, ami leolvasztaná az orosz atomreaktorokat. Őszintén szólva a végén sem nagyon értettük, ki lopta el és miért, de reméljük, nem Kathryn, azaz Cate Blanchett, mert akkor George-nak (Fassbendernek) csalódnia kellene a feleségében. Mégis Kathryn a leggyanúsabb, ezért George akcióba lendül. Ideges szájrángása árulkodik a bizonytalanságáról: megvédje, vagy lebuktassa az asszonyt?
The post Ilyen egy jó titkosügynök-házasság first appeared on 24.hu.