Mennyibe került eddig az Egyesült Államoknak az orosz-ukrán háború?

Podcastunkban a háborúval foglalkozó kollégáink, Makai József és Zubor Zalán beszélgettek a legfrissebb hírekről Hont András moderálása mellett.

Mennyibe került eddig az Egyesült Államoknak az orosz-ukrán háború?

Nehezen tagadható, hogy a szomszédunkban dúló fegyveres konfliktust korántsem kíséri olyan figyelem, mint kezdetben vagy akár csak egy évvel ezelőtt. A címlapokra már csak a rendkívüli események férnek föl, és többnyire a belpolitikai vonatkozások váltanak ki izgalmakat. Az Átlátszó azonban folyamatosan nyomon követi az orosz-ukrán háború alakulását, a helyi eseményeket, a nemzetközi viszonyokat, és igyekszik mindezekről beszámolni.

A háborúról ültek le beszélgetni szeptemberben Hont András moderálása mellett az Átlátszó újságírói, Makai József és Zubor Zalán. Ők foglalkoztak az elmúlt hónapokban Ukrajnával, készítettek összefoglalókat vagy interjúkat.

A podcast első témáját az szolgáltatta, hogy az amerikai kongresszus tagjainak nemrég küldték meg azt a bizalmas dokumentumot, amely azt mutatta be, hogy mennyibe került eddig az Egyesült Államoknak az ukrajnai háború. Ennek apropóján igyekeztek kollégáink megbecsülni, hogy ez az összeg pontosan milyen tételekből állhat, és mi következik belőle a későbbi fegyverkezésre nézve. 

 

A másik aktualitást az Oroszország területére való ukrán betörés adta. Ennek kapcsán a beszélgetőpartnerek próbálták föltérképezni Oroszország és az orosz hadsereg helyzetét. Mennyiben érinti érzékenyen őket egy-egy ukrán támadás, mit jelent egy határtérségben elfoglalt város vagy adott esetben a visszavonulás egy már korábban meghódított területről.

Szóba került a beszélgetésben Makai József interjúja Vitalij Portnikovval, a népszerű ukrán újságíró-elemzővel. Portnikov nem túl optimista álláspontja szerint „a posztszovjet térségben is úgy lesz, mint a Közel-Keleten, ahol a béke és a háború időszakai váltakoznak”. Szerinte az a kérdés, hogy mi egyáltalán a háború célja az oroszok szempontjából, mit akar Putyin. Amennyiben pedig az okok Moszkvában keresendők, akkor a megoldás is ott van, azaz a háború vége Oroszországtól, az orosz belviszonyoktól függ.

 

Mennyiben múlik szimbólumokon, kollektív lelki tényezőkön egy háború megindítása? Miért viszik el a visszavonuló orosz hadak még Patyomkin csontjait is? A podcastban ezek a kérdések is fölmerültek az orosz célok boncolgatásakor. Meg természetesen az anyagi kérdésekről is szó volt: meddig bírhatják a hadviselő felek, és mennyiben valósultak meg a korábban magabiztosan megfogalmazott nyugati jóslatok.

És ha már Nyugat. A cikk felvezetőjében említett jelenségre is kitértek lapunk munkatársai, azaz arra, hogy az idő múlásával, a háború elhúzódásával párhuzamosan miként változik a nyugati társadalmak hozzáállása, miként fogy a lelkesedés és a lakossági támogatás. Arról is beszéltek kollégáink, hogy miként érinti mindez az ukrán közvéleményt, és mennyiben jelennek meg a háborús fásultság jelei Ukrajnában.

 

A podcast résztvevői mindegyike többször is beszélt a közelmúltban ukrán forrásokkal, az ebből származó benyomások is helyet kaptak az adásban. Például annak rekonstruálása, hogy milyen ma a hétköznapi ukrán élet, illetve miként tervezhetnek a jövőjükkel az ukrajnai oroszok. Természetesen a NATO, a nagyobb geopolitikai folyamatok is tárgyát képezték a beszélgetésnek, ahogy egy lehetséges tűzszünet esélyei is. 

A teljes beszélgetés meghallgatható Youtube-onSoundcloudon, Spotifyon, Player.fm-en és további helyeken.

SHOW NOTES:

Háború Ukrajnában – ez történt augusztusban: https://atlatszo.hu/vilagterkep/2024/09/02/haboru-ukrajnaban-ez-tortent-augusztusban/ 

„Európát nem a háború fenyegeti, hanem a demokrácia vége” – ukrán elemző Oroszországról és az Európai Unióról: https://atlatszo.hu/vilagterkep/2024/08/05/europat-nem-a-haboru-fenyegeti-hanem-a-demokracia-vege-ukran-elemzo-oroszorszagrol-es-az-europai-uniorol/

Makai József cikkei az Átlátszón: https://atlatszo.hu/szerzo/makai/
Zubor Zalán cikkei az Átlátszón: https://atlatszo.hu/szerzo/zuborzalan/
Hont András Facebook-oldala: www.facebook.com/hontandras75
Az Átlátszó Facebook-oldala: ⁠⁠www.facebook.com/atlatszo.hu/
Az Átlátszó Instagram-oldala: ⁠⁠www.instagram.com/atlatszo/?hl=hu

Az Átlátszó Twitter-oldala: ⁠⁠twitter.com/atlatszo
Az Átlátszó YouTube-oldala: ⁠⁠www.youtube.com/c/Atlatszovideo
Az Átlátszó Tumblr-oldala: atlatszo.tumblr.com

Source