Mesterséges intelligenciával forradalmasítanák a harci drónok bevetését ukrán startup cégek
Közel kétszáz olyan technológiai cég működik ma Ukrajnában, amelyek már az 2022-ben indított orosz katonai invázió kezdete után jöttek létre. The post Mesterséges intelligenciával forradalmasítanák a harci drónok bevetését ukrán startup cégek first appeared on 24.hu.
Közel kétszáz olyan technológiai cég működik ma Ukrajnában, amelyek már a 2022-ben indított orosz katonai invázió kezdete után jöttek létre. A startup cégek egy része olyan mesterséges intelligencián (AI) alapuló rendszereket fejleszt, amelyek hatalmas drónflották összehangolt repülését teszik lehetővé.
Az ukrán fejlesztők ambíciója, hogy az AI-képes drónok elterjedése a frontvonalon segít majd leküzdeni az oroszok által egyre gyakrabban alkalmazott jelzavarást. A másik – és talán fontosabb – cél, hogy a pilóta nélküli eszközök nagyobb csoportokban, összehangoltan tudjanak tevékenykedni.
A mesterséges intelligenciával működő drónok fejlesztése Ukrajnában nagyjából a következő célterületekre összpontosít:
- a célpontok azonosítását és a drónok berepülését segítő vizuális rendszerek,
- a navigációt segítő tereptérképezés,
- valamint a drónok összekapcsolt „rajokban” való működését lehetővé tevő összetettebb programok.
Az egyik ezzel foglalkozó ukrán cég a Swarmer, olyan szoftvert fejleszt, amely a drónokat hálózatba kapcsolja. A döntéseket így azonnal végre lehet hajtani a csoporton belül, és az ember csak akkor lép közbe, ha zöld utat kell adni az automatizált csapásoknak.
Egy tíz vagy húsz drónból vagy robotból álló raj esetében gyakorlatilag lehetetlen, hogy ember irányítsa őket
– érzékeltette a fejlesztés jelentőségét Reutersnek adott nyilatkozatában a Szerhij Kuprijenko vezérigazgató. A cégvezető elmondta, hogy míg az emberi pilótáknak nehézséget okoz ötnél több drónt érintő műveletek végrehajtása, addig a mesterséges intelligencia több száz drónt képes lesz feldolgozni.
A cég által fejlesztett Styx rendszer kis- és nagyméretű felderítő és csapásmérő drónok hálózatát képes irányítani már most a levegőben és a földön egyaránt. Minden drón képes lesz megtervezni a saját lépéseit, és megjósolni a rajban lévő többi drón viselkedését – állította a fejlesztésről a cégvezető. Kuprijenko szerint az automatizálás a műveletek fejlesztése mellett ugyanakkor segít megvédeni a drónpilótákat is, akik a frontvonal közelében tevékenykednek, és az ellenség kiemelt célpontjai. A Swarmer technológiája még fejlesztés alatt áll, és egyelőre csak kísérleti jelleggel próbálták ki a harctéren – tette hozzá a startup vezetője.
The post Mesterséges intelligenciával forradalmasítanák a harci drónok bevetését ukrán startup cégek first appeared on 24.hu.