MOST ÉRKEZETT!!! Kibillent a Balaton a medréből, most jött az első felvétel a rendkívüli helyzetről

Az utóbbi néhány napban Magyarország időjárási viszonyai nem voltak épp kedvezőek. A heves esőzések következtében a Duna vízszintje megduzzadt, ami árvízveszélyes helyzetet eredményezett az ország több területén.   A hektikus időjárást azonban a Balaton, a „Magyar Tenger” sem úszta meg: heves esőzések és zivatarok jellemezték a régiót, míg a szél is megélénkült. Ennek hatására egy […] The post MOST ÉRKEZETT!!! Kibillent a Balaton a medréből, most jött az első felvétel a rendkívüli helyzetről appeared first on Tudasfaja.com.

MOST ÉRKEZETT!!! Kibillent a Balaton a medréből, most jött az első felvétel a rendkívüli helyzetről

Az utóbbi néhány napban Magyarország időjárási viszonyai nem voltak épp kedvezőek. A heves esőzések következtében a Duna vízszintje megduzzadt, ami árvízveszélyes helyzetet eredményezett az ország több területén.

 

A hektikus időjárást azonban a Balaton, a „Magyar Tenger” sem úszta meg: heves esőzések és zivatarok jellemezték a régiót, míg a szél is megélénkült. Ennek hatására egy különös természeti jelenség, a szélteknő alakult ki, ami első látásra igen ijesztőnek tűnhet.

A Balaton vízének kibillenése

A Balaton vízének kibillenése, más néven szélteknő, olyan jelenség, amely főként a tó hossztengelyével párhuzamosan fújó erős szelek hatására alakul ki. Ilyenkor a szél egy irányba sodorja a víz szintjét, ami az egyik oldalon emelkedést, míg a másikon csökkenést okoz.

A vízmozgás látványos, és erős szelek esetén akár több tíz centiméteres eltéréseket is produkálhat a két part között. Az IDŐKÉP szakmai portál is beszámolt a jelenségről, és fotót tett közzé a Balaton partjáról, amelyen jól látható a vízszint különbsége.


Hosszú séták a száraz fenéken

Az elmúlt napok eseményei miatt egyes partszakaszok olyan sekélyessé váltak, hogy hosszan be lehetett sétálni a homokos aljzaton, míg olyan területek is láthatóvá váltak, amelyeket korábban víz fedett.

A Balaton vize a heves időjárás miatt már korábban is megbillent: az 1960-as években dokumentált legnagyobb esete során, 2020-ban, egy nagy vihar következtében 50 centiméteres különbséget mértek a tó két oldalán.

Az aktuális események

A 2024. szeptember végi viharos szelek, amelyek sebessége elérte a 130 km/h-t, Keszthely térségében 35 centiméteres vízszintcsökkenést okoztak, míg Siófoknál 24 centiméteres emelkedés volt tapasztalható.

Az ilyen vízszint-ingadozások általában ősszel és tavasszal fordulnak elő, amikor a légköri viszonyok kedveznek a hirtelen kialakuló erős szeleknek.

Az ingadozás okai és következményei

A Balaton vízszintjének kilengése természetes és időszakos jelenség, amely a tó különleges földrajzi helyzetéből és az erős szelek együtteséből adódik. Általában néhány óra alatt a szél elcsendesedik, és a vízszint visszaáll az egyensúlyi állapotba.

A helyi lakosok számára ez nem újdonság, de a látványossága mindig felkelti a figyelmet, különösen akkor, amikor a tó egyes részein „eltűnik” a víz, míg máshol jelentős növekedést tapasztalhatunk.



A Balaton vízszint-ingadozása a természet csodáját tükrözi, amely figyelmeztet minket arra, hogy a környezetünk folyamatosan változik. A jelenség nemcsak látványos, hanem fontos része a tó ökoszisztémájának is, amelyet érdemes megfigyelni és megérteni.

A következő alkalommal, amikor a Balaton partján járunk, figyeljünk oda a víz mozgására, és élvezzük a természet e különös, de lenyűgöző játékát!

The post MOST ÉRKEZETT!!! Kibillent a Balaton a medréből, most jött az első felvétel a rendkívüli helyzetről appeared first on Tudasfaja.com.