Nincs pénz szerszámokra a tanulóknak a 37 milliárd forintból épült Diáknegyedben
A dunakeszi intézményben gimnázium és szakképzés is lesz, de a technikumi tanulóknak szükséges eszterga- és egyéb gépeket egyelőre nem tudták megvenni.
Két kormányközeli cég építette fel a Dunakeszi Diáknegyedet nettó 37 milliárd forintból. A létesítményben egy 20 tantermes gimnázium, illetve egy 26 tantermes technikum és szakképző iskola található két külön tornacsarnokkal, egy közös étteremmel/konyhával, valamint egy uszodával. A Diáknegyedet idén augusztus végén a Nemzeti Tanévnyitóval avatták fel, sok gyerek már ott kezdte az idei tanévet. A technikumi tanulók oktatásához szükséges gépeket és szerszámokat azonban még nem vették meg, mert közel 2 milliárd forintba kerülnének, de csak 900 millió forint van erre a célra.
A Nemzeti Tanévnyitón Dióssi Csaba polgármester mellett részt vett Tuzson Bence igazságügyi miniszter, a térség országgyűlési képviselője, továbbá Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter, valamint a Dunakeszin élő Szijjártó Péter külügyminiszter is. Hankó az eseményen elmondta: „Célunk, hogy a megújult szakképzés, a magyar modell a teljes Kárpát-medence magyarságát szolgálja”. A technikumi tanulóknak azonban egyelőre várniuk kell az eszterga-, fúró-csavarozó, csiszoló- és köszörűgépekre.
Majdnem 40 milliárdba került
A kormány 2021. augusztus elején írt ki közbeszerzést a Dunakeszi IV. Béla Király Gimnázium és VSZC Lányi Ferenc Technikum és Szakképző Iskola és Kárpáti György Uszoda Kialakítása tárggyal. Az összefoglaló néven Diáknegyedként futó projektre ketten jelentkeztek: a VEMÉV-SZER Kft., valamint a West Hungária Bau Kft. (WHB) és a Laterex Zrt. kettőse. A tendert 2022 elején a WHB-Laterex páros nyerte nettó 37,2 milliárd forintos ajánlattal.
A hivatalos dokumentumok szerint a kivitelezőknek az alábbi, összesen nettó 32 ezer négyzetméter hasznos alapterületű épületeket kellett megépítenie:
– 26.568,87 m2 nettó alapterületű 20 tantermes gimnázium,
– 26 tantermes szakképző iskola,
– mindkettőhöz egy-egy tornacsarnok,
– egy közös étterem-konyha (1.784,16 m2),
– továbbá 5.518,59 m2 nettó alapterületű városi uszoda.
A feladat ezek kivitelezése volt „teljes körű, kulcsrakész kivitelben, a kapcsolódó sporttechnológiával, uszodatechnológiával, konyhatechnológiával, közművekkel, útépítéssel és környezetrendezéssel, a kapcsolódó uszodatechnológiai, környezetrendezési, infrastruktúraépítési munkákkal”.
A szerződést többször módosították, legutóbb idén júniusban. Akkor a végösszeget nettó 37,335 milliárd forintra növelték, vagyis a projekt 135 millió forinttal drágult – ez a többi hasonló NER-es építkezéshez képest elenyésző áremelés.
Szerszámokra nincs 2 milliárd
A Diáknegyed idén augusztus elején elkészült. A hatalmas komplexum összesen 1500 diákot tud fogadni két iskolában: a IV. Béla Gimnázium a dunakeszi Radnóti Gimnázium tagintézménye, a Lányi Ferenc Technikum pedig a Váci Szakképzési Centrumé.
A beruházásért felelős Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) június végén írt ki közbeszerzést a szakmai képzésekhez szükséges eszközök megvásárlására. Az alábbi gépeket, szerszámokat és egyebeket szerették volna megvenni:
– CNC megmunkáló és esztergagépek, CNC lemez megmunkálógépek és munkaállomások, CNC megmunkálóközpontok, programozható ipari robot: 71 db
– Tanulói szerszámkészletek, finommechanikai szerszámkészletek: 691 db
– Mérőgépek, mérőeszközök, mérőrendszerek, műszerek, analóg és digitális multiméter műszerek: 713 db
– Csiszológép, köszörűgép, ütésmérő pad, prizmás hajlító, fúró-csavarozó gép: 73 db
– Egyéb eszközök: 2144 db
Az eljárás nyílt volt, és összesen négy cég jelentkezett rá, mégis eredménytelenül zárult szeptember végén. A kormány ugyanis nettó 943,5 millió forintot biztosított az ÉKM-nek erre a beszerzésre, ám a legkedvezőbb ajánlat is ennek duplája, nettó 1,8 milliárd forint volt. A tenderösszegző dokumentum szerint ennyi pénz később sem lesz erre a célra:
„A szerződés teljesítéséhez szükséges anyagi fedezet teljes körűen nem áll rendelkezésre, valamint a forrás biztosítására a második legkedvezőbb ajánlati árnak megfelelő összegben nem kerül sor a jövőben sem.”
Mivel a minisztérium eleve az eljárás eredményességének feltételeként szabta a szerződés teljesítéséhez szükséges anyagi fedezet teljes körű rendelkezésre állását (vagy a szerződés megkötését követő rendelkezésre állíthatóságát), fedezet hiányában eredménytelen lett a tender.
A nettó 1,8 milliárd forintos ajánlatot egyébként a Balázs-Diák Kft. tette, és ez csak a második legkedvezőbb volt a négy beérkezett ajánlat közül. A legolcsóbbat a TTR Invest Beruházó Kft. nyújtotta be, de az ajánlatát érvénytelennek nyilvánították, mert a cég nem mellékelt hozzá egy szükséges dokumentumot. Azt viszont nem tüntették fel, hogy a TTR mennyiért vállalta volna a gépek és szerszámok beszerzését.
„A legmagasabb szintű oktatás és a legmodernebb technológia”
Augusztus 31-én egyébként itt, a Dunakeszi Diáknegyedben tartották a Nemzeti Tanévnyitót, ez volt egyúttal a létesítmény avatóünnepsége is.
A rendezvényen részt vett Dióssi Csaba polgármester (Fidesz) mellett minden olyan fideszes politikus, aki egy kicsit is érintett a projektben. Ott volt Tuzson Bence igazságügyi miniszter (a térség országgyűlési képviselője), Szijjártó Péter külügyminiszter (Dunakeszin lakik), Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter (szakképzés), valamint Rétvári Bence belügyminisztériumi államtitkár (közoktatás) is.
Hankó a kormányzati honlapon elérhető tudósítás szerint az ünnepségen kijelentette: „Célunk, hogy a megújult szakképzés, a magyar modell a teljes Kárpát-medence magyarságát szolgálja”. Rétvári azt mondta: „a kormány célja, hogy a magyar diákok egy nagyon kemény nemzetközi versenyben is világszínvonalúak legyenek”.
Tuzson „közölte, hogy az ország legnagyobb oktatási beruházása elkészült, nincs más hátra, mint élettel megtölteni azt”. Szijjártó pedig arról beszélt: „Fejlődés csak akkor és ott lehet, ahol a legmagasabb szintű oktatás és a legmodernebb technológia kiegészíti egymást”.
Erdélyi Katalin
Címlapkép: Szijjártó Péter külügyminiszter a Dunakeszi Diáknegyed avatóünnepségén 2024. augusztus 31-én (fotó: Tuzson Bence/Facebook)