Nincs pénz szerszámokra a tanulóknak a 37 milliárd forintból épült Diáknegyedben

A dunakeszi intézményben gimnázium és szakképzés is lesz, de a technikumi tanulóknak szükséges eszterga- és egyéb gépeket egyelőre nem tudták megvenni.

Nincs pénz szerszámokra a tanulóknak a 37 milliárd forintból épült Diáknegyedben

Két kormányközeli cég építette fel a Dunakeszi Diáknegyedet nettó 37 milliárd forintból. A létesítményben egy 20 tantermes gimnázium, illetve egy 26 tantermes technikum és szakképző iskola található két külön tornacsarnokkal, egy közös étteremmel/konyhával, valamint egy uszodával. A Diáknegyedet idén augusztus végén a Nemzeti Tanévnyitóval avatták fel, sok gyerek már ott kezdte az idei tanévet. A technikumi tanulók oktatásához szükséges gépeket és szerszámokat azonban még nem vették meg, mert közel 2 milliárd forintba kerülnének, de csak 900 millió forint van erre a célra.

A Nemzeti Tanévnyitón Dióssi Csaba polgármester mellett részt vett Tuzson Bence igazságügyi miniszter, a térség országgyűlési képviselője, továbbá Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter, valamint a Dunakeszin élő Szijjártó Péter külügyminiszter is. Hankó az eseményen elmondta: „Célunk, hogy a megújult szakképzés, a magyar modell a teljes Kárpát-medence magyarságát szolgálja”. A technikumi tanulóknak azonban egyelőre várniuk kell az eszterga-, fúró-csavarozó, csiszoló- és köszörűgépekre.

Majdnem 40 milliárdba került

A kormány 2021. augusztus elején írt ki közbeszerzést a Dunakeszi IV. Béla Király Gimnázium és VSZC Lányi Ferenc Technikum és Szakképző Iskola és Kárpáti György Uszoda Kialakítása tárggyal. Az összefoglaló néven Diáknegyedként futó projektre ketten jelentkeztek: a VEMÉV-SZER Kft., valamint a West Hungária Bau Kft. (WHB) és a Laterex Zrt. kettőse. A tendert 2022 elején a WHB-Laterex páros nyerte nettó 37,2 milliárd forintos ajánlattal.

A hivatalos dokumentumok szerint a kivitelezőknek az alábbi, összesen nettó 32 ezer négyzetméter hasznos alapterületű épületeket kellett megépítenie:

– 26.568,87 m2 nettó alapterületű 20 tantermes gimnázium,
– 26 tantermes szakképző iskola,
– mindkettőhöz egy-egy tornacsarnok,
– egy közös étterem-konyha (1.784,16 m2),
– továbbá 5.518,59 m2 nettó alapterületű városi uszoda.

A feladat ezek kivitelezése volt „teljes körű, kulcsrakész kivitelben, a kapcsolódó sporttechnológiával, uszodatechnológiával, konyhatechnológiával, közművekkel, útépítéssel és környezetrendezéssel, a kapcsolódó uszodatechnológiai, környezetrendezési, infrastruktúraépítési munkákkal”.

A szerződést többször módosították, legutóbb idén júniusban. Akkor a végösszeget nettó 37,335 milliárd forintra növelték, vagyis a projekt 135 millió forinttal drágult – ez a többi hasonló NER-es építkezéshez képest elenyésző áremelés.

Dunakeszidiaknegyed Diossicsaba Fb 240922

A Dunakeszi Diáknegyed a levegőből (fotó: Dióssi Csaba/Facebook)

Szerszámokra nincs 2 milliárd

A Diáknegyed idén augusztus elején elkészült. A hatalmas komplexum összesen 1500 diákot tud fogadni két iskolában: a IV. Béla Gimnázium a dunakeszi Radnóti Gimnázium tagintézménye, a Lányi Ferenc Technikum pedig a Váci Szakképzési Centrumé.

A beruházásért felelős Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) június végén írt ki közbeszerzést a szakmai képzésekhez szükséges eszközök megvásárlására. Az alábbi gépeket, szerszámokat és egyebeket szerették volna megvenni:

– CNC megmunkáló és esztergagépek, CNC lemez megmunkálógépek és munkaállomások, CNC megmunkálóközpontok, programozható ipari robot: 71 db
– Tanulói szerszámkészletek, finommechanikai szerszámkészletek: 691 db
– Mérőgépek, mérőeszközök, mérőrendszerek, műszerek, analóg és digitális multiméter műszerek: 713 db
– Csiszológép, köszörűgép, ütésmérő pad, prizmás hajlító, fúró-csavarozó gép: 73 db
– Egyéb eszközök: 2144 db

Az eljárás nyílt volt, és összesen négy cég jelentkezett rá, mégis eredménytelenül zárult szeptember végén. A kormány ugyanis nettó 943,5 millió forintot biztosított az ÉKM-nek erre a beszerzésre, ám a legkedvezőbb ajánlat is ennek duplája, nettó 1,8 milliárd forint volt. A tenderösszegző dokumentum szerint ennyi pénz később sem lesz erre a célra:

„A szerződés teljesítéséhez szükséges anyagi fedezet teljes körűen nem áll rendelkezésre, valamint a forrás biztosítására a második legkedvezőbb ajánlati árnak megfelelő összegben nem kerül sor a jövőben sem.”

Mivel a minisztérium eleve az eljárás eredményességének feltételeként szabta a szerződés teljesítéséhez szükséges anyagi fedezet teljes körű rendelkezésre állását (vagy a szerződés megkötését követő rendelkezésre állíthatóságát), fedezet hiányában eredménytelen lett a tender.

A nettó 1,8 milliárd forintos ajánlatot egyébként a Balázs-Diák Kft. tette, és ez csak a második legkedvezőbb volt a négy beérkezett ajánlat közül. A legolcsóbbat a TTR Invest Beruházó Kft. nyújtotta be, de az ajánlatát érvénytelennek nyilvánították, mert a cég nem mellékelt hozzá egy szükséges dokumentumot. Azt viszont nem tüntették fel, hogy a TTR mennyiért vállalta volna a gépek és szerszámok beszerzését.

Diaknegyed Eszkozok Osszegzes

Részlet az ajánlatok összegzéséből (forrás: EKR)

„A legmagasabb szintű oktatás és a legmodernebb technológia”

Augusztus 31-én egyébként itt, a Dunakeszi Diáknegyedben tartották a Nemzeti Tanévnyitót, ez volt egyúttal a létesítmény avatóünnepsége is.

A rendezvényen részt vett Dióssi Csaba polgármester (Fidesz) mellett minden olyan fideszes politikus, aki egy kicsit is érintett a projektben. Ott volt Tuzson Bence igazságügyi miniszter (a térség országgyűlési képviselője), Szijjártó Péter külügyminiszter (Dunakeszin lakik), Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter (szakképzés), valamint Rétvári Bence belügyminisztériumi államtitkár (közoktatás) is.

Szijjarto Tuzson Diossi Ddn 240831 Tuzsonfb

Szijjártó Péter, Dióssi Csaba és Tuzson Bence a Dunakeszi Diáknegyed avatásán 2024. augusztus 31-én (fotó: Tuzson/Facebook)

Hankó a kormányzati honlapon elérhető tudósítás szerint az ünnepségen kijelentette: „Célunk, hogy a megújult szakképzés, a magyar modell a teljes Kárpát-medence magyarságát szolgálja”. Rétvári azt mondta: „a kormány célja, hogy a magyar diákok egy nagyon kemény nemzetközi versenyben is világszínvonalúak legyenek”.

Tuzson „közölte, hogy az ország legnagyobb oktatási beruházása elkészült, nincs más hátra, mint élettel megtölteni azt”. Szijjártó pedig arról beszélt: „Fejlődés csak akkor és ott lehet, ahol a legmagasabb szintű oktatás és a legmodernebb technológia kiegészíti egymást”.

Erdélyi Katalin

Címlapkép: Szijjártó Péter külügyminiszter a Dunakeszi Diáknegyed avatóünnepségén 2024. augusztus 31-én (fotó: Tuzson Bence/Facebook)

Source