Szerkesztőségek közös kiállása a Láncziék által megtámadott Átlátszó mellett

„Aki valós, közérdekű tényeket tár fel, az az állampolgárok, az ország érdekeit szolgálja” - szögezi le a nyilatkozat, amelyet a szerkesztőségek közösen írtak alá.

Szerkesztőségek közös kiállása a Láncziék által megtámadott Átlátszó mellett

–A Direkt36, a Forbes, a 444, a Lakmusz, a Magyar Hang, a Magyar Narancs és a Partizán közösen álltak ki a Szuverenitásvédelmi Hivatal által megtámadott Átlátszó és a valódi közszolgálati munkát végző újságírók mellett. „A Szuverenitásvédelmi Hivatal az Átlátszóra, és általában a médiára vonatkozó kijelentései a demokratikus nyilvánosság alapértékeit utasítják el” – olvasható a szerkesztőségek nyilatkozatában.

A Szuverenitásvédelmi Hivatal júniusban indított vizsgálatot az Átlátszó ellen, nemrég pedig közzétette a lapunk tevékenységéről írt jelentését. Oknyomozó újságírói tevékenységünk Lánczi Tamás hivatala szerint külföldi érdekeket szolgál, a hazai szerkesztőségek közös nyilatkozata azonban leszögezi, hogy „Aki valós, közérdekű tényeket tár fel, az az állampolgárok, az ország érdekeit szolgálja”.

A Szuverenitásvédelmi Hivatal idén júniusban indított „egyedi, átfogó jellegű” vizsgálatot lapunk ellen a nemzeti szuverenitás védelméről szóló, tavaly elfogadott törvény felhatalmazása alapján. Vizsgálatukhoz olyan adatokat és információkat is bekértek tőlünk, amelyek megosztása súlyos forrás- és adatvédelmi aggályokat vetne fel. Mivel azonban sem politikai párt, sem jelölő szervezet nem vagyunk, és közhatalmat sem gyakorlunk, nem működtünk együtt a hivatallal.

A Lánczi Tamás vezetésével és évi hatmilliárd forint közpénzből működő Szuverenitásvédelmi Hivatal november elején közzétette „Az Átlátszó tevékenységének hatása a magyar szuverenitásra” című jelentését. Az anyagban megfogalmazott állításokat az Átlátszó visszautasítja, alaptalannak, jelentős részükben pedig kifejezetten hazugnak tartja, és pert indítunk a hivatal ellen a jelentés miatt.

Az ellenünk indított vizsgálat bejelentésekor a Korrupcióellenes Munkacsoport civil tagjai szolidaritási nyilatkozatot tettek az Átlátszó (és a szintén vizsgálat alá vont Transparency) mellett, most pedig több magyarországi szerkesztőség közös nyilatkozatban állt ki lapunk, és úgy általában a valódi közszolgálati munkát végző újságírók mellett. A „Kiállunk a független újságírásért” című nyilatkozatban az aláírók leszögezik:

„A Szuverenitásvédelmi Hivatal az Átlátszóra, és általában a médiára vonatkozó kijelentései a demokratikus nyilvánosság alapértékeit utasítják el.”

„A sajtó a legfontosabb társadalmi feladatát látja el, amikor a hatalom működéséről szóló tényeket közöl. Demokratikus jogállamban a köz érdeklődésére számot tartó tények feltárása semmilyen mérce szerint nem lehet üldözendő: ez biztosítja a hatalom, a kormányzás működésének átláthatóságát, elszámoltathatóságát. Aki ezt tagadja, az a hatalom birtokosainak céljait, akármik is legyenek azok, az állampolgárok érdeke elé helyezi, végső soron éppen a népszuverenitás elvét kérdőjelezi meg” – áll a nyilatkozatban.

Az aláírók szerint továbbá „Aki azt állítja, hogy hivatalosan közérdekűnek minősített információk nyilvánosságra hozatala rossz dolog, ugyancsak a képviseleti demokrácia alapértékét tagadja”.

A nyilatkozat kitér arra is, hogy az Átlátszó (és számos más független médium) részben nemzetközi pályázatok, alapítványok által biztosított forrásokból működik ma Magyarországon. Ezzel kapcsolatban azt írják, hogy „ez egyfelől teljesen normális, másfelől annak tünete, hogy a kormányzat lassan másfél évtizede törekszik a számára kellemetlen tényeket feltáró és leközlő sajtó működésének ellehetetlenítésére”.

Kiemelik, hogy „az átláthatóan megvalósuló finanszírozás a szerkesztőségek integritását nem érinti, a támogatóknak nem ad lehetőséget a tartalmak befolyásolására, ugyanakkor a magyar állampolgárokat juttatja olyan közérdekű információkhoz, amelyek egyébként nem lennének hozzáférhetők”.

A Szuverenitásvédelmi Hivatal Átlátszóról szóló jelentéséről az az aláírók véleménye, hogy az „sem a tudományos, sem az újságírói tényfeltáró módszertan legelemibb követelményeinek sem felel meg”, ráadásul

„a sajtó demokratikus feladatgyakorlását, a polgárok tényszerű, közérdekű tájékoztatását, az újságírást magát tekinti károsnak. Vagyis azt, ha a polgárok tájékozottak lehetnek a kormány működéséről.”

A szerkesztőségek közös nyilatkozata azzal zárul, hogy „A Szuverenitásvédelmi Hivatal létrehozása, költségvetési forrásokból való működtetése, demokrácia-ellenes üzeneteinek közpénzből finanszírozott reklámozása az eleve súlyos állapotban lévő magyar demokratikus nyilvánosság rombolását szolgálja”.

A nyilatkozat aláírói: Bojtár B. Endre, Magyar Narancs; Galambos Márton, Forbes; Gulyás Márton, Partizán; György Zsombor, Magyar Hang; Pethő András, Direkt36; Uj Péter, 444; Zöldi Blanka, Lakmusz.

Illusztráció: Somogyi Péter (szarvas) / Telex

Source