Titkos kormányhatározat szabályozza a CT- és MR-vizsgálatok államosítását

30 új CT- és 14 új MR-készüléket vesz az állam a magáncégek gépeinek kiváltására, de az átállás részleteit egy titkos kormányhatározat tartalmazza.

Titkos kormányhatározat szabályozza a CT- és MR-vizsgálatok államosítását

Tavaly szavazta meg a parlament azt a törvényt, amelynek értelmében 2024 novemberétől már csak állami tulajdonú gépeken történhetnek CT- és MR-vizsgálatok az egészségbiztosítás terhére. Miniszteri engedéllyel viszont a magáncégek egy évvel tovább, vagyis 2025 november elejéig is végezhetnek közfinanszírozott vizsgálatokat, mert az új állami CT- és MR-készülékeket még meg sem vette a kormány. A tervekben 30 új CT- és 14 új MR-készülék megvásárlása szerepel, de az átállás részleteiről egy „nem nyilvános”, vagyis gyakorlatilag titkos kormányhatározat rendelkezik.

Az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) összesen 30 db új CT- és 14 db új MR-készüléket tervez vásárolni, hogy ki tudja váltani a magáncégek berendezéseit. A beszerzések jelenleg még folyamatban vannak, vagyis még nem dőlt el, hogy kitől, mennyiért és milyen gépeket vesznek. Ráadásul a készülékek elhelyezésén is dolgozni kell még: van, ahol teljes, máshol részleges átalakítást kell elvégezni. De ennek sem álltak még neki: az OKFŐ még csak most keresi azt a vállalkozást, ami elkészítené a szükséges munkálatok terveit.

44 új készüléket vesznek

„Jelenleg a CT- és MRI-vizsgálatok egyharmadát végzik magáncégek vagy úgy, hogy a kórházakban, szakrendelőkben saját, erre kialakított részlegük van, ahova az állam beutalja a betegeket, vagy úgy, hogy kórházon kívüli magánrendelőket működtetnek, és oda utalja be a pácienseket az állami egészségügy.” – olvasható az Országos Kórházi Főigazgatóság által közzétett közbeszerzési felhívásban.

A folytatásból kiderül az is, hogy országosan 44 helyszínre vásárolnak új készülékeket, hogy kiváltsák a magáncégek gépeivel végzett közfinanszírozott vizsgálatokat.

„Közfinanszírozott, nagy értékű képalkotó diagnosztikai szolgáltatásokat, vagyis MRI- és CT-vizsgálatokat 2025. novemberétől csak állami intézmény végezhet, vagyis legkésőbb a magadott időpontig meg kell valósulnia a magánszolgáltatók kiváltásának. Ennek érdekében indult el a CT- és MR-berendezések cseréjére vonatkozó program, melynek keretében

az OKFŐ országos szinten 30 db új CT- és 14 db új MR-készüléket szerez be.

A kapcsolódó eszközbeszerzések jelenleg folyamatban vannak. A szerződéskötéstől a beszállítóknak 150-180 napja lesz az adott berendezés leszállítására.”

Egy általunk megkérdezett radiológiai szakértő szerint ennyi új állami CT- és MR-berendezéssel a megszűnő magántulajdonú vizsgálati kapacitást kényelmesen le lehet cserélni, hiszen „jelenleg 15 CT és 11 MR berendezés az, amelyen állami finanszírozású vizsgálatot végeznek, de ilyen-olyan-amolyan magántulajdonban van”.

Szerinte azonban sokkal fontosabb az, hogy ezeket az új berendezéseket országszerte úgy osszák el, hogy ha már ekkora fejlesztés történik, annak eredményeként minden sürgősségi osztályt (SBO-t) üzemeltető kórházban legyen mind CT-, mind MR-berendezés.

Még a tervek sincsenek meg

Az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) tenderfelhívásából azonban az is kiderül, hogy nem csak nem vásárolták még meg az új gépeket, de nem is lesz egyszerű őket bevonni az állami ellátásba. Ugyanis nem csak meg kell őket venni és betenni őket egy kórházba vagy rendelőintézetbe, hanem előtte még át/ki kell alakítani a helyüket.

„A berendezések cseréjéhez a jelenleg rendelkezésre álló területek részbeni vagy teljes átalakítására van szükség,

tekintettel arra, hogy a meglévő helyszínek a jogszabályban foglalt minimumfeltételeket nem elégítik ki,

illetve a területek (60-100 m2 nagyságú) meglévő hűtési/szellőzési rendszereit autonóm rendszerekre kell átépíteni, melynek kivitelezését az eszközbeszerzéstől függetlenül fogja az OKFŐ elvégeztetni.” – olvasható a szövegben.

Viszont még ezeket az átalakításokat sem kezdték el, sőt: még csak most keresik azt a vállalkozást, ami elkészíti majd a munkálatok terveit: „A kivitelezési eljárás kiírásához kiviteli tervek szükségesek, melyeket az OKFŐ jelen közbeszerzési eljárás keretében kívánja beszerezni és elkészíttetni”.

A tendert 2024. október elején írták ki, az ajánlatokat október 17-ig várják. Utána választják ki a nyertes tervezőt, és „a kiviteli terveknek legkésőbb 2025 januárjáig rendelkezésre kell állniuk”, hogy a szükséges átalakítások megtörténhessenek 2025. november 1-ig.

Fotonszámláló Detektoros Ct T Adták át A Semmelweis Egyetem

Egy beteg szívbillentyű-ellenőrző vizsgálata látható a képernyőn, amelyet a világviszonylatban is új, fotonszámláló detektorral rendelkező CT-készülék készített a berendezés átadóünnepsége napján a fõvárosban, a Semmelweis Egyetemen, az Orvosi Képalkotó Klinikán 2022. január 10-én. (fotó: MTI/Soós Lajos)

Titkos kormányhatározat alapján zajlik az átállás

A tenderkiírásban szerepelnek magasztos célok is: „Magyarország kormányának kiemelten fontos célja, hogy a közfinanszírozott egészségügyi ellátórendszerben, a radiológiai diagnosztikához korszerű eszközök álljanak rendelkezésre, annak érdekében, hogy az országos egészségügyi ellátás magasabb színvonalon történő biztosítása megvalósulhasson.”

Viszont ami igazán érdekes, az az, hogy a szövegből fény derül egy olyan kormánydöntésre, amiről eddig nem volt semmilyen nyilvános információ.

„Az OKFŐ a 2217/2023 Korm.hat.-ban foglaltaknak megfelelően, ütemezetten valósítja meg a CT és MR berendezések eszközparkjának megújítását, valamint a magánszolgáltatók által nyújtott szolgáltatások kiváltását.”

– olvasható a tenderkiírásban. Vagyis létezik egy kormányhatározat, ami a CT- és MR-vizsgálatok államosítását szabályozza. Csakhogy nem tudni róla semmit.

A 2-es sorszámmal kezdődő („kétezres”) kormányhatározatokat ugyanis nem jelentetik meg a Magyar Közlönyben, mint a többit, vagyis nem kerülnek nyilvánosságra. Elvileg tehát nem titkosak, de mégis, hiszen a bennük szereplő döntés csak az érintettek szűk köréhez jut el – ebben az esetben például az OKFŐ-höz. Az Orbán-kormány rendszeresen alkalmazza ezt a megoldást, ha azt szeretné, hogy egy-egy döntése ne kerüljön nyilvánosságra.

Még egy évük van az átállásra

Ahogy azt tavaly ilyenkor megírtuk, egy 2023 nyarán elfogadott törvénymódosítás értelmében nemsokára már csak állami intézmények végezhetnek CT- és MR-vizsgálatokat, a magánszolgáltatókkal kötött szerződéseket megszüntetik.

A jogszabály szerint az átállás idén, 2024. november 1-jén történt volna meg, de volt egy kiskapu is a szövegben: eszerint „ellátási érdekből”, kérelem alapján az egészségügyért felelős miniszter (jelenleg Pintér Sándor belügyminiszter) engedélyezhet plusz egy évet. Vagyis ha másképp nem lehet megoldani, akkor még 2025. november 1-ig végezhet egy-egy magáncég államilag finanszírozott képalkotó vizsgálatokat.

Ctmr Tv Ellatasierdek

Részlet a törvényszövegből

Idén tavasszal kicsit csavartak a szabályokon. A tavalyi törvénymódosításban ugyanis az szerepelt, hogy az egyedi kérelmeket 2024. május 1-ig kell benyújtani a belügyminiszterhez, aki július 1-ig dönt róluk.

A határidő közeledtével, 2024. április elején viszont felkerült a kormányzati honlapra egy kormányrendelet tervezete, miszerint „amíg nem áll rendelkezésre elégséges állami kapacitás”, egyedi engedélyekkel szerződhessen az állam magáncégekkel CT/MR-vizsgálatokra. A tervezetben nem volt határidő, tehát elvileg bármeddig meghosszabbíthatták volna a magáncégekkel a szerződéseket, csak a mellékelt hatásvizsgálati lapon szerepelt, hogy a 2024. november 1. és 2025. november 1. közötti időszakra gondoltak.

Ezt akkor sok hírportál úgy értelmezte, hogy a kormány elhalasztja az átállást egy évvel, pedig a 2025 novemberéig történő hosszabbítás lehetősége már eredetileg is benne volt a jogszabályban. Csupán annyi történt tavasszal, hogy a tavalyi törvényszövegben szereplő kivételt főszabállyá tették volna egy alacsonyabb rendű jogszabállyal. Végül azonban ez a rendelet tervezet maradt, nem lépett érvénybe.

Május elején azonban megjelent egy másik kormányrendelet, miszerint az egyedi kérelmeket 2024. május 1. helyett július 1-ig kell benyújtani a belügyminiszterhez, aki július 1. helyett augusztus 31-ig dönt róluk. Az indoklás szerint azért tolták ki ezeket a határidőket, hogy

a közfinanszírozott ellátás folyamatossága a jogalkotó eredeti szándékának megfelelően megvalósulhasson”.

Jelenleg tehát itt tartunk. Idén augusztus 31-ig eldöntötte a kormány, hogy 2024. november 1. után mely magánszolgáltatókkal hosszabbít szerződést CT- és MR-vizsgálatokra 2025. november 1-ig. Vélhetően mindegyikkel, hiszen az új állami gépeket még nem vették meg. A magáncégek berendezéseit kiváltó állami készülékek beszerzése jelenleg folyamatban van, az Országos Kórházi Főigazgatóság pedig keresi azt a tervezőt, aki az új gépek elhelyezéséhez szükséges átalakítások terveit elkészíti 2025 januárjáig.

Utána kell majd keresni kivitelezőket, akik elvégzik a munkálatokat 2025. november 1-ig. Ha közben rendben megérkeznek az új állami gépek, akkor meg is történhet az átállás, és utána már nem fognak magáncégek végezni közfinanszírozott CT- és MR-vizsgálatokat.

Korszerû Mr Készüléket Adtak át A Városmajori Szív és ?

Csúcskategóriájú, mesterséges intelligenciával felszerelt MR-készülék mûködését mutatják be a berendezés átadásán a Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikáján 2019. június 19-én. (fotó: MTI/Soós Lajos)

Tovább nőhetnek a várólisták

Ahogy az idén májusi kormányrendeletben szerepel: „az állami egészségügyért az állam folyamatosan helytáll, ezért az állam a jövőben maga biztosítja a közfinanszírozás alá eső ellátásokat”. Tavaly októberben írtunk arról részletesen, hogy az egészségügyi szakemberek úgy vélik, hogy a magáncégek kiebrudalása a rendszerből a várólisták növekedésével fog járni, ezáltal a Magyar Orvosi Kamara közleménye szerint „rontja a daganatos, a mozgásszervi, valamint a  szív- érrendszeri betegek gyógyulási esélyeit”.

Az állami egészségügyben pedig már most is hónapokat kell várni egy CT- vagy MR-vizsgálatra. Emiatt aki teheti, elmegy inkább a magánellátásba, ahol a felmérni kívánt testrésztől függően egy CT-vizsgálat ára 25 és 100 ezer forint között, egy MR-vizsgálaté pedig 45-150 ezer forint között mozog. Aki ezt nem tudja kifizetni, az kénytelen kivárni a sorát az állami kórházakban.

Erdélyi Katalin

Címlapkép: Új MR-készülék az átadása napján a Debreceni Egyetem MR Diagnosztika épületében, Debrecenben 2023. október 18-án. (fotó: MTI/Czeglédi Zsolt)

Source